Значення і місце лісових ресурсів у формуванні економічного потенціалу європейських країн
Лісопромисловий комплекс (ЛПК)-це сукупність підприємств, пов’язаних з вирощуванням і переробкою (до одержання кінцевої продукції) лісової сировин. Галузь займається розведенням лісу,його вирубкою,переробкою і виготовленням виробів з деревини,а також випуском целюлози,паперу та іншої продукції. До його складу входять :лісове господарство , лісозаготівельна промисловість,галузі лісової промисловості по механічній і хіміко-механічній (лісопильна, фанерна, сірникова, виробництво дерев’яних будівельних деталей і будинків,деревностружкових і деревноволокнистих плит, меблів) та хімічній (лісохімічна, целюлозно-паперова промисловість) переробці деровини,а також гідролізна і дубильно-екстракційна промисловість,обслуговуючі виробництва(виробництво і ремонт машин та устаткування), заводи по виготовленню предметів праці для окремих галузей, підприємства матеріально-технічного постачання,галузі і заклади невиробничого обслуговування (підготовка науково-дослідна і проекторно-конструкторна діяльність)
Значення ЛПК в економіці країни визначається тим, що в сучасних умовах немає такої сфери господарства , де деревина і продукції її переробки не відігравали б істотної ролі. Основний продукт лісу- деревина, яка використовується переважно для виробництва засобів виробництва, зокрема предметів праці (круглий ліс, пиломатеріали, фанери,деревні плити, метиловий спирт тощо) і предметів споживання (меблі, папір, оцтова кислота). Продукція ЛПК використовується в машинобудуванні, легкій промисловості, на транспорті, у зв’язку, в будівництві. В одночас ЛПК отримує від інших галузей лаки , фарби, соду, натрій, відбілюючі хімікати (виготовлення паперу), автомашини, трактори, верстати (заготівля та обробка деревини).
Ліси є важливим акумулятором живої речовини. Вони утримують в біосфері ряд хімічних елементів і воду , активно взаємодіють з тропосферою, визначають рівень кисневого та вуглецевого балансу. Поряд з цим ліси дають продовольчі ресурси (дикі плоди та ягоди , гриби , березовий сік тощо) , кормові і лікарські рослини, мають санітарне і екологічне значення. Вони створюють сприятливе середовище для розвитку бджільництва та мисливства.
Основою розвитку ЛПК є лісові ресурси. Це ліси певної території , які використовуються або можуть бути використані для задоволення будь-яких потреб суспільства.
До лісових ресурсів як одного із основних видів природних ресурсів належать деревні, технічні, харчові, лікарські та інші ресурси, а також корисні природні властивості лісу - водоохоронні, захисні, клітомато-регулюючі, санітарно-гігієнічні, оздоровчі тощо.
За проведеними оцінками, ліси Європи займають 44% території Європи, включаючи територію Російської Федерації, і становлять 25% загальної площі лісів в світі. За останні 15 років площа лісів Європи збільшилася майже на 13 млн. га, в основному завдяки створенню лісових культур і природному поновленню лісів на землях, що вийшли із сільськогосподарського використання. Щорічний приріст деревини в лісах Європи складає приблизно 360 мільйонів кубічних метрів, з яких тільки дві третини в даний час відведено під лісозаготівлі.
Відповідно до принципів сталого управління лісами в Європі, балансекологічних, економічних і соціально-культурних функцій лісів здійснюється з урахуванням національних особливостей кожної країни, а також потреб суспільства.У рамках політики сталого управління лісами в Європі все більша увага приділяється збереженню біорізноманіття. У період з 2005 по 2009 рік площа лісів, що входять в систему особливо охоронюваних природних територій, збільшилась приблизно на 2 млн. га і сьогодні досягає в Європі майже 5 відсотків. У лісовій біомасі міститься 53 гігатонн вуглецю.Крім того, значна кількість вуглецю знаходиться в лісовій підстилці та грунті, проте про біомасі цих компонентів як і раніше немає достатніх даних.Проте, європейські лісу залишаються уразливими для пожеж, бур, шкідників і хвороб. Прогнозовані наслідки зміни клімату в поєднанні з іншими чинниками, що роблять вплив на життєздатність лісів, представляють серйозну загрозу як для виконання лісами захистних функцій, так і для самого їх існування.У зв'язку з цим на перший план виходить необхідність пошуку ефективних способів і засобів, що дозволяють адаптувати лісу до зміни клімату шляхом підвищення стійкості лісових екосистем до впливів навколишнього середовища і запобігання шкоди, спричинених екстремальними гідрометеорологічними явищами, такими як бурі, посухи, пожежі, і шкідниками лісу.
У той же час, перед лісовим господарством стоїть завдання внести активний внесок у контроль за змінами клімату. У четвертому доповіді про оцінки Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) підкреслюється, що "в довгостроковій перспективі, стійке управління лісами принесе стійкі позитивні результати в області пом'якшення впливів клімату на лісові екосистеми". Для досягнення позитивних результатів політика сталого управління лісами повинна бути спрямована на збереження або збільшення вуглецевого запасу в лісах, при одночасному забезпеченні річного обсягу заготівлі деревини, волокна або енергії, одержуваної з деревини. Деревина представляє собою поновлюваний біоматеріал з нульовим балансом викидів вуглецю. Використання деревної біомаси для отримання енергії знижує залежність від викопного палива, і, отже, зменшує викиди парникових газів.Ліси відіграють активну роль у забезпеченні сталого економічного розвитку і благополуччя європейського суспільства. Стале управління лісами відкриває перспективи створення робочих місць та отримання додаткових доходів, особливо у сільській місцевості. Однак економічна складова стійкості розвитку в галузі лісового господарства і лісової промисловості Європи викликає заклопотаність протягом останніх кількох років. У зв'язку з цим, на перший план виходить необхідність запобігання деградації лісів за рахунок припинення незаконної вирубки лісу та виробництва екологічно неприйнятною продукції.Недавній глобальна економічна криза торкнулася лісову промисловість і спричинив зниження інвестицій в управління лісами. За прогнозами фахівців, відновлення світової економіки зажадає часу і буде пов'язане з високим рівнем невизначеностей. Незважаючи на те, що такий розвиток подій визначається факторами глобального масштабу, воно повинно бути прийнято до уваги на всіх відповідних рівнях.
Цікаві статті з розділу
Міжнародні природоохоронні організації
Міжнародні природоохоронні організації відіграють величезну роль на
даному етапі розвитку суспільства. Їхнє створення було викликано
катастрофічними змінами в навколишнім середовищі, вони бу ...
Біоіндикація стану навколишнього природного середовища в зонах розташування тваринницьких господарств
На сьогодні основною характеристикою інтенсивного тваринництва є
утримання великої кількості тварин на невеликій території. Щоб одержати при
мінімальних витратах максимальну кількість продук ...
Фітотоксичність та хімічне забруднення ґрунтів м. Біла Церква
Прогресуюча дія господарської діяльності людства на природне
середовище досягла рівня, при якому відбуваються істотні зміни в хімічному
складі ґрунтового покриву широких територій. У загальн ...