Гідрохімічні показники
Контроль якості води здійснювався на скидах підприємств та в поверхневих водоймах області. Недостатня ефективність роботи каналізаційних очисних споруд(КОС) в містах: Васильків, Фастів, Сквира, Кагарлик, Ставище, Рокитне, Миронівка, Бровари, Стадницького спиртзаводу, Ржищівському педіатричному пансіонаті, Богуславській суконній фабриці, Миронівському інституті пшениці, Баришевському переробнозаготівельному підприємстві. Перевищення були зафіксовані переважно по таким показникам, як ХСК, БСК, концентрація біогенних елементів: амоній - іонам, нітритам, нітратам, фосфатам.
Регулярний контроль якості води бассейну р.Рось здійснюється по таким створам:
1. урочище Глибічка, питний водозабір;
2. р.Рось, резервний водозабір;
. с. Борщагівка, прикордонний ствір з Вінницькою областю;
. скид КОС, м. Біла Церква, с. Томилівка, 500м вище скиду, 500м нище скиду;
. с. Косівка, 5км вище смт. Володарка;
. с. Логвин, 5км нище смт. Володарка;
. скид о/с смт. Рокитне, 500м вище скиду, 500м нище скиду;
. скид о/с ВАТ “Богуславська суконна фабрика”, 500м вище скиду;
. 1км нище скиду о/с БСФ, прикордонний ствір з Черкаською областю;
. притоки р.Рось: Протока, Сквирка, Кам’янка;
. скиди зливових каналізацій в р.Рось в м. Біла Церква.
За хімічним складом вода в р.Рось до міста, в районі міста, за містом (500м вище скиду Білоцерківських КОС) відповідає нормативам ГДК для водойм питного і побутового призначення. Порівняно з минулим роком різких змін у хімічному складі води в р.Рось не виявлено. Порівнюючи якість води в р.Рось до скиду і після скиду Білоцерківських КОС, можна відзначити незначне збільшення вмісту нітратів, нітритів, амонію, фосфатів, ХСК, хлоридів, сульфатів. Аналіз хімічного складу води приток р.Рось (Кам’янки, Сквирки, Протоки) свідчить про те, що якість води в жодній з них не відповідає нормам ГДК для водойм рибогосподарського призначення. Найбільш забруднена р.Протока.
Кольоровість природних водойм обумовлена головним чином наявністю органічних речовин і комплексних сполук заліза(3). Кількість цих речовин залежить від геологічних умов, характеру грунту тощо. Також на кольоровість впливає цвітіння води(спостерігається влітку), викиди, паводок(восени) тощо.
Водневий показник( рН ) відіграє важливу роль у визначенні якості води. В річних водах його значення коливається від 6,5 - 8,5. Концентрація іонів гідрогену має сезонні коливання, взимку рН для річних вод становить 6,8 - 7,4, влітку - 7,4 - 8,5. Концентрація іонів водню має велике значення для хімічних і біологічних процесів, що протікають у природних водах. Від водневого показника залежить розвиток і життєдіяльність водних рослин, стійкість різних фор міграції елементів та інше.
Розчинений кисень залежить від температури води, повітря,пори року, рН води. Влітку розчиненого кисню більше, восени - менше. Зниження вмісту розчиненого кисню вказує на різку зміну біологічних процесів у водоймі, на забруднення водойми сполуками, які інтенсивно окиснюються тощо.
Марганець не перевищує ГДК 0,1 мг/дм3 .Марганець знаходиться у воді в розчиненому стані в вигляді двох валентних іонів. Багато марганцю буває в стічних водах текстильних фабрик, в стоках металургійних заводів, в шахтних водах і в деяких стічних водах хімічної промисловості.
Хлориди не перевищують ГДК 250 мг/дм3 .Виявлення великої кількості хлоридів є показником забруднення води побутовими чи промисловми стічними водами, що залежать від характеру підприємства.
Сульфати не перевищують ГДК 350 мг/дм3. Наявність сульфатів у водоймах - скид в них стічних вод з неорганічними та органічними сполуками сірки.
Нітрити не перевищують ГДК 3 мг/дм3. Їх наявність у воді свідчить про фекальне забруднення вод. Знаходяться в деяких промислових і біологічних очищених стічних водах.
Цікаві статті з розділу
Види джерел забруднення навколишнього середовища
Доповідь на тему "Види джерел
забруднення навколишнього середовища"; Опис токсичних властивостей сажі та
вуглеводних.
Таблиця 1 - Середній час роботи двигуна
при прогріві
...
Система контролю забруднення
З появою людей на Землі
почався вплив їхньої діяльності на кругообіг речовин та енергетичний обмін у
біосфері, почалася трагедія біосфери. Людство, розростаючись чисельно і
розповсюджуючись ...
Оцінка родючості ґрунтів
З сучасних
природних і природно-антропогенних процесів в області розвиваються інтенсивні
лінійний розмив і площинний змив, на схилах долин та балок ґрунти середньо- і
сильнозмиті трапляються зсуви. ...