Умовні позначення
Вуглецю оксид
Безбарвний отрутний газ. Вихлопні гази автомобілів містять у середньому 6,3% вуглецю оксиду. Іноді зміст вуглецю оксиду доходить до 13,5%. Воно коливається в межах від 1,0 до 13,7% у залежності від системи двигуна, виду палива, а найчастіше від умов роботи мотора.
Вуглецю оксид - безбарвний газ, без смаку, з дуже слабким запахом (звичайно невідчутний) злегка нагадує запах часнику, дуже отрутний. Отрутна дія оксиду вуглецю, відоме за назвою чаду, порозумівається тим, що вуглецю оксид легко з'єднується з гемоглобіном крові і робить його нездатним переносити кисень від легенею до тканин. При вдиханні свіжого повітря з'єднання, що утворилися, (карбоксигемоглобин) постійно руйнується, і гемоглобін відновлює здатність поглинати кисень. Якщо вдихати невеликі концентрації, приблизно до 1 мг/л, то з'являються (часто відразу) відомі суб'єктивні відчуття, що можуть служити застереженням про небезпеці.
Вони можуть бути неоднакові по силі, характерові і послідовності появи. Голова робиться важкої, з'являється відчуття здавлювання чола, начебто обручем або кліщами, потім сильний біль у чолі і скронях. В очах - мелькання, "туман", у скронях - відчуття пульсації. Часто на першому плані виступають запаморочення і шум у вухах, своєрідні відчуття в шкірі, тремтіння, почуття слабості, частішання пульсу, блювота. При подальшому перебуванні в атмосфері газу наростають сонливість і заціпеніння з потьмаренням свідомості або ж, як при дії спирту або наркотиків, сплутаність свідомості і сп'яніння.
Більше всього при отруєнні страждає нервова система.
Свинець і його з'єднання
Високо токсичні і подібні по дії. Свинець не має запаху, не дратує слизувату оболонку, не робить шкідливої дії на рослинність. Норма ГДК свинцю встановлена по його токсичній дії як кумулятивної отрути. З'єднання свинцю можуть потрапити в організм людини через дихальні шляхи, через рот і шлунково-кишковий тракт при порушенні правил особистої гігієни. Тривале вдихання аерозолей свинцю навіть у малих концентраціях (0,02-0,05 мг/м3) дуже небезпечно внаслідок здатності свинцю акумулюватися (накопичуватися) в організмі. Свинець уражає нервову систему, кровоносні органи, серцево-судинну систему, шлунково-кишковий тракт.
Бенз (а) пирен
Відноситься до багато ядерних органічних вуглеводнів (МАУ).
На підставі вивчення причин професійних пухлин побічно доведена канцерогенна дія МАУ. Безпосередньо це доведено в досвідах на тварин. Донедавна існувала думка про неприпустимість наявності канцерогенних МАУ в повітрі виробничих приміщень. В даний час ця точка зору змінилася і для бенз (а) пирена регламентоване граничний зміст у повітрі робочої зони 0,00015 мг/м3.
Сажа
Високодисперсний порошок. Раніше вважалося, що вона нешкідлива, однак наводяться дані, що сама сажа може викликати дійсний пневмокониоз, антракоз. Ранні симптоми антракоза: стомлюваність, кашель, болі в груди, надалі задишка. Пневмокониоз супроводжується хронічним бронхітом, у результаті якого розвивається емфізема, стійкі розширення бронхів і зміни з боку серця, що нагадують таке при силікозі. Сажа викликає також хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, хронічний гепатит. З огляду на перераховані вище властивості шкідливих речовин, на станції передбачається загальна обмінна припливно-витяжна вентиляція. При виконанні інструкції з техніки безпеки і виконанні зазначених вище необхідних заходів концентрації шкідливих речовин, що виходять з витяжної труби будуть зменшені і практично ніякого негативного впливу на біоту робити не будуть. З розглянутого видно, що темп зміни навколишнього середовища стабільний, тобто не приводить до утворення нових умов і не зробить на екосистему згубного наслідку.
8 Нормативно - правова база проведення аудиту
Аудит викидів в атмосферу проводиться на основі такої законодавчої бази:
· Закон України „Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.92 р.
· СанПіН 49.46-89 „Санітарні норми і правила контролю атмосферного повітря населених пунктів"
· ГОСТ 17.2.3.01 - 78 "Охорона природи. Атмосфера. Правила контролю якості повітря населених пунктів"
· ГОСТ 17.2.3.02 - 78 „Охорона природи. Атмосфера. Правила встановлення гранично - допустимих викидів промисловими підприємствами”
· ОНД - 86 Держкомгідромета СРСР. Методика розрахунку концентрацій в атмосферному повітрі шкідливих речовин, що містяться в викидах підприємств.
· Наказ № 65 від 28.06.96 р. Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України „Про затвердження інструкції про порядок розробки, встановлення, перегляду та доведення лімітів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”
· Закон України „Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.91р.
· Закон України „Про аудиторську діяльність" від 22.04.93р.
Цікаві статті з розділу
Техногенні катастрофи, як фактор загрози біорізноманіттю
П`ять тисячоліть тому, коли з'явились
перші міські поселення, почала формуватися і техносфера — сфера, яка містить
штучні технічні споруди на Землі. Звичайно, тоді це були тільки елементи
т ...
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...
Базові методики прогнозування стану довкілля
"Існує широкий клас
явищ, у яких об'єктом спостереження служить яка-небудь числова величина або
послідовність числових величин, розподілені в часі. Температура, безупинно
записувана са ...