Стан вивчення проблеми
Третьою складовою моніторингу навколишнього середовища повинен бути біосферний моніторинг. Його задача - забезпечити спостереження, контроль і прогноз можливих змін вже не в регіональному (екосистемному), а глобальному масштабі, тобто в біосфері в цілому як середовищі життя всього людства, вивчення змін, що викликані діяльністю людського суспільства. Таким чином, біосферний моніторинг, спираючись на біоекологічний моніторинг і доповнюючи його, повинен завершити систему дослідження навколишнього середовища - біосфери. Законодавство України про екологічний моніторинг
Основним нормативно-правовим актом, що регулює систему моніторингу в Україні є Положення про державний моніторинг навколишнього природного середовища, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 1993 р. №785.
Деякі основні засади Положення про державний моніторинг навколишнього природного середовища:
Державний моніторинг навколишнього природного середовища - це система спостережень, збирання, оброблення, передавання, збереження та аналізу інформації про стан навколишнього природного середовища, прогнозування його змін та розроблення рішень. Це положення визначає порядок створення та функціонування такої системи в Україні.
Основним завданням системи державного моніторингу навколишнього природного середовища є:
- спостереження за станом навколишнього природного середовища;
- аналіз стану навколишнього природного середовища та прогнозування його змін;
- забезпечення органів державної виконавчої власті систематичною та оперативною інформацією про стан навколишнього природного середовища, а також прогнозами і попередженнями про можливі його зміни;
- розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття управлінських рішень.
Структура і рівні системи державного моніторингу навколишнього природного середовища
Залежно від призначення здійснюється загальний (стандартний), оперативний (кризовий) та фоновий моніторинг навколишнього природного середовища.
Загальний моніторинг навколишнього природного середовища - це оптимальний за кількістю параметрів спостереження на пунктах, об'єднаних в єдину інформаційно-технологічну мережу, які дають змогу на основі оцінки і прогнозування стану навколишнього природного середовища регулярно розробляти управлінські рішення на всіх рівнях.
Оперативний (кризовий) моніторинг навколишнього природного середовища - це спостереження спеціальних показників на цільовій мережі пунктів у реальному масштабі часу за окремими об'єктами, джерелами підвищеного екологічного ризику в окремих регіонах, які, визначено як зони надзвичайної екологічної ситуації, а також у районах аварій із шкідливими екологічними наслідками з метою забезпечення оперативного реагування на кризові ситуації та прийняття рішень щодо їх ліквідації, створення безпечних умов для населення.
Фоновий (науковий) моніторинг навколишнього природного середовища - це спеціальні високоточні спостереження за всіма складовими навколишнього природного середовища, а також за характером, складом, кругообігом та міграцією популяцій, екосистем і біосфери у цілому. Фоновий моніторинг здійснюється у природних і біосферних зацовідниках, на інших територіях, що охороняються, на базових станціях.
Система державного моніторингу навколишнього природного середовища створюється на трьох рівнях:
· локальному - на території окремих об'єктів
· (підприємств, міст, ділянках ландшафтів);
· регіональному - у межах адміністративно-територіальних одиниць, на територіях економічних і природних регіонів;
· національному - на території країни вцілому.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми сучасного суспільства
Змістовні орієнтири нашого життя забезпечує філософія, а нашій культурі - самопізнання. Справедливо, що істинна філософія є духовною квінтесенцією епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джер ...
Проектування безвідходного виробництва з використанням біоконверсійних технологій утилізації відходів тваринництва
Біотехнологія
– напрямок сучасної науки і техніки, головним завданням якого є використання
біологічних процесів, систем і організмів в різних галузях людської діяльності
(сільське господарс ...
Екологія міських систем
Що являє собою місто? Передусім,
місто уже на початку свого існування являло собою факт концентрації населення
знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села характерним і донині є
протиле ...