Порівняння вмісту деяких металів у водах Дніпродзержинського та Запорізького водосховищ
На сьогоднішній день води Дніпродзержинського водосховища потребують глибокого дослідження, оскільки через значну кількість промислових об’єктів в м. Дніпродзержинську, зростає загальне забруднення водних об’єктів.
Аналіз води - метод дослідження властивостей і якостей води. Застосовується для визначення кількості різних речовин у складі води, що знаходиться в контакті з людиною в промислових і в побутових цілях, або в наукових.
Якість води - це показник ступеня забрудненості водного об’єкта, який визначають за сукупністю встановлених показників складу і властивостей води (фізичних, хімічних, біологічних, бактеріологічних) і який задовольняє вимоги споживачів. Показники якості води поділяють на фізичні, хімічні, гідробіологічні, бактеріологічні. Іншою формою класифікації показників її якості є їх розподіл на загальні та специфічні.
Зміст речовини, розчиненої у воді, що не перевищує встановлених норм, забруднювачем не є. Це відноситься до будь-якої води - від дистильованої до неочищеної стічної. Тільки в разі перевищення ГДК речовина є забруднювачем. ГДВ/ГДС - екологічні нормативи, що визначають граничні межі викидів в атмосферне повітря і скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, інших шкідливих впливів на навколишнє середовище. Цей норматив встановлюється для кожного стаціонару, джерела забруднення і є диференційованим щодо кожної забруднюючої речовини і кожного фактора фізичного або біологічного впливу.
Норми вмісту різних речовин для різних типів вод відрізняються. Речовини, які можуть міститися у воді, можна класифікувати по-різному. Одна із класифікацій - за змістом у воді макро- і мікроелементів.
Солевміст або мінералізація води складається з макроелементів, присутніх в десятках і навіть сотнях мг на літр. Це, як правило, хлориди, сульфати, гідрокарбонати (аніони), кальцій, магній, калій, натрій (катіони). Макроелементи мають оптимальні радіуси іонів та атомів, оптимальну електронну будову для утворення біомолекул. Вміст цих речовин у воді може варіювати.
Мікроелементи містяться у воді в дуже низьких концентраціях від десятих часток мг в літрі, до мкг, і підрозділяються на необхідні, токсичні і ессенціальні. До мікроелементів належать, наприклад, важкі метали, ГДК деяких з них дуже жорстка. Їх дія на живий організм може проявитися навіть у дуже невеликих дозах, безпечні концентрації занадто малі, тому додаткове потрапляння у воду токсичних і ессенціальних елементів може негативно позначитися на здоров'ї споживачів.
В наукових дослідженнях було встановлено, що в Україні понад 13% водних об'єктів, за концентрацією у них Pb і майже 60% за вмістом Zn, ідентифіковані за класом якості як "забруднені", "брудні" та "дуже брудні". Токсичне забруднення поверхневих вод Cu, відносить 43% водойм до "забруднених", а 28% - до "брудних" і "дуже брудних". Близько 80% водойм за вмістом Cd характеризуються як "забруднені", "брудні" і "дуже брудні".[6]
Важкі метали особливо небезпечні по впливу на екологічну систему водойм, маючи здатність накопичуватись у харчових ланцюгах водойми. Більшість важких металів мають мутагенну і токсичну дію, різко зменшують інтенсивність біохімічних процесів у водоймах. Деякі важкі метали, навпаки, входять до складу біологічних сполук, як необхідні для здоров'я речовини. Але надлишок їх у воді призводить до негативних наслідків.
Джерел забруднення води багато, основними з них є:
стічні води промислових підприємств;
побутові стоки комунального господарства;
стічні води сільського господарства;
води шахт, нафтопромислів, рудників;
відходи виробництв при видобутку різних корисних копалин;
відходи деревини в деревообробній промисловості;
скиди водного і залізничного транспорту тощо.
З усіх джерел забруднення води основне значення мають виробничі стічні води. Промислові викиди, якщо порівняти їх із побутовими, будуть більш токсичні і чинитимуть більш негативний вплив на навколишнє середовище. Адже до промислових викидів відносяться викиди теплових електростанцій, різноманітних промислових підприємств.
