Оцінка питомих рівней платежів (екокомпенсацій) за викиди у атмосферу ШР автотранспортними засобами
де Ні - величина базових нормативів платні, які прийняті для стаціонарних джерел забруднення.
Для забруднення речовин, які не мають підтверджених [ГДКі]СД чи які не ввійшли в поданий перелік, базові нормативи платні Ні обираються згідно з їх класом небезпек:
Розрахункова залежність для запропонованих нормативів платні
, (16)
де
- коефіціенти, які приймаються на підставі експертних оцінок, які враховують посилення шкідливої дії ї-х ШР при їх сильній дії та явищі синергізму;
Сж - сажові частиці, на яких в значній ступені сорбуються канцерогенні вуглеводні;
НСНО - формальднгід, який також володіє канцерогенними властивостями.
Згідно з методикою, яка запропонована, рівень екокомпенсації за перебільшення допустимих рівней забруднення атмосфери Харкова оксидами азоту та бенз(а)піреном, які викидаються з ВГ одного легкового автомобіля типу ГАЗ-31 з карбюраторним двигуном, складає (табл. 5):
Можливий рівень екокомпенсації за перебільшення допустимих рівней забруднення атмосфери Харкова оксидами сірки та азоту, сажі та бенз(а)пірену, які викидаються з ВГ одного легкового автомобіля типу ГАЗ-31 з дизельним двигуном,складе (табл. 6):
В розрахунку не враховувались рівні викидів СО та СН, тому що їх концентрації в атмосфері Харкова в1996 році не перебільшували допустимих рівней концентрації.
Таким чином, рівень екокомпенсації, який отриманий за методикою, що пропонується, вище рівня, визначаємого в узгодженні з методикою, підтвердженою Міністерством екобезпеки України (зараз Мінекоресурсів), на порядок і більше; в більшій мірі характеризує співвідношення екологічного збитку та часткової екокомпенсації, а також взаємозв`язок ланцюга: реальний стан забрудненості атмосфери міста та умов експлуатації автомобільного транспорту. Головне при цьому, щоб екокомпенсація мала цільовий характер та була спрямована на заходи, які пов`язані з комплексною екологізацією автомобілей та транспортних потоків.
Примітка. При визначенні П`аа можуть також враховуватись коефіціенти Кт та Кінд, якщо необхідно вирішити гострі локальні (регіональні) екологічні прблеми. Крім того, місцевими органами самоуправління в конкретному населеному пункті може використовуватись коефіціент кратності платні (в диапазоні 1 < Кпі ≤ 5) за гранично небезпечну ШР, яка визначає забруднення в узгодженні з методикою платежів за надлімітний викид ватмосферу забруднюючої речовини.
В такому випадку річний рівень екокомпенсації може визначатись за наступною залежністю
грн/рік (17)
Для легкового автомобіля типу ГАЗ-31 вказаний річний рівень екокомпенсацій може складати: при використанні карбюраторного двигуна (бензин неетильований, Кпі=1) - 265 грн/рік; при використанні дизельного двигуна (дизельне паливо ДЛ, Кпі=1) - 890 грн/рік.
У відповідності до викладеного для автомобіля з бензиновим двигуном ФБЕНЗ=0,89, а для того ж автомобіля з дизелем ФДИЗ=1,82 чи відносний показник ФДИЗ/ ФБЕНЗ=2,04. Таким чином, ступінь забруднення атмосферного повітря міст автомобілями з дизельними двигунами може бути вище приблизно в 2 рази порівняно з автомобілями з бензиновими двигунами.
З приведених вище даних маємо, що основні напрямки у знижці забруднення атмосфери міст повинні бути, в першу чергу, пов`язані із скороченням рівней викидів визначаючих це забруднення ШР: канцерогенних речовин, оксидів азоту та сірки, а також твердих (сажових часток). Для стимулювання заходів, спрямованих на зменшення рівней викиду вказаних ШР з ВГ автомобілей, доцільно не збирати екокомпенсації з володарів транспортних засобів, двигуни яких працюють на газоподібних паливах чи які обладнані діючими високоефективними каталітичними нейтралізаторами ВГ, тому що такі автомобілі викидають в атмосферу значно менше ШР. Для розширення використання неетильованих бензинів та малосірчастих дизельних палив, а також палив з гранично низьким вмістом ароматичних вуглеводнів, в першу чергу ву великих містах України, необхідно цілеспрямовано та розумно використовувати економічно- адміністративні важелі дії на виробників палив, ринок їх збуту та споживачів.
Цікаві статті з розділу
Природо-заповідний фонд лісової зони України, його структура та зонально-регіональні властивості
Українське
Полісся, яке простягається із заходу на схід на 750 км і займає близько 20%
території України, складає значну частину Поліської низовини - важливого
регіону Європи в межах Україн ...
Розробка методологічних засад інтегрованого управління лісовими ресурсами
Звіт про НДР: 64 стор., 5 рис., 15 табл., 67
використаних джерел.
Об’єкт дослідження - лісові ресурси модельних підприємств Криму,
Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісост ...
Екологічні проблеми сільського господарства в Україні
В умовах науково-технічного прогресу значно ускладнились взаємовідносини суспільства з природою. Людина отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи, почала опановува ...