Роль ферментативних антиоксидантів при окисному стресі
Дані літератури свідчать, що за дії стресових чинників активація процесів пероксидного окиснення ліпідів (ПОЛ) є одним з фундаментальних механізмів порушення цілісності мембран і багатьох ключових систем клітини, одним з ведучих механізмів клітинної патології (Лукаткин, Левина, 1997; Клітинні…, 2003). Тому підтримка процесів ПОЛ на необхідному і одночасно безпечному для клітин рівні - життєво необхідна умова їх нормального росту і функціонування, що забезпечується багатокомпонентною системою захисту, яка представляє собою згідно Д.М. Гродзинського, елемент системи надійності (Гродзинський, 1983). В нормальних фізіологічних умовах постійно існує рухома рівновага між утворенням активних форм кисню і їх елімінацією, між інтенсивністю ПОЛ й активністю антиоксидантної системи (ПОЛ↔АОА). Зсув прооксидантно-антиоксидантної рівноваги в бік активації ПОЛ за впливу несприятливих факторів слугує сигналом, що запускає включення відповідних механізмів захисту. Не дивлячись на збалансування ПОЛ↔АОА у фізіологічних умовах, за дії несприятливих факторів рівновага порушується в сторону посилення ПОЛ. При цьому в процесі пристосування до зовнішніх факторів організм змінює свої характеристики, і ці зміни у випадку тривалого впливу носять фазний характер.
У рослин існує добре розвинута багаторівнева система захисту від окисної деструкції - антиоксидантна система (АОС)., до складу якої входять низькомолекулярні і ферментативні компоненти. Слід відзначити, що усі компоненти АОС працюють в основному комплексно, і, як правило, зміна концентрації або активностей одних антиоксидантів (АО) приводить до певних змін інших.
Антиоксиданти протистоять пошкоджуючому ефекту вільних радикалів й активних форм кисню (АФК), зменшуючи інтенсивність вільнорадикального окислення і тим самим нейтралізуючи вільні радикали (ВР) шляхом обміну свого атому водню (в більшості випадків) на кисень вільних радикалів. У виведенні вільних радикалів і радикальних форм антиоксидантів головну роль відіграють системи природної детоксикації. Захист від ушкоджуючої дії АФК, ВР відбувається на всіх рівнях організації: від клітинних мембран до організму в цілому (Артюхов В.Г. и др., 2003; Барабой и др., 1999; Бараненко, 2002, 2006; Карташов и др., 2008; Лукаткин, 2002; Маменко, Ярошенко, 2009; Поберезкина, Осинская, 1989; Полесская и др., 2006; Россихіна, 2006; Стороженко, Шадчина, 2004; Таран та ін., 2004).
Антиоксиданти поділяються на певні групи залежно від їх молекулярних мас:
) При такому підході першу групу антиоксидантів складають високомолекулярні сполуки - ферменти антиоксидантного захисту, а також білки, здатні зв’язувати іони Fе і Сu, які є каталізаторами вільнорадикальних процесів (супероксиддисмутаза, каталаза, пероксидаза і т.д.).
) До групи низькомолекулярних антиоксидантів відносяться різні сполуки - деякі амінокислоти, поліаміни, сечовина, сечова кислота, глутатіон, аскорбат, ά-токоферол та ін.
Цікаві статті з розділу
Екологічна система
Тема реферату «Екологічна система» з дисципліни «Основи загальної екології».
Екологія (від грец. ойкос (еко) – будинок, житло, логос. –
навчання) – це наука про умови існування живих орган ...
Поняття Консорції в сучасній синекології та її значення у структуруванні біоценозів
Актуальність. Біоценоз це свого роду сукупність різних живих
організмів, які заселяють певну ділянку простору та характеризуються певними
стосунками між собою та пристосованістю до середовищ ...
Гідрологічний нарис басейну річки Дністер
Вода є джерелом життя
на Землі. Ріки і озера дають воду для зрошення та обводнення земель, служать
цілям транспорту, водопостачання та джерелом утримання енергії. Окрім того, що
вода – вели ...