Вивчення можливості застосування кіральних властивостей проліну як експрес-методу оцінки рівня забруднення річкових екосистем
Згідно з отриманим рівняння регресії (5) (табл. 6), нами встановлено, що знак кута обертання пробами води поляризованого світла з л=450 нм залежить від таксономічної належності водоростей: збільшення концентрації певних видів зелених водоростей сприяє збільшенню від’ємного кута, а діатомових - додатного. При цьому з числа зелених у рівняння увійшли такі види, як Chlorella vulgaris Beijer, Cladophora canalicularis (Roth) Kьtz, Cladophora globulina (Kьtz) Kьtz, Rhizoclonium hieroglyphicum (Ag.) Kьtz, а з числа діатомових - Nitzsсhia sigmoidea (Nitzsch.) W. Sm., Navicula viridula Kьtz.
При взятті значень кута обертання за модулем (6), у рівняння регресії увійшов лише один вид зелених водоростей Chlorella vulgaris Beijer, яка як і раніше було зазначено, володіє найбільшим індексом сапробності серед водоростей, що зустрічались у наших дослідженнях.
У рівняння регресії (7), яке описує зміну кута площини поляризації з відповідним знаком, увійшли два види водоростей, що належать до відділу діатомові, вплив решти видів, що увійшли у відповідне рівняння, виявилися недостовірними.
У рівняння регресії, що описує зміну кута площини поляризації за модулем (8), увійшли 5 видів діатомових водоростей (де 3 з них з від’ємним знаком біля в-коефіцієнтів) та 2 види зелених водоростей з позитивним знаком біля коефіцієнтів. Також у дане рівняння увійшов показник зміни чисельності водоростей з позитивним знаком, це свідчить про те, що чим більша зміна чисельності водоростей в досліді порівняно з контролем, тим більша зміна кута з модулем.
Встановлений достовірний кореляційний зв’язок між кількістю клітин Chlorella vulgaris Beijer та кутом обертання площини поляризованого світла з л=450 нм досліджуваними пробами води. При цьому, якщо кут взято з відповідним знаком, то кореляція між цими показниками від’ємна (r = - 0,69), а якщо за модулем, то позитивна (r = 0,65) (при р<0,05). Отже, це ще одне підтвердження того, що збільшення клітин цієї водорості сприяє збільшенню від’ємного кута обертання. При цьому це єдиний достовірний кореляційний зв’язок виявлений між кутом обертання поляризованого світла з л=450 нм та кількістю певного виду водоростей.
Біотестерні дослідження малих річок м.Чернівці та їх зв’язок з кіральними властивостями проліну. На рис. 4-6 подані результати біотестування за допомогою рослинних біотестерів, а на рис. 7 - 8 - тваринних. Проведена рейтингова оцінка отриманих результатів з точок моніторингу, як за усередненими значеннями кожного з біотестерів, так і за сукупністю тест-ознак усіх біотестерів. Встановлено, що за сукупністю рейтингових місць першу позицію у загальному рейтингу займає ділянка р. Коровія нижче Придністрянської станції садівництва (варіант 7). На другому місці виявилась ділянка р. Клокучка нижче зруйнованого каналізаційного колектора (варіант 8). Середньозважений рейтинг інших точок моніторингу виявився у два і більше разів меншим, ніж у зазначених точках. Найбільш чутливими до стоків підприємств виявилися тест-ознаки Lepidium sativum L. і Daphnia longispinа O.F. Mьller, рейтинг за тест-ознаками яких виявився найбільш контрастним при порівнянні варіантів.
Проведено кореляційний аналіз між значенням тест-ознак видів, які зазнавали експозиції у досліджуваних пробах води, та кутом обертання останніми площини поляризованого світла л=450 нм. Достовірні кореляційні залежності встановлені лише із приростом корінців ряски малої та кількістю абортивних яєць Ceriodaphnia affinis Liljeborg.
Таблиця 7
Коефіцієнти парної кореляції (r) між кутом обертання площини поляризації та показниками біотестерів
Значення кута |
Показники біотестерів |
r |
Абсолютні значення кута |
Приріст к-ті корінців ряски малої (без корінців) (1) |
0,49* |
Різниця кута відносно контролю |
Приріст к-ті корінців ряски малої (з корінцями) (2) |
-0,57 |
Різниця кута відносно контролю |
Кількість самок з абортивними яйцями Ceriodaphnia affinis Liljeborg. (3) |
0,51 |
Різниця кута відносно контролю (за модулем) |
Приріст к-ті корінців ряски малої (з корінцями) (4) |
-0,76* |
Різниця кута відносно контролю (за модулем) |
Кількість самок з абортивними яйцями Ceriodaphnia affinis Liljeborg. (5) |
0,84* |
Цікаві статті з розділу
Використання безвідхідних технологій в промисловості
Необхідність охорони навколишнього
середовища приводить до істотних змін у загальних підходах до забезпечення
екологічної ефективності виробництв. Під екологічною ефективністю розуміють
мін ...
Екологічні проблеми Високопільського району Херсонської області
Ми, молодь 21 століття, вступаємо в життя в епоху бурхливого розвитку не тільки науки й техніки, а й негативних наслідків НТР та демографічного вибуху. Людству загрожує загибель в найближчі десятилітт ...
Екологічний моніторинг
Існування людського суспільства незмінно пов’язане з використанням довкілля як середовища проживання та створення засобів життєзабезпечення - продуктів харчування, сировини й матеріалів для побу ...