Особливості природного поновлення головних лісоутворювальних порід у безперервності розвитку лісового покриву буковинських Карпат
Формування і розвиток лісових екосистем істотно залежить від лісорослинних умов, можливостей якомога повнішої реалізації екологічного потенціалу певної території, ефективності участі у цьому процесі людини.
Уже тривалий час лісівники надають перевагу штучному відновленню лісів шляхом створення лісових культур і досі недостатньо використовують фактор природного залісення лісових територій. Проте, досвід показав, що саме природне лісовідновлення у сприятливих лісорослинних умовах є не лише менш витратним, але й забезпечує відтворення корінних, складних за будовою насаджень, збереження біотичного і ландшафтного різноманіття і підтримання стійкості лісових екосистем. Фахівцями визнано, що протиріччя між екологічними вимогами щодо збереження лісів, їх цінних несировинних функцій та економічними інтересами щодо лісових ресурсів можна ефективно усунути або мінімізувати шляхом впровадження у практику принципів наближеного до природи ведення лісового господарства [1-4]. Його суть полягає у прагненні до мінімального порушення природних процесів розвитку лісових екосистем завдяки дотримання принципу вибіркової експлуатації лісів та екологізації лісокористування, зокрема, впровадження рівномірно-поступових рубань (далі - РПР). Так, у пристигаючих букових насадженнях одним із методів встановлення екологічної рівноваги є сприяння природному поновленню бука лісового Fagus sylvatісa L. [5]. Це дає змогу відтворювати насадження, які подібні за видовою, віковою і ценотичною структурою фітоценозу лісовим екосистемам природного походження і здатні до саморегулювання, самовідновлення та саморозвитку. В Україні, у т.ч. в Карпатах уже накопичено доволі великий досвід з питань природного поновлення лісу [6, 7]. Проте поширення цього методу лісовідновлення гальмується за певної непередбачуваності результатів, технологічної складності РПР і заходів сприяння поновленню лісу, а також за домінування в управлінні економічних інтересів.
Попри наявний досвід і знання проблеми, для ефективного переходу господарювання на двоприйомні РПР на Буковині необхідні додаткові дослідження особливостей природного відновлення основних лісоутворюючих порід залежно від трофності ґрунтів. Правилами відтворення лісів [8] передбачено, що на ділянках, які мають відповідні ґрунтово-кліматичні умови, перевагу слід надавати природному відновленню лісів. Необхідною умовою формування якісного природного поновлення високопродуктивних молодняків є проведення відповідних заходів сприяння цьому процесу.
Тому метою наших досліджень було виявлення шляхів удосконалення системи заходів сприяння природному поновленню основних типів букових лісів Буковинських Карпат та Передкарпаття.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми сучасного суспільства
Змістовні орієнтири нашого життя забезпечує філософія, а нашій культурі - самопізнання. Справедливо, що істинна філософія є духовною квінтесенцією епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джер ...
Екологічна характеристика населеного пункту Мізоч
Проблема захисту навколишнього середовища одна з найважливіших
задач сучасності. Викиди промислових підприємств, енергетичних систем і транспорту
в атмосферу, водойми і надра на сучасному ст ...
Екологічна система
Тема реферату «Екологічна система» з дисципліни «Основи загальної екології».
Екологія (від грец. ойкос (еко) – будинок, житло, логос. –
навчання) – це наука про умови існування живих орган ...