Сучасний стан та динаміка забруднення басейну річки Стир
Аналіз стану води р. Стир вказує на необхідність створення заходів спрямованих проти замулення і забруднення, серед яких головними є заборона розорювання земель на ерозійно-небезпечних ділянках, збільшення лісистості водозбору, що найбільшою мірою сприяє оптимальному стану води у річці.
При протіканні через територію м. Луцька якість води р.Стир знижується внаслідок скиду неочищених зливових, талих, поливо-миєчних вод і очищених стічних вод із міських комунальних очисних споруд; р.Чорногузки - унаслідок скиду стічних вод з очисних споруд Гнідавського цукрового заводу; р. Сапалаївки та р. Жидувки - внаслідок скиду неочищених поверхневих стоків із території міста (у т.ч. і з промислових майданчиків); р. Омеляника - унаслідок інтенсивного рибогосподарського використання, а також скиду неочищених поверхневих стоків.
При скиданні забруднених стічних вод у водний об'єкт, що характеризується турбулентним режимом, відбувається процес розбавлення домішок, які на деякому віддаленні від місця скиду виявляються рівномірно розподіленими по січенню потоку. Процес турбулентної дифузії супроводжується фізико-хімічним знешкодженням, зокрема, окисленням. В результаті розбавлення, аерації, біохімічних і фізичних процесів проходить очищення потоків від забруднення. При повному самоочищенні в потоці чи водоймі відновлюється природний хімічний (склад води і природні біохімічні процеси).
В районі скиду стічних вод за рахунок осадження зважених часточок, що містяться в стічних водах, утворюється зона забруднення донних відкладів. Забруднені грунти в певних умовах можуть служити джерелом вторинного забруднення водних мас. Інтенсивне скаламучування грунтів, що супроводжується виносом забруднюючих речовин у зваженому стані за межі зони забруднення, призводить до більш-менш значної очистки дна. Такий процес накопичення й промивки може носити періодичний характер і призводити до обмеження росту розмірів зони забруднення дна.
Зону забруднення р.Стир унаслідок скиду очищених стічних вод із МКОС м.Луцька ми визначили як ділянку річки з концентраціями забруднюючих речовин у воді, що перевищують ГДК для водних об'єктів рибогосподарського використання. За нашими розрахунками, при рівномірному розподілі забруднення по січенню потоку, зона забруднення простягається на 21 км нижче по течії від м.Луцька. Зону впливу очищених стічних вод із МКОС м.Луцька ми визначили як ділянку річки з концентраціями забруднюючих речовин у воді, що не перевищують ГДК для водойм рибогосподарського використання, але перевищують величину гідрохімічного фону. Ця зона простягається ще на 6 км униз по течії р. Стир від зони забруднення.
При вході р. Стир у м. Луцьк розміщується Дубнівський водозабір. Раніше він використовувався і для господарсько-питного водопостачання міста, а зараз лише для забору води на технічні потреби. В центральній частині міста (ПКіВ ім. Лесі Українки) на березі р. Стир розміщується Центральний пляж. Тут вода річки використовується для культурно-побутових потреб (купання, спорт, любительська риболовля і т.д.). На виході з міста розміщується промисловий водозабір і місце скиду очищених стічних вод із МКОС. Саме скид цих вод і спричинює найбільшу частину забруднення річки. Так, зокрема, в 2007 році при дослідженні якості води р. Стир вище і нижче МКОС нами встановлено перевищення концентрації забруднюючих речовин в створі нижче місця випуску по: завислих речовинах в 2,5 раза, сульфатах на 38,5%, хлоридах на 12,5%, сухому залишку на 10%, БСК на 25%, амонію сольовому в 2,5 раза, нітратах в 2,1 раза, нітритах в 2,25 раза, фосфатах па 13.9%, залізу на 4,6%, цинку на 36,4%; хрому (VI) на 33,3%, нафтопродуктах в 1,9 раза. Зменшилась концентрація розчиненого кисню на 7,3%, залишились майже без змін "концентрації міді, хрому загального, нікелю, рН, лужність.
Цікаві статті з розділу
Аналіз ефективності використання антрацит-фільтрату в очисних спорудженнях систем комунального господарства
При мінімальній забезпеченості водними ресурсами необхідної якості
Україна займає провідне місце у світі по питомій кількості стічних вод, що
утворяться, (більше 2 м3/чол. у добу). Недостатн ...
Лісові ресурси європейських країн
Лісове
господарство в Європі є важливою складовою економіки та принципово важливим з
екологічної точки зору.
В
данній курсовій роботі було проаналізовано стан лісів
Європи, їх екологічн ...
Оцінка екологічної безпеки території Харківської області та виявлення факторів ризику
Вихідні дані
Область
Донецька
Найменування НХР
Хлор
Відстань від населеного пункту
-
Ємнос ...