Розробка рекомендацій по обмеженню і попередженню негативних і небезпечних геологічних та техногенних процесів
Проводячи оцінювання небезпеки зсувів, необхідно враховувати: структурно-геологічні властивості території, рівень сейсмічного ризику, типи порід, кількість атмосферних опадів, гідрологічну обстановку, швидкість танення снігу, міцність порід схилів та укосів гір, навантаження схилів, зміну порід у процесі вивітрювання, проведення будівельних робіт без врахування особливостей рельєфу та геологічних умов місцевості, підрізання схилів гір під час прокладання доріг, магістральних трубопроводів, ліній електропередач та інші фактори.
Для боротьби з карстовими процесами можна застосовувати наступні заходи:
. Припинення доступу поверхневих і підземних вод до порід, які карстуються, шляхом регулювання поверхневого стоку і влаштування дренажів.
. Штучне обрушення покрівлі карстових пустот і заповнення їх глинистими породами. До цього вдаються при будівництві залізниць і шосейних доріг, трубопроводів.
. Цементація порід основ споруд, так створюється підземний водонепроникний бар‘єр і одночасно породи зміцнюються.
Важливо своєчасно помітити перші ознаки зсуву, скласти правильний прогноз його подальшого розвитку. Потрібно врахувати, що зсуви рухаються з максимальною швидкістю в основному в початковий період, надалі вона поступово знижується.
Зменшити масштаби біди або й запобігти зсуву можуть своєчасно організований контроль за станом схилів і дотримання протизсувного режиму.
Якщо зсув розпочався, то, як показує досвід, потрібно, по-перше, зупинити його, для чого терміново звести тимчасові споруди, по-друге, провести комплекс капітальних інженерних робіт, які б і надалі не допускали розвитку подібних явищ.
Боротьба з водною ерозією включає цілий комплекс протидії ерозійних заходів: організаційно-господарських, агротехнічних, лісомеліоративних і гідротехнічних з урахуванням зональних умов зволоження, рельєфу, ступеня прояву ерозії.
Організаційно-господарські заходи передбачають насамперед раціональне землевпорядження території, при якому розробляють плани протиерозійних заходів та їх реалізації.
Особливу увагу приділяють посівам ґрунтозахисних культур, сівозміни, насиченим багаторічними травами, і буферним смугах, що складається з однорічних і багаторічних рослин. Найбільшою ґрунтозахисної ефективністю володіють посіви багаторічних трав (коефіцієнт ерозійної небезпеки досить низький - 0,08 … 0,01).
Лісомеліоративні заходи в основному спрямовані на створення полезахисних, водорегулюючих лісових і чагарникових смуг, які закладаються поперек схилів, лісових насаджень (прибалкових, прибалочних і на схилах балок і ярів).
У завдання гідротехнічних заходів входять затримання і регулювання поверхневого схилового стоку за допомогою різних гідротехнічних споруд: терас різного типу, валів, водовідвідних каналів на схилах для перехоплення та відведення стоку талих і зливових вод, вершинних водотоків, а також укосів ярів , гребель в ярах і балках та ін.
В умовах зрошуваного землеробства головну увагу приділяють запобіганню іригаційної ерозії. При цьому важливу роль грають прийоми обробки ґрунтів і способи поливу.
Захист довкілля є важливим соціально-економічної завданням. Для ефективного захисту навколишнього середовища
необхідно законодавчо ввести принцип обмеження шкідливих техногенних впливів, зокрема викидів небезпечних речовин. За аналогією з принципами радіаційного захисту людини, згаданими вище, можна сказати, що принципи захисту навколишнього середовища полягають у тому, що:
· повинні бути виключені необґрунтовані техногенні впливи;
· нагромадження шкідливих речовин у біоценозах, техногенні навантаження на елементи екосистем не повинні перевищувати небезпечні межі;
· надходження шкідливих речовин в елементи екосистем, техногенні навантаження повинні бути настільки низькими, наскільки це можливо з обліком економічних і соціальних факторів.
техногенний геологічний природний запоріжжя
Цікаві статті з розділу
Уточнення розмірів санітарно - захисної зони
Санітарно -
захисні зони (СЗЗ) - це ділянки землі навколо підприємства, які створюють з
метою зменшення шкідливого впливу цих підприємств на здоров'я людини. В цих
зонах можна розміщувати адміністр ...
Базові методики прогнозування стану довкілля
"Існує широкий клас
явищ, у яких об'єктом спостереження служить яка-небудь числова величина або
послідовність числових величин, розподілені в часі. Температура, безупинно
записувана са ...
Органічна речовина ґрунтів екосистем басейну Верхнього Дністра
Актуальність
теми. Знеліснення є однією із найбільших екологічних проблем, що постали перед
людством в кінці ХХ - на початку ХХІ століття. Вона носить комплексний характер
і пов’язана із по ...