Легкоокиснювані фракції органічної частини ґрунту
Рис. 4.10 Діаграми діапазонів профільних змін вмісту СЛОР в едафотопах гемеробних екосистем (жовтень 2009 року)
Оскільки, в наших експериментах застосовано багатофакторний оціночний комплекс ОЧҐ, нижче буде дано порівняльний аналіз інформативності методу перманганатного окиснення й інших методів (ЕХВОР, ЕГВОР) оцінки лабільного пулу ОЧҐ.
З метою подальшого фракціонування легкоокиснюваних органічних сполук проведено оцінку кінетики окиснення Сорг 0,02 М KMnO4 в інтервалі від 30 до 240 с з кроком 30 с (рис. 4.11). Проаналізовано вміст СЛОР в активній зоні ґрунту.
Рис. 4.11 Кінетика окиснення Сорг у ґрунті 0,02 М КMnO4, с
З наведених даних видно, що якість органічної частини ґрунту суттєво відрізняється за варіантами досліду. За абсолютними значеннями, а також конфігураціями кінетичних кривих, їх можна типологічно об’єднати у дві групи. До першої входять К, РПВГ, ГВВГ, до другої - СВГ, С, Р. Отримані дані підтверджують правильність кластеризації, зробленої у 3 розділі нашої роботи, коли на підставі валового вмісту Карбону органічних сполук було проведено групування досліджених едафотопів у кластери, за рівнем антропогенної трансформованості. Як і тоді, варіант СВГ потрапив у кластер сильно трансформованих екосистем, разом із агроекосистемами ріллі та сінокосу. З наведених на рис. 4.11 видно, що органічна частина ґрунту зазнала суттєвих якісних змін після проведення рубань різної інтенсивності і, головно, суцільної вирубки другого ярусу.
В активній зоні ґрунту олігогемеробних лісових екосистем (К, РПВГ, ГВВГ) зосереджено більше високомобільних органічних сполук, ніж в інших варіантах досліду. Якщо кількість СЛОР, визначено у експерименті тривалістю 240 с прийняти за 100%, то в контролі, а також варіантах РПВГ і ГВВГ продовж перших 60 с було окиснено 81,1, 80,1 та 76,3% відповідно. Натомість у едафотопах сінокосу та ріллі - лише 64,5 та 56,4%, що склало 1,74 мг·г-1. Наступна фракція оксинюється проміжку від 90 до 150 секунд в ґрунтах агрекосистем і від 90 до 180 - лісових.
В подальших дослідженнях, заплановано зменшити крок (від 30 до 10 с), а також збільшити час проведення експерименту. Проте, вже отриманих даних достатньо, щоб підтвердити припущення про суттєву якісну відмінність між ОЧҐ за варіантами досліду, яка проявляється у зміні конденсованості органічних сполук, і, як наслідок, у різних значеннях енергії активації. Детальніше зміни якості органічної частини ґрунту внаслідок знеліснення розглядається у 6 розділі.
Цікаві статті з розділу
Дослідження соціоекологічної системи свинокомплексу в Баштанському районі
Метою
курсової роботи є аналіз соціоекологічної системи свинокомплексу в Баштанському
районі. Для досягнення мети було розроблено карту-схему території розташування
екосистеми, обгрунтовано ...
Основні типи забруднювачів повітряного басейну та методи його очищення
Атмосферне повітря – це газова
оболонка Землі зі своїм певним відсотковим складом газів в повітряному
середовищі, з основними складовими, такими як азот – 78%, і кисень – 20%. Але
добре від ...
Характеристика джерел забруднення атмосферного повітря в басейні річки
Борошномельне
виробництво, завдання якого полягає у переробці зерна на харчове та фуражне
борошно (рос. - мука), є одним з найдавніших надбань людської цивілізації,
коріння якого сягають у надра пе ...