Оцінка лісових ресурсів модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся щодо їх відповідності принципам збалансованого лісокористування та
Отже, в умовах богарного і зрошуваного землеробства степового Криму для пошуку шляхів і методів вдосконалення способів створення захисних лісових насаджень крім належного вибору асортименту деревних порід відповідно до лісотипологічних засад, необхідно також враховувати особливості формування деревостанів, залежно від їх цільового призначення та запланованої структури насадження. Важливе значення має вік і стан саджанців, кількість рядів у лісосмузі, схеми розміщення посадкових місць в ряду і між рядами, що забезпечує певну площу живлення дерев. Ефективність розвитку та збереженість лісових культур істотно залежить від якості агротехнічних прийомів та належного догляду за культурами.
Для забезпечення швидшого формування деревостанів на зрошувальних угіддях доцільно використовувати породи, що мають швидкий ріст, наприклад тополю пірамідальну. Вона випереджає горіх грецький та дуб звичайний пірамідальної форми за приростом у висоту і по діаметру. Дуб пірамідальний краще нарощує товщину стовбура, незначно поступаючись горіху грецькому. Горіх грецький відрізняється доброю здатністю накопичувати деревину, проте сильно відстає за висотою. Дуб каштанолистий поступається зазначеним видам за усіма таксаційними показниками.
Завдяки довговічності та здатності формувати ефективні ажурні, продувні конструкції захисних лісосмуг, перспективною породою є дуб звичайний пірамідальної форми, він добре зберігається завдяки високій життєстійкості. Дуб звичайний росте повільно лише в перші роки після посіву, що потребує своєчасного лісогосподарського догляду. Необхідно забезпечити вирощування його садивного матеріалу.
Порівняно із зазначеними видами в'яз дрібнолистий має значний відпад молодих саджанців. Проте заміна головних пагонів бічними гілками свідчить про його значну життєздатність. Тому ця доволі поширена в агролісомеліоративних насадженнях порода потребує детальнішого вивчення в різних екологічних умовах.
Платан східний в умовах кримського степу є доволі зимостійким, проте росте нерівномірно, поступово знижуючи приріст з віком. Успішний розвиток дерев сильно залежить від площі живлення. З віком дерева потребують більшої площі живлення і краще ростуть у висоту, ніж в товщину. На зрошувальному південному чорноземі платан східний розвивається нерівномірно у різні періоди росту: у перші роки він на 9-14% краще росте за густого (2 х 4 м) розміщення; у 5-річному віці він потребує збільшення площ живлення до 4 х 6 м; у віці 5-10 років можливе зниження приросту; і в 10-річному віці знову активізується ріст у висоту, проте більш чутливий платан до збільшення площі живлення приріст за діаметром. На суходолі з лугово-чорноземними і південно-чорноземними ґрунтами максимальний приріст у висоту платан східний має при достатньо великих площах живлення (схема розміщення 4х5 м).
Таким чином, позитивний результат агролісомеліорації в Степному Криму істотно залежить від вдалості підбору деревинно-чагарникових порід, конструкції насаджень і чіткого дотримання технології догляду: своєчасного і якісного проведення агротехнічних і лісогосподарських заходів. Асортимент дерев і чагарників для застосування у захисному лісорозведенні степового Криму доволі різноманітний, залежно від лісорослинних умов того чи іншого району, біологічних властивостей порід, а також призначення певного насадження. Чим жорсткіші умови місцезростання, тим більш виваженим має бути добір асортименту дерев і чагарників. Для таких умов деревні породи мають бути з підвищеною посухостійкістю, вирізнятися мінімальною вимогливістю до родючості ґрунту та давати гарний приріст деревини.
ВИСНОВКИ
. Сучасні науково-методичні положення щодо еколого-економічної оцінки лісових ресурсів базуються на визначенні диференціального доходу від використання лісу як засобу виробництва і предмета праці. Вони спрямовані на вдосконалення основних напрямів і механізмів підвищення ефективності лісокористування на основі економічних методів регулювання лісових ресурсів з урахуванням природоохоронних обмежень діяльності.
Цікаві статті з розділу
Екологія регіону
Екологія людини є міждисциплінарною наукою, яка вивчає закономірності
взаємодії людей із навколишнім середовищем, і є спільним науковим підрозділом
географії, соціоекології та медицини, що в ...
Екологічний стан курортних та рекреаційних зон Херсонської області
Актуальність. В останні десятиріччя під дією антропогенних факторів в Херсонській області різко погіршився стан навколишнього природного середовища. Екологічний стан області можна охарактеризувати як ...
Екологічний стан екосистеми в зоні функціонування цукрового заводу
Актуальність роботи
. Останніми роками, у зв’язку з переходом на ринкові механізми господарювання, зміною форм власності на землю, незавершеністю формування національної політики та законодавст ...