Ландшафтно-геохімічні критерії оцінки забруднення ґрунтового покриву важкими металами
Забруднені важкими металами ґрунти на густозаселеній території зазвичай займають зручні і вигідні місцеположення. З цієї причини очищення (відновлення) ґрунтів від надмірного вмісту металів постає як найбільш актуальне питання сьогодення. Його практичне вирішення поки залишається на стадії розробки. Одним з можливих шляхів вирішення цієї задачі може бути фіторемедіація - очищення ґрунтового покриву від забруднення за допомогою культивування рослин, що активно поглинають метали. Цей шлях привабливий за рахунок використання природного процесу біологічного круговороту і повного виключення грубих механічних інженерно-меліоративних заходів та будь-якої хімічної дії на ґрунт.
Для вибору і обґрунтування екологічної доцільності заходів щодо очищення ґрунтів від надмірного вмісту важких металів необхідні стандартизовані підходи до оцінки забруднення ґрунтового покриву на конкретній території. З метою об'єктивної оцінки існуючого забруднення ґрунтового покриву важкими металами і прогнозу подальшого розвитку цього процесу нами розроблена система ландшафтно-геохімічних показників і критеріїв стосовно ґрунтів лісо-степової зони України. [4]
У ідеальній моделі будь-який вид промислового забруднення ґрунту ВМ оцінюється підвищенням концентрації вмісту металу в порівнянні з початковою природною концентрацією, до якої впродовж тривалого часу адаптовані рослинні і тваринні організми. Реальна ситуація вельми ускладнюється багатокомпонентністю ґрунту і відповідно різними формами знаходження металу в стані розсіяння. Встановлення реальної картини співвідношення різних форм вмісту також ускладнюється тим, що діагностика цих форм значною мірою залежить від методів і прийомів аналітичного визначення концентрації і відповідних приладів.
З урахуванням певної умовності будь-якого методу визначення ультрамікрокількостей металів важливе значення мають показники, що статистично характеризують концентрацію важких металів в ґрунті, а саме: середнє значення концентрації металу і параметри статистичного розподілу аналітичних даних. Ця група показників повинна характеризувати природну норму (так званий геохімічний фон), в умовах якої достатньо тривалий час існує природна рослинність даного району. Відзначимо, що в різних провінційно-геохімічних ситуаціях природна норма для одних і тих же типів і підтипів автоморфних ґрунтів може помітно розрізнятися.
Результати вивчення геохімічного фону ґрунтового покриву різних районів лісової-степової зони України показують, що розподіл значень концентрації металу в пробах автоморфних ґрунтів, відібраних з ґрунтів одного типу і підтипу навіть на порівняно невеликій площі дуже широкий і часто варіює в межах двох і досягає трьох математичних порядків. З цієї причини геохімічний фон металу в ґрунтовому покриві території не може бути охарактеризований одним середнім значенням концентрації. Ця характеристика обов'язково повинна супроводжуватися оцінкою варіації аналітичних даних.
Середнє значення концентрації металу в ґрунті може бути виражене середньоарифметичним або среднегеометричним, але найбільш об'єктивне уявлення про «фонову» концентрацію дає модальне (що найчастіше зустрічається) значення (М). Розподіл аналітичних даних відображається граничними значеннями (min-max). Як показники статистичного розподілу аналітичних даних найбільш зручні середньоквадратичне відхилення (Q) і коефіцієнт варіації (V, %). Вельми наочне уявлення про статистичний розподіл аналітичних даних дають гістограми, побудовані на нормальній або логарифмічно-нормальній шкалі. Такий прийом широко використовували американські біогеохіміки при вивченні розподілу вмісту важких металів в ґрунтовому покриві США з метою екологічних досліджень [5, 12-14].
Параметри, що характеризують природний вміст розсіяного металу в ґрунті, є дуже відповідальними ландшафтно-геохімічними показниками. Вони відіграють роль початкових даних для інших показників. Через це визначення параметрів геохімічного фону ґрунту має бути стандартизоване, а також необхідно зважати на приладово-інструментальну специфіку методу аналізу.
Визначення концентрації металу в ґрунті широко використовуваним методом емісійної спектроскопії або нейтронно-активаційним методом дає уявлення про валовий (сумарний) вміст всіх форм сполук досліджуваного металу. Методи визначення концентрації металу за допомогою екстракційного розчину дозволяють оцінювати вміст тих або інших форм сполук металу в ґрунті залежно від складу і методики екстракції. Розподіл значень валової концентрації частіше апроксимується логорифмічно - нормальним законом Гауса.
Цікаві статті з розділу
Органічна речовина ґрунтів екосистем басейну Верхнього Дністра
Актуальність
теми. Знеліснення є однією із найбільших екологічних проблем, що постали перед
людством в кінці ХХ - на початку ХХІ століття. Вона носить комплексний характер
і пов’язана із по ...
Екологічний аналіз виробничої діяльності заводу ГТВ ЗАТ Росава в м. Біла Церква при промисловому виробництві продукції
Дипломна
робота складається з 4 розділів. В першому розділі приведена загальна характеристика
підприємства ЗАТ "РОСАВА". В другому розділі проведений аналіз
основних виробничих пі ...
Вплив теплових електростанції на навколишнє середовище. Шляхи зниження негативного впливу на навколишнє середовище
Споживання
енергії є обов'язковою умовою існування людства. Наявність доступною для
споживання енергії завжди було необхідно для задоволення потреб людини,
збільшення тривалості та поліпшен ...