Еколого-географічне розташування та господарська характеристика ДП «Іваньківський цукровий завод» ДП «Златодар»
Дочірнє підприємство ДП «Іваньківський цукровий завод державного підприємства Златодар розташоване по вулиці Заводській, 1 села Іваньки Маньківського району Черкаської області.
Підприємство спеціалізується по виробництву цукру-піску із цукрових буряків. З розфасовкою в мішкотару вагою 50 кг.
Служба охорони навколишнього середовища і лабораторія по контролю атмосферного повітря на підприємстві відсутні.
Відповідальний з питань екології-інженер з охорони навколишнього середовища.
Інвентаризація викидів від димової труби ТЕЦ розроблена за режимними картами ,виконаними в 2003 році ТОВ «Протус» м. Київ, від організованих джерел - на основі результатів вимірювань викидів забруднюючих речовин, проведених відділом державного аналітичного контролю держуправління екоресурсів в Черкаській області . для інших джерел - розрахунковим шляхом згідно з «Інструкцією про зміст порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві». КНД 211. 2.3.014-95 Київ 1995.
Значення величин викидів (г/с і т/рік) визначалися за методиками:
Цукровий завод розташований у північно-східній частині села Іваньки Маньківського району. Відстійники і поля фільтрації знаходяться за селом на відстані 3,0 км від основного промислового майданчика. На півдні від проммайданчика знаходиться луг то орні землі а заході та півночі житлова забудова, на сході огороди працівників заводу.
Згідно з додатком 4 «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» (наказ Мінохорони здоров’я України від19.06.96 № 173) цукровий завод відноситься ІІІ класи (розділ «Виробництво по обробці харчових продуктів та смакових речовин», санітарно-захисна зона прийнята комбінована: 300 м- для жомових сховищ і 100м - для джерел цукрового виробництва [17].
Санітарно-захисна зона для відстійників і полів фільтрації прийнята за додатком 12 розділу «Розділи санітарно-захисних зон очисних споруд Господарсько-побутової каналізації» і дорівнює 300 м при розрахунковій продуктивності очисних споруд до 5 тис.м3 на добу і встановлюється від межі очисних споруд.
ДП «Іваньківський цукровий завод» спеціалізується по випуску цукру-піску з розфасовкою по 50 кг.
Продуктивність заводу: по переробці цукрових буряків -150000 тонн на рік; по виробництву цукру-піску - 18000 тонн на рік.
Основною сировиною для виробництва цукру-піску є цукрові буряки
Згідно з ГОСТ 17421-82 (вміст цукру 16,3%, азоту-1.5%,без азотистих речовин -1,2%, мінеральних речовин - 0,6%).
Допоміжною сировиною є вапняк згідно з РСТ УССР 1451-83 (вміст СаСО3≥ 93%), сірка технічна згідно ГОСТ 127-76Е (вміст сірки -99,5%, вологи ≤0,2%, золи ≤ 0,05%), вугілля марки А, АКО згідно з сертифікатом якості.
Основними виробничими ділянками є:
а) виробництво цукру-піску
Подача цукрових буряків на виробництво здійснюється гідротранспортом.
Буряки миють ,подрібнюються на бурякорізці ,стрічковим транспортером подаються в дифузійний апарат типу А1 ПД2-С20 , де цукор переходить у розчин. Одержаний сік очищається від мезги ,потім надходить на попередню дефекацію.
Обезцукрена стружка віджимається на жомових пресах ПСЖН-68.
Віджатий жом надходить в жомову яму для реалізації.
Для очистки дифузійного соку використовується вапняне молоко. При нагріванні соку і дії на нього вапна коагулюють білки і барвники буряків. Відбувається дефекація соку. Потім дефикований сік разом зі всіма осадами насичується двоокисом вуглецю в сатураторі типу 1с-20 -І сатурація.
Відсатурований сік підігрівають , фільтрують на фільтрах ФИЛС -60, які відокремлюють дефекат-сатураційний осадок ,що вміщує СаСО3, несахара , осаджені на дефекації. Відокремлений осадок висолоджується на вакуум-фільтрах системи БОУ-40-3-10, фільтрат подається на ІІ сатурацію разом з основною масою соку, а висолоджений осадок викачується на поля фільтрації.
Після ІІ сатурації сік фільтрується на фільтрах ФИЛС-60 і поступає на контрольну фільтрацію на дискових фільтрах ДФ-100 і ДФ-150.
Одержаний сік обробляють в сульфітоторах сірчистим ангідридом для Додаткового знебарвлення соку і зниження в’язкості. Сірчистий газ, що утворюється при спалюванні сірки в сіркоспалювальних печах , по трубах подається в сульфітотори сиропу і барометричної води, сірчистий газ який не вступив в реакцію , виводиться в атмосферне повітря через труби сульфітаторів.
Після сульфітації сік надходить в чотирьохкорпусну установку з концентратом, де опарюється до вмісту сухих речовин 60-70%, після ІІІ корпусу одержаний сік знову фільтрують на дискових фільтрах ДФ-150 і ДФ-100 і поступає на четвертий корпус випарної установки. Сироп після концентратора поступає на уварку утфеля І продукту до вмісту сухих речовин 92-93%. Утворений туфель поступає на центрифугу ,де розділяється на цукор і відтік . Цукор направляється в сушильне відділення,висушується і розфасовується в мішкотару по 50 кг. Жовтий цукор повертається на варку утфеля.
Цікаві статті з розділу
Вплив двоокису сірки, двоокису азоту та неорганічного пилу на організм людини
Україна
є однією з найбільших за територією, чисельністю населення та економічним
потенціалом держав Європи. Станом на 2005 рік населення України становило 48
мільйонів осіб. На території У ...
Екологічні проблеми водоспоживання і водовідведення та шляхи їх подолання
Кожна свідома людина повинна обов'язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні напрями державної політики в галузі охорони довкілля, використання при ...
Забруднення навколишнього природного середовища
Земля – це планета на якій ми
живемо. З космосу вона виглядає, як прекрасна, біла з блакитним куля. Більша
частина Землі покрити голубою водою океанів та морів. Суша Землі – коричневого
кол ...