Регіональні проблеми, шляхи вирішення антропогенного впливу на якісні та кількісні характеристики довкілля європейських країн
Більше того, в одних і тих же суміжних транскордонних регіонах функціонують однакові інституції, які мають різну повноту владу, так званий сильний чи то слабкий мандат.
Враховуючи ці всі факти, спочатку в теоретичному, а потім уже і в практичному аспектах було запроваджено горизонталь політики навколишнього середовища - набір стратегій та інструментів. Ця горизонталь повинна складатися з інституцій однакового рівня, не залежно від надаваних їй повноважень, у транскордонних регіонах. Фактично, керуючись такою ціллю, створюється надрегіональний орган, який не матиме законотворчих повноважень, проте існуватиме у вигляді дорадчого органу. Рішення такого органу матимуть рекомендованих характер.
Транскордонні регіони у вирішенні проблем та вироблені спільної політики сталого природокористування керуються такими принципами:
стратегічна співпраця у вироблені політики та секторальне планування з метою підтримки політики сталого споживання та виробництва;
спільне вироблення інтегрованих продуктів політики, метою яких є поступова мінімізація викликів навколишнього середовища, починаючи від процесу виробництва продуктів до їх споживання через їхній життєвий цикл;
застосування економічних інструментів (збори за забруднення навколишнього середовища, преференційні тарифи, податки тощо);
збір та спільна обробка інформації - вироблення єдиної моделі споживання [4].
Цілі транскордонної співпраці можна поділити на ряд категорій, які виходять із основних принців їх роботи. Загалом, якщо відкинути економічну та соціальну складову причин створення транскордонних регіонів, навколишнє середовище, його захист є найважливішим питанням порядку денного їх існування.
Транскордонні регіони, які співпрацюють у сфері сталого природокористування можна поділити на категорії, відповідно до ресурсу, який використовується на терені даного регіону і є пріоритетним серед проблем навколишнього середовища, а саме:
водні ресурси;
лісові ресурси;
земельні ресурси;
корисні копалини.
Необхідно зауважити, що транскордонні угрупування створюватися з метою вирішення декількох проблем у сфері сталого природокористування, але, у більшості випадків, характерним є об’єднання території навколо одного ресурсу.
В процесі формування та функціонування транскордонного регіону при вирішенні питання сталого природокористування передують такі необхідні принципи:
. Постановка проблеми та питання, вирішення сутності та основних принців майбутнього транскордонного угрупування.
. Формування правової бази функціонування транскордонного регіону, в якій викладаються сутність та викладається основне коло проблем, навколо яких об’єднуються країни.
. Розробка програмних принців функціонування угрупування, виділення ролі кожної із сторін наряду із формуванням бази (кола) проблем природного ресурсу.
. Складання програм на міжрегіональному владному рівні сторін-учасниць транскордонного регіону, які уже на практиці вирішуватимуть проблеми регіону [4].
Слід також не забувати про реально існуючий взаємозв’язок між навколишнім середовищем, економікою та соціальним становищем країни, регіону.
На терені Європи виник новий термін - «екологізація економіки». Тобто, шляхом аналізу сучасного стану та побудови моделі майбутньої ситуації довкола навколишнього середовища, європейські економісти та екологи дійшли висновку про необхідність, по-перше, більш зваженого використання природних ресурсів та ставлення суспільства до навколишнього середовищ; по-друге, необхідності врахування потреб середовища економікою та соціумом; по-третє, включення компоненти навколишнього середовища у розвиток регіональної економіки країн [1]. Таким чином розвиток національних та регіональних економік не можливий без врахування шкоди, яка буде нанесена екосистемі.
Цікаві статті з розділу
Органічна речовина ґрунтів екосистем басейну Верхнього Дністра
Актуальність
теми. Знеліснення є однією із найбільших екологічних проблем, що постали перед
людством в кінці ХХ - на початку ХХІ століття. Вона носить комплексний характер
і пов’язана із по ...
Геоінформаційні системи як системи вивчення, аналізу та оцінки впливу екологічних факторів на навколишнє середовище
Розвиток сучасних технологій
передбачає комп`ютеризацію практично всіх систем аналізу та спостереження.
Новий вік технічного розвитку характеризується появою геоінформаційних ситем
(ГІС). Г ...
Агроекологічний моніторинг грунтів
Актуальність теми: Багато пізніше, вже в XX столітті, в науці виник термін моніторинг для визначення системи цілеспрямованих повторних спостережень за одним або більше елементами навколишнього природ ...