Умови формування техногенних родовищ
Для того, щоб зрозуміти умови формування ТР, необхідно насамперед представити сучасне гірниче виробництво, всі його галузі (видобуток, збагачення, переробку сировини), а також найважливіші технологічні процеси і продукти, одержувані в результаті його проведення. І тоді стане очевидно, як утворюються техногенні скупчення рудної, нерудної, пальної твердої мінеральної сировини, техногенних газів, вод. Ці скупчення складуються на багатьох підприємствах і, по - суті, є відходами та втратами конкретного виробництва, але одночасно можуть представляти інтерес в якості попутних і вторинних мінеральних ресурсів. Сировину з техногенних скупчень можна використовувати безпосередньо без переробки (піски, гравій, кварц- полешпатові й баритові концентрати, шлаки), але часто її збагачують і піддають вторинній переробці за новими технологічними схемами з метою до вилучення корисних компонентів (металів, хімічних елементів).
Всі родовища техногенної сировини за способом утворення можна розділити на три основні групи: родовища підприємств, родовища гірничо-збагачувальних підприємств, родовища гірничо-переробних підприємств.
Промисловий і побутової брухт, стружка, скрап чорних і кольорових металів та їх сплавів також є важливою техногенною сировиною. Проте їх скупчення не можна назвати родовищем, так як вони не мають закономірної форми, певної будови, мінерального наповнення, і їх не можна вивчати і оцінювати за правилами геологорозвідувального процесу.
На видобувних підприємствах основними техногенними скупченнями є відвали кар’єрів, рудників, шахт. У відвалах діючих підприємств накопичуються насамперед розкривні і вміщуючі породи, а також бідна і позабалансова сировина,окислені і комплексні руди,які не переробляються у зв’язку з недосконалістю існуючих технологічних схем вилучення корисного компонента. Особливо значними за обсягом є відвали відкритих розробок корисних копалин. Розкривні і вміщуючі породи складаються з пухких і кристалічних різновидів, а також ґрунтів. Їх використовують для рекультивації земель в якості закладних, будівельних, дорожніх, формувальних матеріалів, сировини для скляної, керамічної промисловості, обважнювачів, барвників. Особливістю таких скупчень є їх швидке старіння, руйнування,хімічні і фізико - хімічні зміни під дією атмосферних явищ, горіння. Більшою мірою це стосується пухких утворень (ґрунту, глинистих,крейдяних порід), які взагалі не рекомендується зберігати тривалий час, а необхідно використовувати відразу. Кристалічні утворення, незважаючи на їх кращу стійкість зовнішніх явищ, у відвалах також злежуються і окислюються. Окислення несприятливо позначається на якості деяких видів рудної сировини.
До техногенних скупчень позабалансових руд можна віднести від валиокислених залізистих кварцитів, бідних і окислених сульфідних руд колчеданних, поліметалічних, мідно - нікелевих,золоторудних родовищ. З відвальних бідних руд при сучасних технологіях стає рентабельним вилучати залізо, хром, марганець, ванадій, мідь, свинець, цинк, золото, срібло, германій, кобальт, нікель, титан, алюміній.
При вуглевидобутку крім твердих корисних копалин (глин, пісків,карбонатних і скельних порід, горючих сланців, графіту, самородної сірки), які складуються у відвали, котирується шахтний газ, спеціальні водозбірники і штучні озера для шахтних вод. Використовувані для опалення в місцевих котельних, для виробничого протипожежного та сільськогосподарського водопостачання, облагородження зон відпочинку шахтні гази і води також відносяться до техногенних ресурсів, які накопичуються при видобутку корисних копалин. Утилізація попутного газу необхідна також при видобутку нафти, а води - на багатьох рудниках. У випадках, коли родовище зневоднене, але дренажні води не можуть бути використані за призначенням, їх можна захоронювати. Таким чином, створюються особливі форми ТР за рахунок скидання або перекачування підземних вод розроблюваної товщі порід в нижні водоносні товщі, тим самим поповнюючи природні запаси прісних вод.
Великі втрати при витяганні корисних компонентів з мінеральної сировини за рахунок його збагачення і подальшої переробки сировини на металургійних, хімічних, енергетичних підприємствах. При переробці корисних копалин ТР можуть утворюватися за рахунок втрат двох видів: технологічних та організаційних. До технологічних належать втрати, що залежать від природної якості руди, пов’язані з системою розробки родовища і прийнятою технологією переробки. В організаційні втрати включені втрати, пов’язані з організацією та управлінням підприємством, в тому числі організацією технологічного процесу переробки.
Цікаві статті з розділу
Екологічна проблема Дніпра
Вода
є незамінною складовою існування і розвитку життя на Землі. Легка доступність
води для більшості людей призвела до того, що на неї почали дивитися як на
невичерпний дар природи. Однак ...
Ландшафтний моніторинг
Ландшафтний моніторинг як
підсистема єдиної державної системи екологічного моніторингу підрозділяється на
геоботаніческий, кліматичний (мезо- і мікрокліматичний), геохімічний, ґрунтовий
і т ...
Екологічний стан екосистеми в зоні функціонування цукрового заводу
Актуальність роботи
. Останніми роками, у зв’язку з переходом на ринкові механізми господарювання, зміною форм власності на землю, незавершеністю формування національної політики та законодавст ...