Водорозчинні фракції органічної частини ґрунту
З огляду на важливість водорозчинних органічних речовин ґрунту як енергопластичного буфера й головного джерела елементів живлення для біоценозу, одним із першочергових завдань сучасної екології є їхній облік і менеджмент. При цьому слід зазначити, що як кількісні, так і якісні параметри водорозчинних фракцій лабільного пулу ОЧҐ змінюються з глибиною. Тому, для комплексної оцінки впливу дестабілізуючих чинників на ґрунтову екосистему (знеліснення, аграрне використання тощо) необхідно враховувати особливості вертикальної міграції водорозчинних органічних сполук, особливості формування зон втрат та накопичення цього цінного енергопластичного субстрату.
.1 Екстраговані холодною водою органічні речовини
Як видно з наведених на рис.4.4 даних, вміст СЕХВОР у контролі поступово зменшується - від 0,89 мг∙г-1 у ґрунті верстви 0-5 см до 0,06 мг∙г-1 у шарі 45-50 см. Варто зазначити, що у товщі ґрунту 0-40 см, вміст Сорг змінюється за регресивно-акумулятивним типом розподілу речовини у профілі, а СЕХВОР - за рівномірно-акумулятивним. Також, звертає увагу синхронність коливань досліджуваних характеристик ґрунтового резервуару Карбону на глибинах від 30-35 до 45-50 см: в обох варіантах виявлено поступове зменшення вмісту ОЧҐ до верстви 35-40 см, де діагностовано другий мінімум, акумулювання у шарі 40-45 см і подальше зменшення у верстві 45-50 см.
Рівномірно-поступова вирубка другого суттєво вплинула на профільний розподіл водорозчинних органічних речовин. Найбільший вміст СЕХВОР (0,68 мг∙г-1) виявлено у 0-5 см шарі ґрунту; нижче - відбувається поступове зменшення її вмісту до 0,52 мг∙г-1 на глибині 10-15 см. У ґрунті шару 15-20 см вміст СЕХВОР зменшується у 1,7 рази й складає 0,31 мг∙г-1. Ідентичну кількість водорозчинних органічних речовин ґрунту вдалось екстрагувати й зі зразків, відібраних на глибинах 20-25 і 25-30 см. Нижче за профілем виявлено зменшення вмісту СЕХВОР до 0,12 мг∙г-1 у верстві 35-40 см. Звертає увагу формування незначної зони акумуляції водорозчинних органічних речовин (0,15 мг∙г-1) у ґрунті верстви 40-45 см, характерної для контрольного варіанту (як у випадку Сорг так і СЕХВОР) й відсутньої в органопрофілі едафотопу після рівномірно-поступової вирубки другого ярусу. У нижньому досліджуваному шарі - 45-50 см вміст СЕХВОР склав 0,12 мг∙г-1, тобто стільки ж, скільки й у ґрунті верстви 35-40 см.
Рис. 4.4 Діаграми діапазонів профільних змін вмісту СЕХВОР в едафотопах гемеробних екосистем (жовтень 2008 року)
В едафотопі розладнаного групово-вибірковою вирубкою деревостану розподіл вмісту СЕХВОР з глибиною суттєво відрізняється від контролю. У ґрунті верстви 30-35 см, вміст водорозчинних органічних речовин збільшується у 2,14 рази, порівняно із розташованим вище шаром, сягаючи 0,46 мг∙г-1 і дещо зменшується у нижче розташованій верстві до 0,43 мг∙г-1.
Морфологічно, ці зміни відбуваються у межах горизонту IEgl, який діагностовано на глибинах 31-50 см. Він відзначається наявністю значної кількості кутан; містить також рясні конкреції сполук Fe3+, фронтальні заклинки SiO2, окремі сизі плями сполук Fe2+ і поодинокі опорні корені.
Звертає увагу, що в межах одного генетичного горизонту, виявлено різке (у 4,77 рази) зменшення вмісту СЕХВОР у ґрунті верстви 40-45 см (верхня частина горизонту) й збільшення до 0,34 мг∙г-1 у шарі 45-50 см (нижня частина горизонту).
У ґрунті лісової екосистеми після суцільної вирубки граба, екстраговані холодною водою органічні речовини розподілені у профілі, подібно до Сорг. Зникає зона накопичення СЕХВОР на глибині 30-40 см, а всі зміни їхнього вмісту в 0-50 см товщі відбуваються на фоні менших абсолютних значень, порівняно з варіантами нижчої інтенсивності лісогосподарських заходів.
В едафотопах ріллі та сінокосу розподіл профільний розподіл СЕХВОР суттєво відрізняється від розглянутих вище варіантів. Вміст екстрагованих холодною водою органічних речовин у приповерхневому шарі ґрунту є нижчий, ніж під лісом, але на глибинах 25-35 см формується зона накопичення водорозчинних сполук, відсутня у розглянутих лісових ґрунтах.
Цікаві статті з розділу
Технологія метанового зброджування гнойової біомаси
Робота виконана на основі даних отриманих під
час проходження виробничої практики в сільськогосподарському товаристві
з обмеженою відповідальністю розташованому у Васильківському районі Київ ...
Екологічна безпека мастильно-охолоджувальних рідин
Актуальність. Промисловість
спричиняє значний негативний вплив на довкілля, що характеризується викидом
небезпечних речовин, накопиченням як рідких так і твердих токсичних відходів. Необхідн ...
Роль ферментативних антиоксидантів при окисному стресі
Стан
оточуючого середовища міст України на даний час потребує переходу до
інтенсивних методів запобігання його забруднення, зокрема до розробки
біологічних методів очистки. Одним з них є зе ...