Санітарно - гігієнічні нормативи контролю забруднення середовища
В основу нормування всіх забруднювачів покладено визначення ГДК у різних середовищах. За основу приймають найнижчий рівень забруднення, який ґрунтується на санітарно-гігієнічних нормах.
Гранично допустима концентрація шкідливої речовини в повітрі робочої зони (ГДКрз) - це концентрація, що при щоденній (крім вихідних днів) роботі протягом 8 годин, або при іншій тривалості, але не більше 41 години на тиждень, протягом усього робочого стажу не повинна викликати захворювання або відхилення в стані здоров'я, що виявляються сучасними методами дослідження, у процесі роботи або у віддалений термін життя справжнього й наступного поколінь. Робочою зоною варто вважати простір висотою до 2 м над рівнем підлоги або площі, на якій перебувають місця постійного або тимчасового перебування робітників.
Гранично допустима концентрація максимально разова (ГДКмр) - концентрація шкідливої речовини в повітрі населених місць, що не викликає при вдиханні протягом 20 хвилин рефлекторних реакцій в організмі людини.
Поняття ГДКмр використовується при встановленні науково-технічних нормативів (гранично допустимих викидів забруднюючих речовин). У результаті розсіювання домішок у повітрі при несприятливих метеорологічних умовах на границі санітарно-захисної зони підприємства концентрація шкідливої речовини в будь-який момент часу не повинна перевищувати ГДКмр.
Гранично допустима концентрація середньодобова (ГДКсс) - це концентрація шкідливої речовини в повітрі населених місць, що не повинна викликати у людини прямого або непрямого впливу при необмежено довгому (роки) вдиханні. Таким чином, ГДКсс є найбільш чітким санітарно-гігієнічним нормативом, що встановлює концентрацію шкідливої речовини в повітряному середовищі.
Гранично допустимі викиди(ГДВ)- це кількість шкідливих речовин, яка не повинна перевищувати, під час викиду в повітря, на межі санітарної зони ГДК.
Цікаві статті з розділу
Екологія водосховищ
Режим річкового стоку характеризується значною
нерівномірністю і знаходиться в різкому протиріччі з режимом його споживання
більшістю галузей народного господарства. З усіх можливих засобів ...
Вплив живих організмів на географічну оболонку
В епоху науково-технічного прогресу особливого значення набувають знання
про життєві процеси на Землі в цілому. Важливу роль у цих процесах відіграють
живі організми. За мільярди років, які ...
Моделювання і прогнозування стану водного об’єкта внаслідок антропогенного впливу
У світі все живе пов'язане з водою і значною мірою складається з води.
Академік В.І. Вернадський зазначав, що "вода стоїть осібно в історії нашої
планети, не має природного тіла, яке мо ...