Державна система моніторингу довкілля
Спостереження за впливом на об'єкти навколишнього природного середовища здійснюють підприємства, які є найбільшими його забруднювачами. Майже на всіх таких підприємствах в Україні функціонують аналітичні лабораторії, на які покладено спостережні функції. Так за впливом на стан атмосферного повітря спостереження здійснюють близько 440 лабораторій, за впливом на якість вод, у тому числі зворотних, що скидаються у водні об'єкти - понад 700 лабораторій, а за станом ґрунтів та відходів на територіях підприємств та зонах їх впливу більше, ніж 60 лабораторій.
З метою розбудови державної системи моніторингу довкілля, розширення мережі спостережень шляхом розвитку та більш широкого залучення до інформаційних потоків даних локальних систем моніторингу на підприємствах, установах та організаціях, діяльність яких призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища, Мінприроди опрацьовує питання залучення Мінпаливенерго, Мінтрансу, Міноборони, Мінпромполітики, Мінвуглепрому до організації та розвитку системи моніторингу довкілля локального рівня.
Зокрема, Мінвуглепром та його підрозділи і підприємства на місцях постійно проводять роботи з екологічного моніторингу стану та якості шахтних вод, що скидаються до поверхневих водних об'єктів або на донну поверхню, стану земель у зоні впливу вугільних підприємств та викидів забруднюючих речовин і газів в атмосферне повітря. Загальногалузевий екологічний моніторинг у вугільній галузі щорічно здійснює організація з екологічних питань ДП «Державний науково-дослідний, проектно - конструкторський і проектний інститут вугільної промисловості «УКРНДІПРОЕКТ».
Для реалізації положень ст. 22 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» Мінприроди заплановано розроблення Порядку та Методики здійснення моніторингу навколишнього природного середовища та надання екологічної звітності підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища. Впровадження вказаних документів дасть змогу розширити мережу спостережень за станом довкілля та рівнем його забруднення і забезпечити державні органи більш повною інформацією.
На деяких підприємствах створюються сучасні автоматизовані системи спостережень. Так, наприклад, концерн «Стирол» у м. Горлівка Донецької області є прикладом підприємства, яке має сучасну систему спостереження за станом навколишнього природного середовища в зоні впливу підприємства та проведення моніторингу у виробничій зоні. Вона включає 5 автоматизованих станцій моніторингу якості повітря на території підприємства та прилеглій до нього зоні. Інформація від цієї системи постійно висвітлюється на спеціалізованому сайті підприємства.
Рис. 3. Сторінка сайту концерну «Стирол» з інформацією про пости спостережень у зоні впливу підприємства
На Одеському припортовому заводі створено систему спостереження за станом атмосферного повітря та раннього оповіщення на випадок перевищення встановлених граничних показників на території заводу та прилеглих територіях.
На Південно-українському атомно-енергетичному комплексі м. Південно-українськ розроблено проект створення автоматизованої системи моніторингу якості поверхневих вод р. Південний Буг та Ташликського водосховища.
Система моніторингу ґрунтується на використанні існуючих організаційних структур суб'єктів моніторингу і функціонує на основі єдиного нормативного, організаційного, методологічного і метрологічного забезпечення, об'єднання складових частин та уніфікованих компонентів цієї системи.
Організаційна інтеграція суб'єктів системи моніторингу на всіх рівнях здійснюється органами Мінприроди на основі:
• загальнодержавної і регіональних (місцевих) програм моніторингу довкілля, що складаються з програм відповідних рівнів, поданих суб'єктами системи моніторингу;
• укладених між усіма суб'єктами системи моніторингу угод про спільну діяльність під час здійснення моніторингу довкілля на відповідному рівні.
До складу виконавців зазначених програм суб'єкти системи моніторингу можуть залучати підприємства, установи і організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
Суб'єкти системи моніторингу - центральні органи виконавчої влади погоджують з Мінприроди розроблені ними проекти нормативно-правових актів та нормативних документів з питань проведення моніторингу довкілля.
Методологічне забезпечення об'єднання складових частин і компонентів системи моніторингу здійснюється на основі:
• єдиної науково-методичної бази щодо вимірювання параметрів і визначення показників стану довкілля, біоти і джерел антропогенного впливу на них;
Цікаві статті з розділу
Екологічні та абіотичні фактори
Термін "екологія" на сучасному етапі розвитку суспільства є
широко відомим і загальновживаним. На початку минулого століття його знали лише
вчені-біологи, а в 60-ті роки виник екол ...
Екологічні проблеми сільськогосподарського виробництва
Тема контрольної роботи «Екологічні проблеми сільськогосподарського виробництва».
Основне завдання сільського господарства полягає в одержанні високоякісної екологічно чистої продукції ро ...
Екологічні аспекти видобування піску на прикладі об`єктів Чернігівської області
Актуальність: Капітальне будівництво
є однією з найважливіших галузей господарства, що характеризує економічний
потенціал держави. Підвищення ефективності будівництва передбачає, насамперед, ...