Історія дослідження природних компонентів та об’єктів заповідника «кам’яні могили»
Свої міркування, які торкаються важливих сторін структурно-функціональної цілісності, переважно фітосистем охоронної зони «Кам’яних Могил» автори статті ставлять в ряд першого приближення до вирішення вельми важкої задачі по екологічній оптимізації цієї зони.
Шаталов Н. Н., автор статті «Тектонічна позиція масива гранітів «Кам’яні Могили» [27], зазначав, що масив гранітів «Кам’яні Могили» здавна привертають до себе увагу геологів, у зв’язку з унікальною геоморфологічною вираженістю у рельєфі, тектонічним положенням, складом і рудоносністю гранітів. Кам’яномогильний масив розташований в центральній частині Приазовського блоку Українського щита. В морфологічному відношенні район представляє собою хвилясту рівнину, яка полого нахилена в південному напрямку.
З моменту впровадження і до нашого часу граніти масиву «Кам’яні Могили» піддалися денудації на величину, яка складає приблизно 3-5 км.
Ряд дослідників Приазов’я відносять Кам’яномогильні граніти до нижнього протирозою, структурно і генетично пов’язуючи їх утворення з ранньопротерозойскими породами західноприазовського граносієнітного комплексу, виходи якого відомі у вигляді крупних Кальміус-Єланчикського, Південно-Кальчикського і Октябрського плутонів. На структурний зв’язок гранітів кам’яномогильного типу з плутонами граносієнитів, зокрема, вказували І.Д. Царовський, П.С. Карамзин та інші дослідники.
Однак далеко не всі дослідники, в тому числі і автор статті, розділяють вказану точку зору на природу гранітів кам’яномогильного типу і порід гранитосієнітного комплексу Приазов’я. Основою для цього служать нові, накопленні лише до нашого часу, структурно - геологічні, зростаючі і металогенні данні.
В гранитах «Кам’яних Могил» присутні системи як тектонічних, так і контракційних тріщин. Найбільш повну в масиві гранитів розвиненні системи тріщин прокольного, північно-західного (290-320°) та поперечного, північно-східного (24-45°) простягання. До них приурочена максимальна кількість лейкократових жил. Довжина цих тріщин сотні метрів, поверхні їх хвилясті, іноді з штрихами сковзання.
Таким чином, зазначає дослідник, для масива гранитів «Кам’яні Могили» установленні наступні закономірності :
тектонічна позиція масива визначається приуроченістю його до західного крила Центральноприазовської синкленали.
масив приурочений до вузла перетину унаслідуваних і довго живучих розломів північно-західного напрямку з розломами північно-східного, субмеридіального та субширотного простягання, при ведучій ролі першого.
тріщинна тектоніка масива переважно є унаслідуваною. Контракціонні і тектонічні тріщини орієнтовані по діагональному і ортогональному напрямкам. К тріщинам приурочено дайки аплітів, онгонітів, пегматитів і жил кварцу з різною рідкоземельно - рідкоментальною акцесорною мінералізацією.
заповідник екологічний охорона
Цікаві статті з розділу
Атомна енергетика та її вплив на довкілля
На всіх стадіях свого розвитку людина була тісно пов'язана
з навколишнім світом. Але з тих пір як з'явилося високоіндустріальне
суспільство, небезпечне втручання людини в природу різко підси ...
Геоінформаційні системи як системи вивчення, аналізу та оцінки впливу екологічних факторів на навколишнє середовище
Розвиток сучасних технологій
передбачає комп`ютеризацію практично всіх систем аналізу та спостереження.
Новий вік технічного розвитку характеризується появою геоінформаційних ситем
(ГІС). Г ...
Аграрна фітомеліоративна зона урбанізованих районів
Фітомеліоративну роль в умовах великих міст і міських
агломерацій відіграють не лише зелені насадження, але й усі
сільськогосподарські землі, які в період вегетації продукують кисень,
зволо ...