Аналіз забезпечення воднии ресурсами населення і галузей економіки
Протягом останніх років в басейні річки Рось в літній період спостерігається низька водність та погіршення якості води особливо в нижній течії. Відмічається різке зменшення вмісту кисню, значне підвищення вмісту фосфатів, групи азоту та показників рН. Причиною цих явищ є природні фактори - висока температура повітря, значне прогрівання води, відсутність опадів і зменшення притоку води з верхньої течії річки, велике випаровування води з водної поверхні та антропогенні - висока зарегульованість річки, забруднення неочищеними стічними водами, недотримання режимів роботи водних об”єктів у басейні.
Так із 10 комплексів водоочисних та каналізаційно-очисних споруд (КОС) населених пунктів розташованих у басейні Рось працюють незадовільно та потребують реконструкції:
КОКП ВКГ “Київоблводоканал” м.Київ (скид стічних вод у р.Роська);
КПВКГ м.Сквира (скид стічних вод у р.Сквирка);
КП ВУЖКГ смт.Рокитне (скид стічних вод в р.Рось);
КП “Богуславтепловодопостачання” (скид стічних вод у р.Рось двома випусками - м.Богуслав 9 км від міста та Фінське містечко в межах міста);
ВУЖКГ м.Кагарлик (скид стічних вод у р.Росава);
ВУЖКГ м.Корсунь-Шевченківський (скид стічних вод у р.Рось ).
Усі ці фактори призвели до погіршення якості води, зменшення витрат течії річки, її проточності, замулення водосховищ.
З метою покращення стану води та недопущення ускладнення санітарно-епідеміологічної ситуації у нижніх водосховищах (Стеблівське та Корсунь-Шевченківське) Міжвідомчою комісією по встановленю режимів роботи водосховищ та управлінню водними ресурсами р.Рось щорічно приймається рішення для збільшення проточності річки здійснювати додаткові екологічні попуски води із верхніх водосховищ. Проте ці заходи лише тимчасово поліпшують ситуацію.
Проведено детальний аналіз екологічного стану водних ресурсів та водозабезпечення у басейні р.Рось. В незадовільному екологічному стані знаходяться 129 водних об’єктів, а саме:
. р.Молочна з притоками - довжина 40км
. р.Тарган з притоками - довжина 39 км
. р.Роська з притоками - довжина 75км
. р.Сквирка - 44км
. р.Протока - довжина річки 64,5км
. р.Раставиця - довжина річки 39км тощо [1].
Проведений детальний аналіз стічних вод найбільших підприємств , що скидають їх у річку Рось. У стічній воді мають місце перевищення ГДК, що лімітуються для поверхневої води СанПіН, а саме:
. У стічній воді КОКП ВКГ “Київоблводоканал” м.Біла Церква по фосфатах - у 1,4рази, азоту амонійному - у 5,8 разів, ХСК - у 3,9 разів.
2. У стічній воді КП “Узинське ВКГ” по фосфатах - у 9,8 разів, азоту амонійному - у 9,5 разів, ХСК - у 14,9 разів, нафтопродуктах - у 5,7 разів,
3. У стічній воді ВУКГ”Тетіївводоканал” по фосфатах - у 7 разів, нітратах - у 2,8 разів, нітритах - у 1,5 разів, ХСК - у 5,9 разів.
. У стічній воді “Свираводоканал” по фосфатах - у 5,3рази, азоту амонійному - у 1,5рази, нітратах - у 2,4 рази, нітритах - у 1,4 рази, ХСК - у 3,1 рази.
. У стічній воді КП ВУЖКГ м.Рокитне по по азоту амонійному - у 2,1 рази, ХСК - у 3,9 разів.
Цікаві статті з розділу
Екологічна ситуація в Полтавській області
Охорона навколишнього природного середовища,
раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки
життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та с ...
Характеристика ґрунтового покриву
У
ґрунтовому покриві переважають чорноземні (53 %), сірі лісові (9 %), на півночі
- дерново-підзолисті (27 %), у заплавах річок - лучні, лучно-болотні та болотні
ґрунти (3 %). Майже вся територія о ...
Екологічні проблеми міст України
Сучасній людській цивілізації властиві стрімкі темпи урбанізації. Вони вирішальне зумовлені двома факторами — «демографічним вибухом» другої половини XX ст. та науково-технічною рево ...