Оцінка лісових ресурсів модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся щодо їх відповідності принципам збалансованого лісокористування та
. В результаті недостатньо врегульованої рекреаційної діяльності пошкоджуються всі структурно-функціональні компоненти дубових насаджень «Скверу учасників партизанського руху» проектованого НПП «Холодний Яр». Це проявляється в: механічних пошкодженнях дерев, витоптуванні трав’яного покриву, лісової підстилки і поверхневого шару ґрунту, задернінні його злаками та бур’янами, витісненні лісових трав’яних видів. В зоні середнього і особливо інтенсивного впливу рекреації лісові екосистеми поступово деградують і трансформуються. З наближенням до необлаштованих пікнікових майданчиків зріджується пошкоджений деревостан, що спричиняє активізацію розвитку підросту і особливо підліску.
. У НПП «Холодний Яр» внаслідок інтенсивного рекреаційного впливу в умовах свіжої грабової діброви погіршуються лісівничо-таксаційні показники деревостану, здорових дерев у насадженні лише 23%, решта - різною мірою ослаблені, у т.ч. 8,5% - сильно ослаблені. Тоді як, у зонах помірного і середнього впливу частка дерев І категорії стану складає більше третини. У зоні інтенсивного рекреаційного використання НПП сформувались густа мережа стежок (22% площі), доріг з розмивами і наносами (78% площі).
. Рекреаційне навантаження впливає на таксономічну структуру і кількісний склад трав’яного покриву через пряме механічне пошкодження і деградацію поверхневого шару ґрунту. В зоні інтенсивного впливу загальне проективне покриття ґрунту не перевищує 15%. У міру наближення до пікнікових майданчиків і доріг збільшується витіснення сильвантів (V. mirabilis, Geránium sylváticum L., Lamium maculatum L. тощо) рудерантами та степантами (I. parviflora, G. aparine тощо), наслідком чого є задерніння ґрунту.
. В умовах Полісся торфові болота є екосистеми з унікальним біорізноманіттям, вони мають фітоісторичне, ботаніко-географічне значення, виконують водорегулюючу функцію. Водночас, як найуразливіший тип водно-болотних угідь, в сучасних умовах торфові болота перебувають під загрозою деградації. Антропогенна діяльність призвела до порушення динамічної рівноваги в водно-болотних екосистемах, трансформації структури та порушення зв’язків між їх основними компонентами, що зумовлено низькою стійкістю таких екосистем до різких коливань природних умов, їх генезисом і ландшафтним розподілом.
. Одним із характерних проявів антропогенної трансформації природних умов та лісових ресурсів Західного Полісся є наслідки осушувальної меліорації, яка в районі занедбаних мереж осушувальних каналів у наш час призвела до підтоплення. На прикладі ландшафтний заказник місцевого значення «Градіївський» (Маневицький район, Волинська область) виявлено, що це призвело до вторинного заболочення, порушення гідрологічного режиму суміжних територій, деградації соснових насаджень, лучних і торфових фітоценозів.
. Дерева в соснових деревостанах заказника «Градіївський» тією чи іншою мірою всихають дерева, що зумовлено комплексним впливом двох груп негативних біотичних і абіотичних факторів. Перша група - фактори, які зумовлюють послаблення дерев і депресію їх росту: антропогенне порушення гідрологічних умов, яке спричиняє розвиток в ослаблених насадженнях первинних шкідників і хвороб. Друга група - фактори, які прискорюють всихання дерев, розладнання деревостанів, фітоценозів і деградацію екосистеми (несвоєчасний захист лісу; переважно вторинні стовбурові шкідники, хвороби).
. Внаслідок осушення торфовища болотні фітоценози заказнику «Градіївський» трансформувалися на злаково/різнотравні та злакові, збільшується частка мезофільних видів рослин та відбувається сининтропізація. Внаслідок осушення території відбувається постантропогенна зміна природного напряму сукцесії болотних фітоценозів Полісся - зміна екосистеми торф’яного болота на екосистему «соснове насадження».
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми міст України
Сучасній людській цивілізації властиві стрімкі темпи урбанізації. Вони вирішальне зумовлені двома факторами — «демографічним вибухом» другої половини XX ст. та науково-технічною рево ...
Ліс як об'єкт правової охорони
В
Україні прийнято чимало нормативно правових актів щодо використання лісових
ресурсів та цінних властивостей лісу, а також щодо його охорони. На жаль на
практиці застосування цієї норматив ...
Атомна енергетика та її вплив на довкілля
На всіх стадіях свого розвитку людина була тісно пов'язана
з навколишнім світом. Але з тих пір як з'явилося високоіндустріальне
суспільство, небезпечне втручання людини в природу різко підси ...