Вивчення можливості застосування кіральних властивостей проліну як експрес-методу оцінки рівня забруднення річкових екосистем
Примітка. * - значення r достовірне при Р<0,05.
У цілому приріст кількості корінців ряски малої (закладеної без корінців) більший від позитивних значень кута, ніж за від’ємних, що видно з кореляційної залежності 1 в таблиці 7. Кореляційні залежності 2 та 3 виявилися недостовірними. Чим більше змінюється кут обертання пробами води площини поляризованого світла в досліді порівняно з контролем (за модулем), тим менший показник проросту кількості корінців (кореляційні залежність 4).
Збільшення кількості самок Ceriodaphnia affinis Liljeborg. з абортивними яйцями в досліді порівняно з контролем відбувається на тлі збільшення зміни значень кута обертання відносно контролю (за модулем), про що свідчить кореляційна залежність 5.
Висновки
У дисертації наведене теоретичне узагальнення та запропоновано нове розв’язання проблеми діагностування стану річкових екосистем шляхом моніторингу кіральних показників води за оптимальної довжини хвилі для L-проліну.
. Установлено, що довжина хвилі 450 нм найбільш оптимальна для дослідження обертальних властивостей водних розчинів проліну.
. На прикладі L-проліну експериментально доведено факт зміни кіральних властивостей водних розчинів амінокислот (аж до зміни знака кута обертання) після утворення комплексів з органічними сполуками.
. Показано, що відносно чисті (контрольні) ділянки малих річок м.Чернівці відрізняються за кіральними властивостями води: одні з них (де переважає L-форма проліну) характеризуються від’ємним кутом обертання поляризованого світла з л= 450 нм, інші (де переважають L-форми правообертаючих амінокислот) - додатним. Частота трапляння контрольних ділянок річок з ліво- та правообертаючими оптичними властивостями води однакова. При цьому максимальні значення кутів обертання L-проліну відповідають концентраціям 1,52 та 0,56 г/л.
Уперше встановлені значні зміни поляризаційних властивостей проб води, досліджених при л=450 нм, під впливом стічних вод підприємств. Показано, що значення кута обертання поляризованого світла за цієї довжини хвилі в досліді зменшується порівняно зі значенням у контролі, або знак кута змінюється на протилежний.
4. Установлено, що чим більший рівень перевищень ГДК ХСК, тим менше значення кутів обертання поляризованого світла пробами води незалежно від знака. А збільшення ХСК сприяє зменшенню величини кута обертання, взятого за модулем.
5. Уперше доведено, що збільшення у пробах води кількості зелених водоростей зумовлює від’ємний кут обертання площини поляризації світла, що свідчить про наявність у воді L-проліну. А за присутності у воді діатомових водоростей кут обертання набуває додатних значень. На прояв зазначених закономірностей серед зелених водоростей визначальний вплив мають Chlorella vulgaris Beijer, Cladophora canalicularis (Roth) Kьtz, Cladophora globulina (Kьtz) Kьtz, Rhizoclonium hieroglyphicum (Ag.) Kьtz, а серед діатомових - Nitzsсhia sigmoidea (Nitzsch.)W.Sm, Navicula viridula Kьtz.
. Серед досліджених показників видів-біотестерів достовірну кореляцію зі зміною кута обертання поляризованого світла з л= 450 нм у досліді відносно контролю виявляє зміна кількості самок з абортивними яйцями Ceriodaphnia affinis Liljeborg., а від’ємну - зміна приросту кількості корінців у ряски малої при експозиції їх у відповідних пробах води.
каральний річка пролін забруднення
Цікаві статті з розділу
Розробка методологічних засад інтегрованого управління лісовими ресурсами
Звіт про НДР: 64 стор., 5 рис., 15 табл., 67
використаних джерел.
Об’єкт дослідження - лісові ресурси модельних підприємств Криму,
Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісост ...
Наукові основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем
Тема контрольної роботи "Наукові
основи раціонального користування та управління навколишнім середовищем".
В умовах зростаючого
антропогенного впливу на навколишнє середовище оч ...
Еколого-економічні аспекти раціонального природокористування
Суттєво:
Після
вивчення матеріалу ви повинні:
Знати:
- що
таке екологічний збиток; з яких витрат він складається;
- як
встановлюється плата за забруднення навколиш ...