Якою б довершеною не була очистка стічних вод, але значна кількість важких металів потрапляє в природне середовище.
Найбільшими забруднювачами поверхневих і підземних вод є:
хімічна промисловість;
чорна металургія;
кольорова металургія;
коксохімія;
важке, енергетичне і транспортне машинобудування;
комунальне і сільське господарство.
В залежності від виду підприємства буде змінюватися картина викидів, в викидах автопідприємств переважають викиди сполук свинцю, гальванічні цехи скидають в стічні води сполуки цинку, кобальту, кадмію.
В м. Дніпродзержинську діють такі великі промислові підприємства: 1) ВАТ Дніпровський металургійний комбінат ім. Дзержинського; 2) ВАТ «ДніпроАзот»; 3) ВАТ «Дніпродзержинський коксохімічний завод»; 4) ВАТ «Дніпровагонмаш»; 5) ВО «Придніпровський хімічний завод»; 6)ВАТ «Баглійкокс»; 7) ТзОВ «Дніпровський автобусний завод».
Також відомо, що на території колишнього Придніпровського заводу зберігається більше 30 мільйонів тон радіоактивних відходів переробки уранових руд.
Оскільки у річку після очистки може впадати значна кількість відходів підприємств (а відомо, що тільки Дніпровський металургійний комбінат скидає більше 120 мільйонів кубічних метрів щороку) потрібно контролювати вміст важких металів в Дніпродзержинському водосховищі.
Актуальність роботи в тому, що Дніпродзержинське водосховище на наявність важких металів у воді досліджене не на високому рівні й потреба удосконалювати знання у цій сфері існує і досі. Адже, використання водосховища комплексне - для енергетики, водного транспорту, зрошування, водопостачання, рибництва і рекреації. І тому якість води у ньому повинна бути на належному рівні.
Мета роботи
- прийняти участь в здійсненні комплексного аналізу води з кількох точок Дніпродзержинського водосховища на наявність важких металів, порівняти отримані дані з даними Запорізького водосховища та вивести з них висновок.
У зв’язку із зазначеною метою ставляться такі завдання :
· Розглянути, що ж розуміють під поняттям «важкі метали», якою є їх біологічна роль та вплив на екологічну систему водойм.
· Провести оцінку якості поверхневих вод в двох точках Дніпродзержинського водосховища (у верхній - створі селища Аули, і у нижній - створ селища Таромське) на вміст важких металів (залізо, свинець, ртуть, кадмій, цинк, мідь) і відповідності їх вимогам питного і рибогосподарського використання.
· дослідити тенденцію змін якості поверхневих вод Дніпродзержинського водосховища;
· Порівняти дві області Дніпра - Дніпродзержинське та Запорізьке водосховище на наявність у них важких металів;
Практичне значення роботи.
Отримані дані можна використовувати для подальшого дослідження гідрохімічного стану Дніпродзержинського водосховища.
- Фізико-географічна характеристика Дніпродзержинського водосховища
- Забруднювачі води. Важкі метали, характеристика впливу важких металів на біологічні об’єкти
- Поняття важких металів
- Важкі метали в екосистемах прісних водойм. Токсикологічна характеристика деяких важких металів
- Аналіз показників кількості важких металів у Дніпродзержинському водосховищі, порівняння вмісту важких металів в Дніпродзержинському та Запорізькому водосховищах
- Порівняння показників двох точок Дніпродзержинського та Запорізького водосховища на кількість металів
Цікаві статті з розділу
Фiтомелiорацiя мiських екосистем
Зелені насадження - невід'ємна
складова навколишнього природного середовища та, зокрема, міських екосистем. Вони
виконують важливі екологічні функції, до яких належать: очищення та збагаченн ...
Екологія регіону
Екологія людини є міждисциплінарною наукою, яка вивчає закономірності
взаємодії людей із навколишнім середовищем, і є спільним науковим підрозділом
географії, соціоекології та медицини, що в ...
Забруднення навколишнього природного середовища
Земля – це планета на якій ми
живемо. З космосу вона виглядає, як прекрасна, біла з блакитним куля. Більша
частина Землі покрити голубою водою океанів та морів. Суша Землі – коричневого
кол ...