Державне управління екології та природних ресурсів в Київській області
Виконання заходів Загальнодержавної програми поводження з токсичними відходами
Ефективне вирішення комплексу питань, пов’язаних з ліквідацією чи обмеженням негативного впливу токсичних відходів на навколишнє природне середовище та здоровя людини в Україні та Київській області проводилося в 2000-2010 роках на підставі виконання Загальнодержавної програми поводження з токсичними відходами, затвердженою Законом України "Про Загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами" від 14 вересня 2000 р. № 1947-ІІІ та Програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки в Київській області на період до 2009 року" затвердженої рішенням восьмої сесії обласної ради ХХІІІ скликання від 19.08.1999 № 118-08-ХХІІІ, а також наказу Мінагрополітики, Мінекоресурсів та МОЗ України від 18 жовтня 2001 р. № 315/376/412.
За час дії цих програм в області проведена комплексна інвентаризація місць накопичення заборонених і непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР).
В результаті було виявлено, що загальний обсяг накопичених ХЗЗР складав 1917,76 тонн (діаграма 1). Найбільше відходів зберігається в Згурівському, Кагарлицькому, Таращанському і Васильківському районах (діаграма 2).
В області налічується 294 склади, в яких зберігаються непридатні до використання ХЗЗР. Із них 16 належать агрохімформуванням (централізовані склади) та 278 знаходяться в окремих господарствах. Паспортизований 121 склад.
За 5 років частково чи повністю вирішено питання покращання умов зберігання непридатних ХЗЗР в господарствах Рокитнянського, Згурівського, Васильківського, Бородянського районів - отрутохімікати затарені в спеціальні залізобетонні контейнери, а з Вишгородського району вивезені на знищення фірмою "ЕЛГА". Всього було законтейнеризовано 790,171 т ХЗЗР.
Для їх зберігання побудовані відповідно до розроблених проектів майданчики в Таращанському, Згурівському та Бородянському районах. У Васильківському районі законтейнеризовані ХЗЗР зберігаються на площадці біля складу отрутохімікатів, неподалік від житлової забудови, що приводить до соціальної напруги. Для проведення контейнеризації ХЗЗР з Державного та обласного фондів охорони навколишнього природного середовища виділено 2818,4 тис. гривень (діаграма 3).
На території Згурівської селищної ради Згурівського району і Багринської селищної ради Васильківського району в місцях зберігання законтейнеризованих непридатних та заборонених хімічних засобів захисту рослин, у 2010 році, під дією низьких температур, виникло пошкодження та розгерметизація 9 і 8 контейнерів, відповідно. На ліквідацію надзвичайної ситуації з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища виділено 2105 тис. грн. Оголошений тендер на виконання робіт щодо знищення цих ХЗЗР.
У 2009 році із 59,45 т ХЗЗР, які зберігалися на складах Тетіївського району, зі складу "Тетіївагрохім" всупереч ст. ст. Закону України "Про пестициди та агрохімікати", без згоди Тетіївської районної екологічної інспекції та відповідних лабораторних досліджень на предмет їх безпечності для навколишнього природного середовища, здійснено використання 45 т ХЗЗР в період весняно-осінньо-польових робіт. Прокуратурою Тетіївського району відмовлено в порушенні кримінальної справи, тому голову правління, головного інженера, головного агронома АТ "Тетіївагрохім" притягнуто до адмінвідповідальності на суму 680 грн.
У 2009 році ліквідований склад з відпрацьованими люмінесцентними лампами в с. Нові Петрівці Вишгородського району з вивезенням зазначених відходів на демеркурізацію.
На протязі 2003 року проведена інвентаризація продукції та відходів, які містять поліхлоровані дифеніли (ПХД) на підприємствах області (відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 26.10.1999 р. № 11457/16 щодо забезпечення реалізації комплексу заходів, спрямованих на підготовку до ратифікації Україною Протоколу про стійкі органічні забруднювачі Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані). Інвентаризацією було охоплено близько 300 підприємств області, на 37 з яких зафіксована наявність ПХД.
Цікаві статті з розділу
Поняття про біосферу та атмосферу
Найхарактернішою істотною рисою планети Земля є існування на
ній життя. Усю сукупність живих організмів та ту частину речовини планети, що
перебуває в постійному обміні речовиною і енергією ...
Екологічні наслідки військової діяльності
Надзвичайні екологічні ситуації, що виникають внаслідок різного роду
причин (господарської чи будь-якої іншої діяльності, аварій, катастроф,
стихійних лих), негативно впливають на стан навко ...
Наукові основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем
Тема контрольної роботи "Наукові
основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем".
В умовах зростаючого
антропогенного впливу на навколишнє середовище оч ...