Легкоокиснювані фракції органічної частини ґрунту
Отже, використання водного розчину перманганату калію, за різних рН, для визначення різних фракцій органічних речовин у лісовому ґрунті є недоцільним. Це може бути пов’язано із специфічним якісним складом ОЧҐ - сполуки, що утворюють її лабільний пул могли виявитись достатньо легкоокиснюваними навіть для лужного розчину перманганату калію, натомість оксинювальну деструкцію стабільніших складових не вдалось забезпечити навіть кислим розчином KMnO4.
Іншим ймовірним поясненням є недостатня концентрація окисника. В цілому, пошук причин, чому саме за різного рН середовища не вдається забезпечити окиснення різних фракцій ОЧҐ у лісовому ґрунті не є завданням нашого дослідження, потребує широкої експериментальної бази і залишається актуальним на майбутнє.
Рис. 4.8 Вміст CЛОР в ґрунті грабової діброви за різного рН середовища
Наразі, як і більшість авторів, ми рекомендуємо використовувати для визначення легкоокиснюваних органічних речовин (ЛОР) нейтральний або слаболужний розчин KMnO4.
Високу інформативність методу перманганатного окиснення для оцінки лабільного пулу ОЧҐ показано багатьма дослідниками, особливо закордонними (Loginow et al., 1993: Blair et al., 1995; Blair et al., 2001; Weil et al., 2003). Недостатність використання цього методичного підходу у вітчизняній науці і відсутність досліджень, пов’язаних із лісовими ґрунтами, вимагає його апробування для оцінки антропогенних змін ґрунтового резервуару Карбону і, зокрема, у процесі знеліснення.
Як видно з рис. 4.9, вміст ЛОР, як і досліджених вище пулів ЕХВОР і ЕГВОР суттєво змінюється у кожному дослідженому ґрунті за профілем, а також між варіантами досліду. Найбільше СЛОР зосереджено у при поверхневих шарах ґрунту і, зокрема у верстві 0-5 см: у варіантах К і РПВГ - 2,9 мг·г-1 у ГВВГ - а 2,46, а СВГ і С - 2 мг·г-1. Звертає увгу, що на відміну від розглянутих вище пулів ЕХВОР та ЕГВОР, найбільший вміст СЛОР серед усіх варіантів досліду виявлено не у контролі, а на ріллі (2,8 мг·г-1).
Рис. 4.9 Діаграми діапазонів профільних змін вмісту СЛОР в едафотопах гемеробних екосистем (жовтень 2008 року)
Звертає увагу, що за особливістю профільного розподілу ЛОР едафотопи лісових та після лісових екосистем суттєво відрізняються між собою. Якщо варіантм К, РПВГ, ГВВГ і СВГ властивий регресивно-акумулятивний тип розподілу легкоокиснюваних органічних сполук за профілем, то в ґрунтах сінокосу та ріллі - рівномірно-акумулятивний (Назаренко, 2006). При цьому, основною особливістю органопрофілів грунтів під агроценозами є значно вищі абсолютні величини вмісту лабільного пулу Карбону, порівняно з аналогічними верствами лісових едафотопів.
Як на 2 (рис. 4.9), так і на 3 (рис. 4.10) рік після проведення лісогосподарських заходів різної інтенсивності найбільше СЛОР у дослідженій півметровій товщі ґрунту зосереджено на ріллі - біля 1,7 мг·г-1, при чому цей
показник є достатньо стабільним: з жовтня 2008 до жовтня 2009 року вміст ЛОР на рілля змінився лише на 2,9%. Натомість у варіантах РПВГ, ГВВГ та СВГ зменшення вмісту легкоокиснюваних органічних сполук склало відповідно 9,7, 12,7 і 15,3%.
Продовж другого року після проведення рубань, масштаби зміни вмісту ЛОР є вищими, ніж ЕХВОР та ЕГВОР. Цей факт свідчить про високу чутливість застосованого методу. Зазначимо, що застосований експрес-метод оцінки якості ОЧҐ вже знайшов широке використання в агроекологічних й агрохімічних дослідженнях у США, Японії, Австралії (Mirsky et al., 2008). Нами, цей методичний підхід вперше апробовано у дослідженнях ОЧҐ у лісових екосистемах, зокрема, за різної інтенсивності лісогосподарських заходів. трансформування органічний екопротекторний ґрунт
Цікаві статті з розділу
Основні способи утилізації та рекуперації відходів хімічної промисловості
Хімічні процеси і реактори, об'єднані
в хіміко-технологічні системи, складають основу виробництва в багатьох галузях
промисловості: нафтохімічній, металургії чорних і кольорових металів, цел ...
Вплив антропогенного фактора на життєдіяльність водних організмів
З настанням глобальної екологічної кризи людство змушене
вирішувати нові проблеми, що стосуються гармонізації відносин людини з
природою, сталого та безпечного збалансованого соціально-еконо ...
Екологічна адаптація флори і фауни пустель
На планеті певним чином зосереджені
певні природні зони і їхні пояси, зумовлюючи певні особливості умов середовища,
з відповідними флористичними і фауністичними угрупуваннями з їхніми
еколо ...