Зміни клімату
Рисунок 2.3 - Приблизна динаміка температури протягом послідовних циклів заледеніння, що припали на останні 400 тис. років.
Всупереч поширеній думці, складається враження, що кожне заледеніння могло затягуватися на цілих 50 і навіть 100 тис. років і що заледеніння чергувалися нетривалими періодами в 10-20 тис. років, коли температури піднімалися до сучасних значень або трохи вище. Якщо такий часовий масштаб відповідає істині, то незвичайний не древній, а сучасний тваринний і рослинний світ - адже він склався до кінця одного з нечастих катастрофічних потеплінь!
В додатку 1 показана швидкість зміни післяльодовикового рослинного покриву околиць оз. Роджерс (шт. Коннектикут) за останні 14 тис. років за даними пилкового аналізу. Види дерев, пилок яких переважає у відповідних пилкових профілях, з'являлися почергово: першою була ялина, останнім - каштан. Кожен наступний поселенець подовжував список видів, кількість яких неухильно зростала протягом всіх 14 тис. років. Подібна картина складається і при вивченні пилкових профілів донних відкладень європейських озер.
З ростом числа розшифрованих «пилкових літописів» стало можливо не тільки скласти уявлення про динаміку рослинного покриву в даному місці, але і приступити до картографування переміщень різних видів рослин у міру їх поширення по материках. З'ясувалось, що різні види просувалися з різними швидкостями, і при цьому не обов'язково в одному і тому ж напрямку. Рівновага рослинних угруповань тим часом порушувалася, склад їх змінювався, і зміни ці майже напевно тривають донині.
У Північній Америці першим з «загарбників», котрі рвонули слідом за відступаючим льодовиком, була ялина; за нею послідкувала смолиста сосна, вони протягом декількох тисячоліть просувалися на північ зі швидкістю 350-500 м в рік. Веймутова сосна «рушила» приблизно тисячоліттям пізніше-одночасно з дубом. До числа розторопних переселенців належала і тсуга; вона поширювалася зі швидкістю 200-300 м в рік і з'явилася у більшості вивчених точок приблизно через тисячу років після Веймутової сосни. Каштан просувався повільно (100 м в рік), але, діставшись до нових місць, ставав домінантним видом; на Аллеганах він з'явився приблизно за 3000 років до того, як досяг Коннектикуту. (Для рослини з важким насінням і з тривалою фазою ювенільного зростання, що передує його утворенню, просування навіть на 100 м у рік видається на диво швидким). Під час відступу льодовика швидкість заселення деякими рослинами виникаючих можливих місць життя, можливо, лімітувалась швидкістю поширення їх насіння.
Видовий склад лісів помірних широт Північної півкулі безперервно змінювався протягом минулих 10 000 років і продовжує змінюватися в даний час. Швидкість цієї зміни, мабуть, лімітується швидкостями поширення основних лісоутворюючих порід. Згідно з зауваженням Девіса, та обставина, що « . навіть в кінці голонасінного (тобто сучасного) міжльодяникового заселення звільнених льодовиком просторів лісовими деревовидними рослинами все ще відбувається, і свідчить про те, що тривалість типової міжльодяникової епохи занадто мала для досягнення флористичного рівноваги».
По повноті відомостей про зміни клімату тропіки набагато поступаються помірній зоні. З цієї причини виникає спокуса припустити, що в ті часи, коли помірні широти знаходилися у владі драматичних змін клімату і льодовикових вторгнень, тропіки перебували в тому ж стані, що і нині. Складається картина змін рослинного покриву, паралельних тим, що відбувалися в помірному поясі: в більш теплі і вологі періоди площа тропічних лісів зростала, а в періоди більш прохолодні і посушливі, коли переважала савана, - скорочувалася. У сучасному поширенні як рослин, так і тварин містяться вказівки на те, яке положення вони займали колись (Рисунок 2.4).
Цікаві статті з розділу
Забруднення навколишнього природного середовища
Земля – це планета на якій ми
живемо. З космосу вона виглядає, як прекрасна, біла з блакитним куля. Більша
частина Землі покрити голубою водою океанів та морів. Суша Землі – коричневого
кол ...
Екологічне значення сукцесій
Якщо біогеоценоз не перебуває в стані швидкої або середньої сукцесії, то
продукція, біомаса й видове багатство в ньому коливаються навколо певного
середнього значення в результаті процесів с ...
Характеристика забруднювачів ґрунтового покриву внаслідок антропогенної
діяльності
Забруднення
ґрунтового покриву, внаслідок діяльності промислового сектору, пояснюється
осіданням твердих частинок, а також попаданням в ґрунт забруднюючих речовин в
результаті мокрого очищення атмо ...