Проектування структури моніторингової мережі
Оскільки на підприємстві відсутня повноцінна нормативна система моніторингових досліджень то існує нагальна потреба в проектуванні структури моніторингової мережі.
Екологічний контроль (з точки зору моніторинга) - це діяльність державних органів, підприємств і громадян по спостереженню за екологічними нормами і правилами. Розрізняють державний, виробничий і громадський екологічний моніторинг. Законодавчі основи екологічного контроля регулюються Законом України „Про охорону оточуючого природного середовища". Завдання екологічного контролю:
1." екологічний контроль ставить своїми завданнями :
спостереження за станом навколишнього природного
середовища і його змін під впливом господарської діяльності; перевірку виконання планів і мироприємств по охороні природи; раціональному використанню природних ресурсів; оздоровленню оточуючого природного середовища, дотримання вимог природоохоронного законодавства і нормативів якості оточуючого природного середовища.
2. система екологічного контролю складається з державної служби
спостереження за станом довкілля, державного, виробничого, громадського контролю.
Система моніторингу реалізується на декількох рівнях, яким відповідають спеціально розроблені програми:
- імпактний (вивчення сильних дій на локальному масштабі);
- регіональний (прояв проблем міграції і трансформації забруднюючих речовин, спільної дії різних факторів, характерних для економіки регіону);
- фоновий (на базі біосферних заповідників, де виключена будь-яка господарська діяльність).
Система імпктного моніторингу повинна накопичувати і аналізувати детальну інформацію про конкретні джерела забруднення і їх дії на оточуюче природне середовище. Але на сьогодні склалася така ситуація - в системі данних про діяльність підприємств і про стан середовища в зоні їх дії в більшості данні є узагальнені (середні) чи базуються на звітах самих підприємств. Більша частина доступних матеріалів відображає характер розповсюдження речовин в повітрі і в воді, встановлений з допомогою модельних розрахунків, і результати виконаних замірів (квартальних по воді чи ще біль рідкісних по повітрю). Стан навколишнього природного середовища достатньо повно описується тільки в великих містах чи промислових зонах.
В області регіонального моніторингу спостереження ведуться в основному Укргідрометом, що має значну мережу, а також деякими відомствами (агро хімслужба Мінсільгоспу, водно-каналізаційна служба та ін.). І нарешті існує мережа фонового моніторингу, що виконується в рамках програми МАВ (Мап аші ВіоврЬеге).
Вибір контрольованих забруднюючих речовин для проведення моніторингу на ЗАТ „Житомирський м'ясокомбінат"
По результатам проведеного екологічного аналізу діяльності підприємства можна вивести основний перелік речовин, що потребують контролю за об'ємами їх викиду та проведення моніторингових досліджень:
• Тверді
• Окис вуглецю
• Оксид азоту
• Сажа N.
• Сірчистий ангідрид Розміщення постів спостережень
Взагалі розрізняють 3 категорії постів спостережень за забруднюючими речовинами:
• Стаціонарні - призначені для забезпечення безперервної реєстрації вмісту забруднюючих речовин чи регулярного відбору проб повітря для послідуючого аналізу;
• Маршрутні - призначені для регулярного відбору проб повітря у фіксованій точці місцевості. Заміри проводяться за допомогою пересувного обладнання;
• Підфакельні - призначені для відбору проб під димовим факелом з метою виявлення зони впливу даного джерела. Коли вибрані параметри (речовини), що потребують контроль:. необхідно визначити число і розміщення місць відбору проб (спостереження І : тимчасового режим}' відбору проб (проведення спостережень).
Якщо ми концентруємо нашу увагу на дослідження впливу підприємства то слід звернути увагу більше на підфакельні спостереження. По стану забруднення міста ведуться спостереження з стаціонарних і маршрутних постів і ці данні можна отримати в державних структурах, що зайняті в системі моніторингу оточуючого природного середовища.
Найбільш важливою складовою частиною роботи є встановлення напряму руху факела , що визначається візуально, і розміщення пунктів відбору проб. Якщо димовий факел не видно, то напрям його руху визначається по напряму вітру на висоті викиду, запаху характерного інгредієнта досліджуваного джерела і по видимим факелам ближніх джерел.
За візуальними спостереженнями напрям вітру на висоті факела північний та північно-східний.
Відбір проб при підфакельних спостереженнях вибираються на різних відстанях від конкретного джерела забруднення з урахуванням закономірностей поширення забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Основним завданням при розміщенні постів спостережень є виявлення максимальних концентрацій в окремих місцях територій.
Цікаві статті з розділу
Екологічна система
Тема реферату «Екологічна система» з дисципліни «Основи загальної екології».
Екологія (від грец. ойкос (еко) – будинок, житло, логос. –
навчання) – це наука про умови існування живих орган ...
Рослинність України та вплив на неї антропогенної радіонуклідної аномалії
Розвиток атомної промисловості, випробування
ядерної зброї, аварії на атомних реакторах різного походження призводять до
локальних підвищень рівня діючих радіаційних доз і до глобального збі ...
Кліматичні умови
Клімат
області помірно континентальний. Пересічна температура січня - 8,0° на півночі,
- 7,3° на півдні, липня відповідно + 18,6° і +19,8°. Період з температурою
понад +10° становить 149 - 161 день ...