Екологічні дослідження кліматичних показників як фактора формування стану довкілля
Особливості рельєфу, а саме: порізаність території районів, долинами річок Солона, Борова та Червонооскільським водосховищем, створюють різні умови зволоження та прогрівання ґрунту. Схили південних експозицій більш теплі ґрунти тут швидко позбавляються від снігу, просихають і у більш ранні строки стають придатними для обробітку. Схили північної експозиції навпаки, більш холодні, пізніше висихають в порівнянні з схилами південної експозиції.
У літній час досить часто відбувається вторгнення тропічного повітря. Проходження тропічного фронту супроводиться теплими дощами, після яких встановлюється дуже спекотна погода, волога, а потім суха погода. Це буває в другій половині липня, але може захопити й серпень, а в аномальних випадках - початок вересня.
Конвективні опади характерні виключно для літа. Вони обумовлені вертикальними висхідними рухами (конвекцією) теплого повітря, абсолютний вологовміст якого досягає 20-25 т/м3 водяної пори. Піднімаючись вверх, це повітря охолоджується через розширення (адіабатичний процес), при цьому його здатність утримувати вологу знижується (насичена пара). В кінцевому підсумку частина водяної пари є надлишковою, і вода конденсується. При конденсації виділяється сховане тепло, повітря нагрівається і йде вгору. Утворюються висхідні "стовпи" повітря, які пронизують усю атмосферу.
Кожний стовп повітря, яке йде вгору, являє собою своєрідний тепловий і водяний "насос", який вилучає з повітря, що прокачується через нього, тепло і водяну пару. Якщо краплини вологи в хмарі утворюються швидше, ніж випаровуються, то в кінцевому підсумку вони стануть таким важкими, що впадуть на поверхню у вигляді сильного дощу, граду або крупи.
Вегетація рослин є важливою характеристикою літнього періоду. Вона продовжується 120-210 днів, тобто є досить тривалою і вар’юється в таких широких межах не стільки через різницю територій, скільки по причині різних екологічних властивостей рослин.
Осінь - більш тривалий, ніж другий перехідний сезон - весна період і характеризується деякими тенденціями:
· зниження циркуляції, яка відбувається дуже рідко, десь в останній декаді серпня і проявляється в різкому зниженні вертикальної конвекції;
· збільшенням контрастності добових температур, внаслідок цього поступово понижується середня, при незмінній добовій температурі;
· відставанням в охолодженні земної поверхні відносно повітря, водойм в порівнянні з сушею, у зв’язку з чим часті осінні тумани радіаційного (вихолоджування) і адвективного (приходу більш теплого повітря на поверхню, яка охолонула) походження.
Джерела забруднення атмосферного повітря, що знаходяться в смт. Борова не мають значного впливу на зміну стану кліматичних показників території Борівського району. Оскільки, якщо взяти до уваги переважаючий напрямок вітру, то незначні забруднювачі потрапляють на західну частину району та у води Червонооскільського водосховища. Кількість сонячного сяйва, кількість опадів, кількість сонячного тепла сприяють веденню сільськогосподарських робіт (рослинництво), комфортного проживання населення, створення рекреаційних зон. Проте посушливі літні періоди і морозні безсніжні зими призводять до накопичення забруднюючих речовин в ґрунтах та рослинності. Штилеві дні на протязі року призводять до максимального накопичення полютантів біля джерел забруднення, а саме на території смт. Борова.
Цікаві статті з розділу
Вплив двоокису сірки, двоокису азоту та неорганічного пилу на організм людини
Україна
є однією з найбільших за територією, чисельністю населення та економічним
потенціалом держав Європи. Станом на 2005 рік населення України становило 48
мільйонів осіб. На території У ...
Екологічні та абіотичні фактори
Термін "екологія" на сучасному етапі розвитку суспільства є
широко відомим і загальновживаним. На початку минулого століття його знали лише
вчені-біологи, а в 60-ті роки виник екол ...
Методика розрахунку розсіювання шкідливих речовин в атмосфері
У сучасному суспільстві зростає
важливість не тільки екологічних проблем, але й пов'язаної з ними
природоохоронної діяльності, проведеної на підприємствах.
Серед існуючих напрямків
приро ...