Поліпшення якості питної води в Україні
Концепцією поліпшення якості питної води в Україні передбачено пріоритетне використання для питного водопостачання експлуатаційних ресурсів підземних вод як найбільш захищеного від забруднення джерела водопостачання. При цьому необхідно забезпечити використання всіх наявних можливостей розподілу серед населення чистої артезіанської води виключно для пиття і приготування їжі, активізувати пошуки нових джерел питної води, організувати розроблення і впровадження технологій кондиціювання вод підземних джерел з підвищеним рівнем мінералізації для збільшення обсягів питного водопостачання, а також розробку і впровадження системи заходів, які б забезпечували ефективний захист підземних вод, створення і промислове впровадження технологій консервування і пакетування питної води з артезіанських свердловин.
Не завжди якісна водопідготовка на централізованих водопроводах висунула на порядок денний таке актуальне питання, як доочищення водопровідної води в побуті. В Україні досить інтенсивно розробляються і пропонуються населенню побутові компактні пристрої для доочищення водопровідної води. Це водоочисники, призначені як для індивідуального користування (у квартирі), так і групові (на один чи кілька будинків). У цих пристроях використовуються такі технологічні процеси очищення, як сорбція і фільтрація, а з матеріалів - активоване вугілля і сотова кераміка. Як наповнювач може застосовуватися річковий пісок.
Набуває розвитку і така форма індивідуального забезпечення питною водою, як комерційна реалізація пакетованої негазованої води для пиття і приготування їжі. Це не завдає таких турбот, як догляд за індивідуальним водоочисником, але обходиться дещо дорожче. Для прикладу можна назвати такі розфасовки, як «Цілюща» та «Ордана», що з'явилися в Києві усередині 90-х рр. Артезіанські води для них беруться з глибин близько 300 м і очищаються без додавання спеціальних хімічних реагентів (фільтруванням, обробкою ультрафіолетовим опроміненням). «Ордану», зокрема, випускає науково-виробничий центр з однойменною назвою, який разом з науковцями постійно працює над поліпшенням якості питної води.
Збільшило можливості використання чистої артезіанської води жителями столиці (хоча і дещо архаїчне) в останні роки будівництво розливних бюветів, які подають воду з водоносних горизонтів сеноманських (90 - 193 м) і юрських (256-337 м) відкладів. Так, 1997 р. у різних районах Києва було введено в експлуатацію 31 бювет. Нині їх кількість досягла 150. Однак доступ до артезіанських вод у такий спосіб можливий лише в тих регіонах, де вони поширені і мають відповідну якість. Наприклад, в Одесі такої можливості немає, тому там реалізують населенню доочищену питну воду, яку беруть з міського водопроводу.
Важливим чинником питного режиму є споживання мінеральної питної води. Виробництво і реалізація мінеральних питних вод регулюється державним стандартом України ДСІУ-878-93 «Води мінеральні питні», який уведено в дію з 1 січня 1995 р. За цим стандартом, залежно від мінералізації води, наявності специфічних (біологічно активних) компонентів і застосування, мінеральні питні води поділяються на лікувально-столові, лікувально-столові змішаного складу та природні столові.
До лікувально-столових вод належать води з мінералізацією від 1 до 8 г/дм куб. усіх хімічних груп і від 1 до 15 г/дм куб. гідрокарбонатно-хлоридної та хлоридно-гідро-карбонатної натрієвої групи. Використовуються вони лише за призначенням лікаря, а не систематично.
Цікаві статті з розділу
Адміністративні правопорушення в галузі охорони природи
Проблемою ефективного
природокористування, забезпечення суспільства необхідними життєвими умовами ще
в античні часи впливали на формування світогляду й сприйняття природи як єдиної
системи. ...
Харчові ресурси Землі
Харчові ресурси - основа життя для людини. Людина успішно вміє
створювати і збільшувати для себе запаси їжі. Історія людства - пошук усе нових
і нових харчових ресурсів. Сотні тисяч років пе ...
Ландшафтна екологія
Ландшафтна екологія – наука про
комплексні взаємовідносини в екосистемах з географічної та екологічної точки
зору. Для позначення просторової взаємодії природних явищ в рамках визначеного
е ...