Визначення ресурсної цінності техногенних родовищ Кривбасу
Для більш повної оцінки значущості використання відходів гірничо - промислового виробництва в різних галузях економіки необхідний аналіз зарубіжного досвіду. В економічно розвинених країнах накопичений значний досвід ресурсозбереження взагалі і використання техногенних ресурсів зокрема. Наприклад, у США, ще в 1980 р. прийнятий закон «Про дослідження і розробки в області забезпечення сировиною і матеріалами», що передбачає суміщення цілей ресурсозбереження та природоохоронної діяльності на основі застосування мало- і безвідходних технологій; концентрацію наукових та інвестиційних зусиль для створення та застосування ресурсоекономічних технологій; зменшення залежності економіки від імпорту ресурсів; поширення раніше освоєних прогресивних технологій; розробку і застосування новітніх технологій, матеріалів і техніки.
США, Японія і більшість країн Західної Європи у своїй економічній політиці дотримуються принципів економії мінеральних ресурсів, орієнтації споживачів на більш дешеві закордонні джерела кольорових, рідкісних, благородних металів, цілеспрямоване створення великих стратегічних запасів. Особливо велике значення створенню стратегічних запасів приділяють США. Список складових стратегічних запасів у США складається з 107 найменувань, в їх числі метали, рудні концентрати, горючі корисні копалини (всього 91 позиція). До стратегічних запасів у США відносять олово, вольфрам, марганець, хром, сурму, рідкісні метали, уран, платиноїди, алмази, нафту, газ та ін. Складська вартість цих запасів оцінюється в 19,2 млрд. доларів [53]. Значна питома вага у виробництві кольорових металів у США займає їх виробництво з вторинних ресурсів. Так, у 2002 р. частку окремих видів вторинної сировини в загальному обсязі споживання характеризували такі дані, %: мідь 57,9, нікель 28, кобальт 12, вольфрам 27. У структурі споживання більшості кольорових металів у США частка вторинної сировини за останні 15 років зросла більш ніж у 5 разів [1].
Дуже істотним резервом додаткового отримання кольорових і благородних металів є використання вторинних мінеральних ресурсів, насамперед хвостів збагачення і забалансових руд. Значний досвід такого використання накопичено в США, Канаді, Японії, Великобританії, Німеччині, Австралії, ПАР. Так дослідженнями, проведеними гірничо - рудним управлінням США, показано, що з хвостів збагачення (поточного виходу і старопридатних) на ряді збагачувальних фабрик можна отримати концентрати, що містять 2,2-13 % міді при витяганні від 15 до 65 % флотаційним способом і вилуговуванням. Перед збагаченням хвости зазвичай піддають класифікації в гідро-циклонах з виділенням піску і шламової фракції. В даний час в США на фабриці «Моренсі « (штат Арізона ) введена в експлуатацію гідрометалургійна установка продуктивністю 60 тис. т хвостів на добу, що містить 0,21 % міді. Технологічна схема включає агітаційне вилуговування, згущення, промивання та нейтралізацію залишків від вилуговування, осадження міді з розчину. У штаті Мічиган переробляються хвости методом флотації з середнім вмістом 0,3 %. У районі Ларк (штат Юта ) обсяг накопичених хвостів від переробки мідної руди становить 5 млн. т з вмістом міді 0,37 %. В даний час ведеться переробка цих відходів методом флотації, а видобуток із хвостосховищ здійснюється гідравлічним способом. На мідному ГЗК «Бьютт» (штат Канзас) здійснюється купчасте вилуговування міді зі старих хвостових відвалів. На фабриці «Artyr and Magna» діють установки з до вилученням міді з хвостів продуктивністю більше 100 тис.т на добу з виробництвом концентрату, що містить 20 % міді [54].
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми міст України
Сучасній людській цивілізації властиві стрімкі темпи урбанізації. Вони вирішальне зумовлені двома факторами — «демографічним вибухом» другої половини XX ст. та науково-технічною рево ...
Засоби метрології в екологічній стандартизації
Екологія
як комплексна наука оперує інформацією, яку можна одержати тільки шляхом
вимірювань. Вони дають змогу отримати різноманітні кількісні та якісні дані,
необхідні для загальної характ ...
Природно-заповідний фонд Харківської області
Екологічна ситуація, що склалась сьогодні на планеті,
потребує пошуку ефективних засобів і шляхів захисту навколишнього природного
середовища від знищення. На сьогодні всім зрозуміло, що нео ...