Екологічні дослідження кліматичних показників як фактора формування стану довкілля
Саме взимку найбільша відбиваюча спроможність підстилаючої поверхні. Морози чергуються з відлигами. Забруднення в цей період як раз найбільше: коли наступає відлига забруднення розповсюджується на великі території.
Глибина промерзання ґрунту: середня -7 4см, мінімальна - 50см, максимальна-115см. Але глибина промерзання ґрунту коливається в дуже широких межах і залежить не тільки від характеру зими (температура, стійкість морозів, глибина і кількість снігу), але в ще більшому ступені - від переносу снігу, експозиції та крутизни схилів і від характеру поверхні. Вона найменша в лісі і найбільша на обголених схилах з важкими суглинистими ґрунтами, які насичені вологою.
В агрокліматичному відношенні важливими показниками зимового сезону року є характер встановлення сніжного покриву (сніг, який ліг на незамерзлий грунт, сприяє випріванню озимини), температура на рівні вузла кущення озимини (лімітує вимерзання озимини), наявність або відсутність глибоких відлиг, і запаси вологи, які потенціально створюються в ґрунтах.
Кількість опадів на початку зими (грудень), є найбільшими в північно-західної частині, і складає біля 25мм. Мінімум зимових опадів складає 10-20 мм [8].
Взимку забруднення повітря порівняно значніше у північній та північно-східній частині району, тому що переважають західні та південно-західні вітри (рис. 1.4), які переносять забруднення на північний схід.
Рисунок 1.4 - Повторюваність вітру у Борівському районі [10]
Весна характеризується переходом середньодобової температури через 0 С, що відбувається 20-21 березня. В деякі роки цей термін може змінюватися.
Весною відбувається зміна режиму циркуляції повітря, часта нестійкість погоди, причому в другій половині весни буває весняний суховій - зсушує грунт, вітер південно-східного напрямку.
Розподіл температури весною (квітень) характеризується збільшенням її з півночі (7 С) на південь (до 8,5 С). Розподіл опадів весною (березень) повторює картину взимку.
Найбільша кількість опадів випадає у літній та частково весняний періоди (травень, червень, липень, серпень), що збігається з періодом максимального росту сільськогосподарських культур, та сівбою озимини.
Відносна вологість повітря у вегетаційний період коливається в межах 48-69%, днів з порівняною посухою у весняно-літній період буває до 20%.
Літо починається з моменту переходу середньодобової температури через 15 С, що припадає на середину травня. Воно триває 130-140 днів, до середини жовтня. Літо помірно тепле, з вологим (червень) і спекотним (липень-серпень) періодами. Найбільш висока середньомісячна температура в липні (20,5 С). Однак реальне розподілення температур не співпадає з градаціями місяців.
Самі високі показники температури спостерігається в кінці липня - на початку серпня, коли температура залежить не тільки від сонячної радіації (максимум у червні), але також від вологості (чим більше вологи, тим більше тепла йде на випаровування і переноситься в атмосферу), адвекції тепла/холоду в процесі горизонтального переносу повітря і від теплової інерції природних акумуляторів тепла: вод, ґрунту, верхнього шару гірських порід. В теплий період переважають вітри південно-східного і південного напрямку (рис.1.4), в холодний період вітри південно-східного і південно-західного напрямку. Середня річна швидкість вітру - 27 м/секунду.
Цікаві статті з розділу
Токсикологічна характеристика забруднюючих речовин води
1. Наведіть стислу токсикологiчну
характеристику забруднювачів води та вкажiть їх нормування згідно завдання.
2. Запропонуйте методи очистки від
забруднювачів. Оцініть зменшення маси ви ...
Історичні аспекти заповідної справи на Херсонщині
Актуальність теми. З метою охорони природних ландшафтів від надмірних
змін внаслідок господарської діяльності людини на території України створюють
природоохоронні території. Найважливішими ...
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...