Захворюваність на екологічні хвороби в Україні
Більше того, впродовж останніх двох десятиліть в Україні спостерігається поєднання двох криз - екологічної та демографічної, до якої в останні роки приєдналася ще й економічна.
За географічним положенням, різноманітністю і багатством мінерально-сировинної бази Україна може забезпечити збалансований розвиток своїх базових галузей промисловості та агропромислового комплексу. Разом з тим, Україна є однією з найбільш неблагополучних в екологічному відношенні країн Європи.
Україна займає 47 місце з 53 країн Європейського регіону за кількістю смертей, спричинених забрудненим довкіллям. А це - 155 тис. смертей в рік. Залишивши позаду сусідок - Білорусь та Росію, котра, до речі, на останньому місці. А от Ісландія, де всього 13% - або 317 смертей пов’язані із небезпечним середовищем, посіла перше місце. Саме такі дані оприлюднили експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) під час міністерської зустрічі під назвою «Майбутнє для наших дітей», котра відбулася у Відні. Це перший звіт ВООЗ, зроблений на аналізі впливу екологічних факторів на здоров’я людей в кожній країні. Нові дані також свідчать, що тільки в Європі, наприклад, приблизно 1.8 млн. смертей щорічно можна було б запобігти, завдяки покращенню довкілля. У світових масштабах «здорове» навколишнє середовище врятувало б 13 млн. життів.
Зростання захворювань та смертності серед дітей, пов’язаних з забрудненим середовищем та глобальним потеплінням.
За даними ВООЗ, вплив деградованого довкілля на здоров’я людини і досі є основною причиною смертності і страждань по всій Європі, особливо для дітей. Діти як найбільш вразлива частина суспільства - надзвичайно чутливі до екологічних загроз. Одна із трьох смертей серед дітей в Європі - через забруднене довкілля. Смертність від екологічних факторів зростає на 34% у дітей та підлітків до 19 років. Саме тому діти та їхнє майбутнє є темою для дій щодо покращення довкілля та здоров’я міністрів обох відповідальних міністерств у Європі ще з 1989 року, коли в Франкфурті відбулася перша міністерська конференція.
Медична статистика свідчить, що в цілому по Україні за даними 2010 р. захворюваність населення залишається високою. На 100 тисяч населення припадає 122,5 тис. звернень до лікаря у зв’язку з хворобами. Найбільше, як і в попередні роки, вражається населення на хвороби органів дихання (25,4%), хвороби системи кровообігу (20,9), хвороби нервової системи та органів чуття (10,5%). Лише за один рік розповсюдженість хвороб крові та кровотворних органів збільшилася на 9,2%, ускладнення вагітності, пологів та післяпологового періоду - на 9,4, хвороб сечостатевої системи - на 5, системи кровообігу - на 4,5, вроджених аномалій - на 4,2%.
Вагоме збільшення розповсюдження хвороб крові, ускладнення вагітності, пологів та післяпологового періоду, вроджених аномалій може бути пов’язане з забрудненим довкіллям.
До числа найбільш екологозалежних видів патології належать і захворювання алергічної природи. Встановлено, що на формування рівня розповсюдженості таких хвороб суттєво впливають атмосферні забруднювачі з вираженою алергенною дією - альдегіди, біопрепарати, формальдегід тощо. При цьому вірогідні порушення в рівні захворюваності дітей на хвороби цієї групи спостерігаються вже при 2-разовому перевищенні гігієнічних нормативів вмісту вказаних речовин в атмосферному повітрі. Розрахунок відносного ризику розвитку хвороб алергічної природи показав, що проживання в екологічно несприятливих умовах збільшує ризик розвитку даного виду патології у 3,5 разу. Збільшення, наприклад, концентрації формальдегіду в атмосферному повітрі на величину, що дорівнює 1 ГДК, обумовлює приріст захворюваності дітей хворобами алергічної природи на 5,9 випадку на 1000 дітей.
Вплив факторів навколишнього середовища на процес формування здоров’я може значно коливатися, досягаючи найбільших значень у екологічно несприятливих регіонах. Дослідження показують, що в містах Дніпропетровської області, що характеризуються високим антропогенним навантаженням, залежність виникнення патології органів дихання у дітей від чинників довкілля може досягати 45%, патології органів травлення - 15, хвороб алергічної природи - 18, а загальної захворюваності дітей - майже 40% від загальної кількості цих захворювань.
Аналіз даних Державної служби статистики та МОЗ України [5, 6] свідчить, що на початок 2011 р. чисельність населення України становила 45,779 млн. осіб. З 2006 р. по 2010 р. чисельність населення скоротилася на 1,151 млн. осіб, а протягом 2010 року - на 184,4 тис. осіб.
Цікаві статті з розділу
Охорона вод басейну р. Інгулець від впливу ГЗК
Загально відомий факт, що основою народногосподарського
комплексу Кривбасу є залізорудна промисловість, яка базується на одному з
найбільших у світі родовищ залізної руди. В промисловий комп ...
Геоінформаційні системи як системи вивчення, аналізу та оцінки впливу екологічних факторів на навколишнє середовище
Розвиток сучасних технологій
передбачає комп`ютеризацію практично всіх систем аналізу та спостереження.
Новий вік технічного розвитку характеризується появою геоінформаційних ситем
(ГІС). Г ...
Розроблення системи автоматизації процесу очищення нікельмістких стічних вод
Охорона навколишнього середовища
є одним з основних завдань народного господарства. У зв'язку з цим проблема
очищення стічних вод промислових підприємств і населених місць придбала
особливо ...