Еколого-економічна оцінка впливу мисливської фауни на агроценози Центрального Придніпров`я
Об’єкти досліджень
- мисливська видів птахів, агроценози.
Мета роботи -
дослідити сучасний стан мисливських видів птахів Центрального Придніпров’я на прикладі Черкаської області: динаміка чисельності на території регіону досліджень, екологічні особливості та господарське значення.
Методи дослідження
- дослідження проведені у різних біотопах регіону. Збори матеріалу проводились за загальноприйнятими рекомендаціями ведення польових досліджень (Колин, Мартин и др., 2000).
В роботі наведена інформація по сучасному стану мисливських видів птахів на території Черкаської області. Наведена екологічна характеристика та особливості впливу деяких представників мисливських птахів на сільське господарство і зокрема агроценози. Наведені факти шкоди яку наносять агроценозам деякі представники даної систематичної групи тварин в умовах досліджуваного регіону.
Ідея економічних механізмів реалізації екологічно безпечного розвитку агропромислового виробництва і сільських територій почала формуватися в 2-й половині ХХ ст. Поступове виснаження агроценозів, погіршення умов життя спонукало людство шукати шляхи і засоби збереження продуктивності агроценозів.
На сьогоднішній день постає гостре питання як охорони агроценозів так і біорізноманіття в цілому. Деякі види мисливських звірів можуть значною мірою впливати на агроландшафти завдаючи як значної шкоди, так і приносячи певну користь. Так, наприклад зайці та деякі копитні, зокрема козуля в певний період року (зима - початок весни) можуть наносити значних збитків як посівним так і деревним культурам згризаючи кору та молоді пагони. Дика свиня під час годівлі нариває значні площі землі, добуваючи молоді паростки рослин, кореневище та дрібних тварин (безхребетні та деякі хребетні). Подібна риюча діяльність значною мірою впливає на відновлення лісових культур. З одного боку свині сприяють лісовідновленню, зариваючи деяку частину насіння в землю, з іншого - наносять значної шкоди агроценозам переорюючи значні площі сільськогосподарських угідь в пошуках поживи. Деякі види хижаків, наприклад лисиці, мають значний вплив на сільське господарство, зокрема тваринництво. Найголовніша її користь полягає в знищенні гризунів, особливо на полях, оскільки в її раціоні гризуни складають до 90 %. При значній чисельності мишовидних гризунів, лисиця знешкоджує їх більше ніж може з’їсти. Відомі випадки, коли лисиця за ніч знищувала до 100 полівок. Негативною стороною є те, що лисиця приносить часто відому шкоду знищенням інших мисливських звірів (зайців, дитинчат козуль), та свійських птахів, кім того лисиця є переносником збуднику сказу. Таким чином, збільшення чисельності мисливських видів тварин може значною мірою впливати на агроландшафти (і не обов`язково негативно), і тому має велике значення проведення обліків з метою регулювання їх чисельності.
Вивчення впливу мисливських видів птахі, також має важливе значенн в оцінці впливу на аргоценози, хоч їхній вплив не настільки помітний, як серед мисливських видів ссавців, але вони все одно залишаються не менш важливим компонентом наземних екосистем і однією з найбільших систематични груп серед інших хребетних
Отже, постає завдання гармонійного розвитку природи і суспільства. Що передбачає задоволення не тільки цілого комплексу суспільних потреб, а й збереження природного середовища [2] і агроценозів в цілому. На сьогодні - це одна з найважливіших суспільних потреб, яка забезпечує усунення негативних впливів як на сучасному етапі, так і в далекій перспективі.
- Мета і завдання досліджень
- Умови та методика проведення досліджень
- Екологічна оцінка впливу мисливської авіфауни на агроценози Центрального Придніпров`я
- Екологічні особливості та господарське значення мисливських видів птахів
- Формування бази даних
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми озера Сасик
Тема мого дослідження – екологічні проблеми озера Сасик. Ця тема була, є і завжди буде актуальною. Екологія має багато визначень: наука про будинок, місцеперебування; наука про вивчення взаємин ...
Особливості фітоценозів Корецького лісництва Рівненського лісгоспу
Ліс регулює водний стік, пом’якшує клімат навколишнього середовища, водний
режим ґрунтів і, особливо, пасовищних земель, покращує погодні умови, захищає
поля від суховіїв, пилових бур, захищ ...
Регіональні особливості природно-заповідного фонду Корюківського району
За останній час ПЗФ (природно-заповідний
фонд) держави суттєво змінився, зокрема, більше ніж у двічі зросла його площа.
Це сталося не тільки завдяки створенню багатьох нових об'єктів, в тому ...