Характеристика екологічної ситуації в місті Запоріжжя
Головною задачею курсового проекту є визначення основних факторів впливу на навколишнє середовище природних та техногенних чинників. Визначити основні фізико-географічні процеси, які розвиваються на території Запоріжжя та охарактеризувати джерела забруднення міста.
Запоріжжя - місто в Україні на Запорожжі, адміністративний центр Запорізької області, розташований на річці Дніпро. Місто, разом з навколишніми поселеннями, утворює Запорізьку агломерацію. Населення - 770 тис. осіб, площа міста 240 км².
Площа міста Запоріжжя становить 33 099 га. Показник території на 1000 жителів - 39 га, що приблизно збігається з такими ж показниками по містах України (40 га) і міста такого ж рівня - Дніпропетровська (33 га).
Більше 4 тис. га зайняті водними просторами (12,8%), порядку 8 тис. га займають промислові, комунально-складські об'єкти, спецтериторії, 17,6% міських земель використовується в сільському господарстві.
Клімат - атлантично-континентальний, з вираженими в літній період посушливими суховійними явищами, що проявляються в окремі роки з особливою інтенсивністю. Літо тепле, звичайно починається в перших числах травня і продовжується до початку жовтня, охоплюючи період біля п'яти місяців. Зима помірно м'яка, часто спостерігається відсутність стійкого сніжного покриву. У середньому, висота сніжного покриву становить 14см, найбільша - 35см.
Середня річна температура + 9,0°C, середня температура в липні + 22,8°C, а в січні - 4,9°C.
Запоріжжя - великий промисловий центр та технополіс, створений за комплексною схемою. Тут сконцентровано найпотужніші:
) металургійні - Запоріжсталь, Дніпроспецсталь, Запорізький алюмінієвий комбінат, Запорізький титано-магнієвий комбінат, Запорізький завод феросплавів;
2) машинобудівні - Мотор Січ, ТОВ Завод під'ємно-транспортних машин - один з найбільших кранобудівних заводів України, Завод імені Войкова;
) енергетичні - ДніпроГЕС, Запорізький трансформаторний завод;
) гірничодобувні підприємства та численні науково-дослідні заклади.
«Мотор Січ» є одним із найпотужніших у світі виробників авіаційних двигунів для літаків «Мрія», «Руслан», а також для гелікоптерів Мі-26 та багатьох інших машин. ДП ЗМКБ «Прогрес» ім. академіка О.Г. Івченка - один з найбільших у СНД та світі проектувальників авіаційних двигунів та енергетичних установок.
Запорізький автомобілебудівний завод (ЗАЗ) - єдине в країні підприємство, яке має повний виробничий цикл виготовлення автомобілів. Що раніше виробляв автомобілі «Запорожець», «Таврія» й «Славута», а зараз - «Sens», «Lanos», «Forza», «Opel», автобус «I-VAN».
Техногенно-небезпечні підприємства на території міста
Запоріжжя є потужним індустріальним центром, де здійснюють діяльність підприємства металургії, машинобудування, хімічної промисловості, такі як: ВАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь», ПАТ «Запоріжкокс», ВАТ «Український графіт», ПАТ «Запорізький завод феросплавів», ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат», ПАТ «Запоріжсклофлюс», ПАТ «Запоріжвогнетрив», ДП «Запорізький титано-магнієвий комбінат», ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод», ЗДП «Кремнійполімер», ПАТ «Мотор Січ» та інші.
Обсяги викидів вищезазначених підприємств складають 97,0% від загального обсягу викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел по місту.
На території міста 116 підприємств мали викиди забруднюючих речовин (без вуглецю діоксиду) в атмосферу від стаціонарних джерел забруднення та звітували за формою 2ТП-повітря.
Орієнтовні обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (без урахування вуглецю діоксиду) за 2011 рік складали 117,01 тис. т, що становить 106,8% до обсягів викидів за 2010 рік.
Постійно збільшуються обсяги викидів від автотранспорту, частка яких у загальному обсязі викидів складали 30,0%.
- Оцінка стану природного геологічного середовища
- Зміни геологічного середовища під впливом техногенного навантаження
- Розробка рекомендацій по обмеженню і попередженню негативних і небезпечних геологічних та техногенних процесів
- Методика відбору проб води та проведення аналізу в лабораторних умовах
- Визначення концентрації загального заліза в зразку води
- Цивільний захист
- Техніка безпеки та охорона праці
Цікаві статті з розділу
Аерокосмічний моніторинг як система оцінювання і прогнозування майбутнього стану довкілля
Космічні знімки разом з матеріалами традиційних методів вивчення Землі дають надійні дані для будови еколого-геологічних моделей територій, що досліджуються.
Довгострокова стратегія охорони та збереж ...
Оцінка впливу проектів на навколишнє середовище
Сучасна практика реалізації проектів визнала, що дешевше
доповнити планування проекту аналізом довкілля, ніж ігнорувати цей момент і
розраховуватися за екологічні помилки у майбутньому. Біль ...
Визначення метеорологічних і кліматичних факторів міста Миколаїва
У
сучасних умовах швидкого розвитку промисловості, росту міст, посилюється вплив
на навколишнє середовище. Атмосфера є одною з основних систем навколишнього
середовища. Суттєвий вплив на пе ...