Очищення води фільтруванням
Основними недоліками, через які обмежується застосування повільних фільтрів, є необхідність (внаслідок низької швидкості фільтрації) відчуження більших земельних площ і висока вартість будівельних робіт.
У цей час повільні фільтри застосовуються тільки для водопостачання невеликих об'єктів.
Швидкі фільтри
Швидкість фільтрування у швидких фільтрах становить 5-16 м/г.
Швидкі фільтри являють собою прямокутні (у плані) залізобетонні резервуари, площею 100-120 м2 з підтримуючим шаром гравію. Неодмінною умовою успішної роботи швидких фільтрів є обов'язкова коагуляційна обробка води перед її фільтруванням.
Швидкі фільтри можуть виконуватися як відкритими, так і в напірному варіанті. Максимальна втрата напору у фільтруючому завантаженні відкритих швидких фільтрів приймається рівною 3-3,5 м, а в напірних фільтрах 6-8 м. У відкритих фільтра для забезпечення необхідної питомої продуктивності споруджень розрахункова висота шаруючи над поверхнею завантаження повинна бути не менш 2 м.
Регенерація завантаження швидких фільтрів роблять зворотним промиванням водою або водою з повітрям.
Фільтри АКГ
До швидких фільтрів ставляться двупоточні фільтри, розроблені в Академії комунального господарства ім. К.Д.Памфілова й одержали назву фільтрів АКГ. Швидкість фільтрації для фільтрів АКГ 12-15 м/г.
Сутність роботи фільтрів полягає в поділі потоку освітлюючої води на дві частини, одна з яких направляється у верхню частину фільтра й фільтрується зверху вниз, а інша - подається в нижню частину фільтруючого шару й фільтрується через нього знизу нагору. Таким чином, у фільтрі АКГ відбувається одночасне фільтрування зверху вниз, як у швидких фільтрах, і знизу нагору, що дозволяє істотно підвищити брудоємкість завантаження й підвищити швидкість фільтрування до 12-15 м/г без погіршення якості фільтрату. Від очищеної води на фільтрах АКГ здійснюється за допомогою середнього дренажу, розташованого в товщі фільтруючого шару.
Фільтри АКГ не знайшли широкого застосування через складність виготовлення дренажної системи, розташованої в товщі фільтруючого завантаження, а також ускладнення експлуатації фільтра через необхідність мати додаткову операційну засувку для подачі через середній дренаж додаткової промивної витрати води.
Контактні освітлювачі
До швидких фільтрувальних споруджень відносяться контактні освітлювачі(ДО). Швидкість фільтрування не перевищує 6 м/г. Сутність роботи ДО полягає у використанні висхідного фільтрування й контактної коагуляції води в товщі фільтруючого завантаження, що дозволяє очищати воду з вихідним змістом зважених речовин до 150 мг/л.
У цей час використовуються контактні освітлювачі двох модифікацій ДО-1 і ДО-3.ДО-1 рекомендується застосовувати з безгравійним завантаженням без використання підтримуючих гравійних шарів для освітлення води з помірною мутністю й невеликим змістом планктонів. Промивання завантаження здійснюється водою. При підвищеній концентрації забруднень в воді, варто застосувати ДО-3 із гравійно-піщаним завантаженням і водоповітряним промиванням.
Водоповітряне промивання дає можливість збільшити висоту фільтруючого шару при одній і тій же висоті фільтрувальних споруджень і, таким чином, інтенсифікувати їхню роботу.
Контактні фільтри
Робота контактних фільтрів (КФ) як і контактних освітлювачів заснована на явищі контактної коагуляції, але на відміну від ДО вода в КФ фільтрується, як і у звичайних швидкісних фільтрах зверху вниз. Важливою перевагою КФ є можливість значного підвищення швидкості фільтрування до 20 м/г і вище з одночасним збільшенням корисної віддачі води у водогінну мережу в періоди максимального водоспоживання.
Цікаві статті з розділу
Екологічна мережа Донецької області
Природно-заповідна
справа в нашій країні на нинішньому етапі свого розвитку задекларована на
найвищому рівні як сучасний пріоритет довгострокової державної політики. Це,
безумовно, є свідче ...
Еколого-економічні проблеми водокористування та шляхи їх вирішення
Водні запаси на Землі
величезні, вони утворять гідросферу - одну з потужних сфер нашої планети.
Гідросфера - найважливіший елемент біосфери. Вона поєднує всі води земної кулі,
включаючи оке ...
Екологічне обґрунтування кореляційних особливостей зв'язків між організмами та середовищем їх існування
Кореляцією називається неповний зв'язок між досліджуваними явищами. Це
така залежність, коли будь-якому значенню однієї змінної величини може
відповідати декілька різноманітних значень іншої ...