Стан вивчення проблеми
Третьою складовою моніторингу навколишнього середовища повинен бути біосферний моніторинг. Його задача - забезпечити спостереження, контроль і прогноз можливих змін вже не в регіональному (екосистемному), а глобальному масштабі, тобто в біосфері в цілому як середовищі життя всього людства, вивчення змін, що викликані діяльністю людського суспільства. Таким чином, біосферний моніторинг, спираючись на біоекологічний моніторинг і доповнюючи його, повинен завершити систему дослідження навколишнього середовища - біосфери. Законодавство України про екологічний моніторинг
Основним нормативно-правовим актом, що регулює систему моніторингу в Україні є Положення про державний моніторинг навколишнього природного середовища, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 1993 р. №785.
Деякі основні засади Положення про державний моніторинг навколишнього природного середовища:
Державний моніторинг навколишнього природного середовища - це система спостережень, збирання, оброблення, передавання, збереження та аналізу інформації про стан навколишнього природного середовища, прогнозування його змін та розроблення рішень. Це положення визначає порядок створення та функціонування такої системи в Україні.
Основним завданням системи державного моніторингу навколишнього природного середовища є:
- спостереження за станом навколишнього природного середовища;
- аналіз стану навколишнього природного середовища та прогнозування його змін;
- забезпечення органів державної виконавчої власті систематичною та оперативною інформацією про стан навколишнього природного середовища, а також прогнозами і попередженнями про можливі його зміни;
- розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття управлінських рішень.
Структура і рівні системи державного моніторингу навколишнього природного середовища
Залежно від призначення здійснюється загальний (стандартний), оперативний (кризовий) та фоновий моніторинг навколишнього природного середовища.
Загальний моніторинг навколишнього природного середовища - це оптимальний за кількістю параметрів спостереження на пунктах, об'єднаних в єдину інформаційно-технологічну мережу, які дають змогу на основі оцінки і прогнозування стану навколишнього природного середовища регулярно розробляти управлінські рішення на всіх рівнях.
Оперативний (кризовий) моніторинг навколишнього природного середовища - це спостереження спеціальних показників на цільовій мережі пунктів у реальному масштабі часу за окремими об'єктами, джерелами підвищеного екологічного ризику в окремих регіонах, які, визначено як зони надзвичайної екологічної ситуації, а також у районах аварій із шкідливими екологічними наслідками з метою забезпечення оперативного реагування на кризові ситуації та прийняття рішень щодо їх ліквідації, створення безпечних умов для населення.
Фоновий (науковий) моніторинг навколишнього природного середовища - це спеціальні високоточні спостереження за всіма складовими навколишнього природного середовища, а також за характером, складом, кругообігом та міграцією популяцій, екосистем і біосфери у цілому. Фоновий моніторинг здійснюється у природних і біосферних зацовідниках, на інших територіях, що охороняються, на базових станціях.
Система державного моніторингу навколишнього природного середовища створюється на трьох рівнях:
· локальному - на території окремих об'єктів
· (підприємств, міст, ділянках ландшафтів);
· регіональному - у межах адміністративно-територіальних одиниць, на територіях економічних і природних регіонів;
· національному - на території країни вцілому.
Цікаві статті з розділу
Тваринний світ та його охорона
Тема реферату з дисципліни "Екологія і охорона навколишнього
середовища" - "Тваринний світ та його охорона".
Тваринний світ є важливою частиною
біосфери нашої планети. ...
Літосфера
Літосфера - кам'яна оболонка Землі,
яка включає земну кору завтовшки від 6 (під океанами) до 80 км (гірські
системи). Земна кора складена гірськими породами. Частка різних гірських порід
у ...
Екологічний аудит, як основний інструмент екологічного менеджменту
Постановка проблеми. Основою розвитку світової
спільноти в XXI столітті за рішенням Конференції ООН з охорони навколишнього
середовища в Ріо-де-Жанейро (1992) прийнята концепція сталого розв ...