Програма моніторингу земель
Глибина відбору зразків залежить від культури і тих показників, які збираються визначати. Зразки ґрунту для загальноприйнятих досліджень відбирають на глибину 0-20 см. Виняток становлять ті випадки, коли проводять дослідження вмісту мобільних показників - -Nі ; для оцінки впливу рН на рухомість гербіцидів при безплужній системі обробітку ґрунту; показників родючості для культур із кореневою системою, розташованою дуже мілко або дуже глибоко; для вивчення можливої міграції полютантів вглиб по профілю ґрунту. Відбір зразків із меншої глибини, ніж вказано вище, найчастіше рекомендують у випадках мінімального обробітку ґрунту, коли поживні речовини і вапно вносяться на поверхню і не можуть бути внесені вглиб при оранці. Це стосується постійних пасовищ, угідь на торф’яних ґрунтах, де глибина розташування кореневої системи обмежена, а також ґрунтів, на яких є можливість втрат фосфору при ерозії чи при поверхневому змиві, якщо еутрофікація водоймищ у даному регіоні викликає занепокоєння. У таких випадках зразки відбирають з глибини 0-5 см.
Рис. 2. Приклади способів відбору зразків
Зразки ґрунту можуть бути відібрані у будь-який час, коли ґрунт незамерзлий, ідеальним періодом для відбору зразків вважається період перед прийняттям рішень щодо використання земель, тому що результати досліджень у цьому разі будуть відображати найбільш “свіжі” значення показників родючості. У більшості випадків для загальноприйнятих досліджень, метою яких є розробка рекомендацій щодо використання добрив і меліорантів, зразки відбирають за 3-6 місяців перед посівом культури. Цього часу звичайно вистачає, щоб рекомендації, отримані на основі проведених досліджень були виконані вчасно. Наприклад, якщо вапнування необхідне для нейтралізації високої кислотності ґрунту, то це потрібно знати за декілька місяців до посіву культури, оскільки нейтралізація кислотності вапном у ґрунті потребує часу. Найкраще, якщо зразки ґрунту для аналізів відбираються в один і той же час (весною або восени) і не рідше, ніж раз в два-три роки. Відбір зразків у однакові періоди дозволить зменшити вплив сезонних варіацій рН ґрунту, вмісту поживних речовин і органічної речовини ґрунту. Деякі дослідження вказують на схоже зниження вмісту фосфору і калію протягом року, він був нижчим восени, ніж весною.
Рекомендації щодо вибору способу відбору зразків. Вибір стратегії відбору зразків залежить від того, скільки зразків необхідно відібрати і у який спосіб. Ефективність відповіді на ці запитання полягає у врахуванні наступних положень:
очікуваного коефіцієнта варіацій (СV) показників, що будуть досліджуватись;
інформації про характеристику місцевості;
кількості специфічних ділянок (впливає на вибір методу відбору зразків);
можливості використання різних методів відбору зразків;
обмежень у часі, робочій силі, фінансовому забезпеченні.
Інтерполяція- це метод прогнозування значень показників властивостей ґрунту з ділянок, де зразки не відбиралися, на основі вимірювань, зроблених у точках цього самого поля, ділянки, регіону. Прогноз показників властивостей із ділянок, що знаходяться поза вже досліджуваних ділянок, називається екстраполяцією. Інтерполяція використовується для перенесення інформації, отриманої з точок відборів зразків, на всю площу поля.
Показники, визначені інтерполяцією, звичайно ті ж самі, що й виміряні. Існують також деякі методи інтерполяції, за допомогою яких можна визначати функціональні індикатори, які показують імовірність перевищення певних величин або того, що певні значення можуть бути знайдені.
Більшість методів інтерполяції базується на інформації, отриманій при вимірюванні зразків, відібраних із певних точок для більш детального пояснення причин неоднорідності показників у середині ділянки.
Транспортування, зберігання і підготовка зразків до аналізу.Завданням транспортування, зберігання і підготовки зразків до аналізу є збереження зразків від забруднення, мінімалізація змін у концентрації елементів і рН, різниці між ґрунтом у полі і зразком, готовим до аналізу. Підготовка зразків до аналізу включає: змішування бурових проб для підготовки середнього зразка, транспортування зразка з поля до лабораторії, висушування, розмелювання, просіювання і зберігання у лабораторії. Для відбору зразків грунту використовуються різноманітні пристрої - ґрунтові бури, гідравлічні пробовідбірники, лопати і совки. Головна умова для використання тих чи інших пристроїв для відбору і змішування зразків - щоб вони не забруднювали ґрунт. Для цього треба подбати, щоб знаряддя були виготовлені з відповідного матеріалу. При цьому слід пам'ятати, що нержавіюча сталь і деякі пластмаси можуть бути джереломзабруднення. Відібрані бурові проби з ділянки дослідження змішують у чистому контейнері, бажано пластиковому, і добре перемішують. Надлишки ґрунту після цього відкидають. Зразки ґрунту необхідно доставити у лабораторію якнайшвидше, щоб запобігти змінам у концентрації речовин, які можуть відбутися до висушування. Доставлені у лабораторію зразки висушують при помірній температурі (біля 50°С), розмелюють, просівають, як правило, через сито з діаметром отворів 2 мм. У деяких випадках рекомендовано зберігати зразки у природно зволоженому стані, тому що у процесі висушування можуть відбуватися втрати. При довготривалому зберіганні зразків в умовах природного зволоження і високої температури може відбуватись підвищення концентрації (за рахунок мінералізації органічних сполук азоту і нітрифікації).
Цікаві статті з розділу
Характеристика екологічної ситуації в місті Запоріжжя
Головною задачею курсового проекту є визначення основних факторів впливу на навколишнє середовище природних та техногенних чинників. Визначити основні фізико-географічні процеси, які розвиваються на т ...
Історичний аналіз створення та розвитку екологічного права в Україні
Актуальність
теми. Еколого-правова наука України ще зовсім молода.
Екологія
- це наука, яка висвітлює проблеми взаємодії живих організмів з тим природним
середовищем, в якому вони перебу ...
Екологічні проблеми, пов’язані з експлуатацією теплових двигунів
Світу, в якому ми живемо, загрожує серйозна небезпека. Втручання людини у тендітну рівновагу природи - розвиток техніки і промисловості - може нанести непоправну шкоду оточуючому нас прекрасному довкі ...