Очищення води фільтруванням
Процес очищення води фільтруванням полягає в її пропуску через пористе середовище, на поверхні або в порах якої при цьому відбувається нагромадження часток забруднень, що витягають із очищеної води.
Залежно від якості очищеної води, до необхідного рівня її посвітління й продуктивності установок застосовують фільтри з різним пристроєм пористого фільтруючого середовища.
У фільтрах із зернистим завантаженням як фільтруюче середовище використають шар із зерен різних матеріалів. Як фільтруюче завантаження застосовуються найрізноманітніші природні й штучні матеріали: кварцовий пісок, дроблений антрацит, дроблений керамзит і т.п.
Сітчасті фільтри, у яких як фільтруючий шар використовують сітки із дрібними отворами для затримки зважених часток, що перебувають у воді. Застосовуються різноманітні по конструктивному оформленню сітчасті фільтри, у яких використовуються металеві сітки, тканина, склотканина сітки із синтетичних матеріалів і т.п.
Намивні фільтри, у яких фільтруюче середовище утвориться зі спеціальних порошків, що вводять в очищає воду, що, і, що накопичуються на каркасі фільтра. Як фільтруючі порошки застосовують діатоміт, перліт, деревне борошно, кізельгур та ін.; каркас може бути виконаний із сітки (наприклад, металевої) або з об'ємних пористих елементів (наприклад, з пористої кераміки) [5 ]
Домінуюче поширення в комунальному водопостачанні одержали фільтрувальні спорудження й пристрої із зернистими завантаженнями
У загальному виді схема пристрою фільтра із зернистим фільтруючим середовищем представлене на малюнку 1.1.
Типи фільтруючих споруджень
На станціях водо підготовки найбільше поширення одержали фільтри із зернистим завантаженням класифікований по наступним основним ознакам:
- по швидкості фільтрування - повільні (0,1-0,2 м/г), швидкі (5-16 м/г) і надшвидкісні (25-100 м/г);
- по робочому тиску - відкриті (безнапірні) і напірні;
- по величині фільтруючого матеріалу - дрібнозернисті, середньозернисті грубозернисті;
- по числу фільтруючих шарів - одношарові, двошарові й багатошарові.
Дана класифікація представлена на малюнку 1.2.
Домінуюче поширення зернистих фільтрів у комунальному водопостачанні обумовлено наступними їхніми достоїнствами:
1) відносною простотою регенерації фільтруючого шару із зернистих матеріалів;
2) меншим, у порівнянні з іншими типами фільтрів, тиском, необхідним для фільтрації води через зернисте завантаження при одночасному досягненні необхідного ступеня очищення води;
3) можливістю очищення більших кількостей води.
Рис. 1.2 Класифікація фільтрів із зернистим завантаженням
Повільні фільтри
Швидкість фільтрування в повільних фільтрах 0,1-0,2 м/г.
Повільні фільтри являють собою більші басейни, які залежно від кліматичних умов виконуються відкритими або закритими. У нижній частині цих фільтрів розташовується дренажна система для збору профільтрованої води. Над дренажною системою укладається кілька підтримуючих шарів, виконаних із щебенів, гальки або гравію. Фільтруючий шар виконується із промитого кварцового піску або дробленого антрациту величиною фракцій 0,3-1 мм.
Регенерація повільних фільтрів здійснюється зняттям верхнього шару піску або антрациту шляхом механічного (або гідравлічного) розпушування плівки й змиву забруднень горизонтальним потоком води. Ця досить трудомістка операція займає багато часу.
Цікаві статті з розділу
Розрахунок максимальних приземних концентрацій забруднюючих речовин в
атмосфері
Максимальне
значення приземної концентрації шкідливої речовини См (мг/м) при викиді газоповітряної
суміші з одинарного точкового джерела з круглим гирлом, яке досягається при
несприятливих метеорол ...
Стан захисту лісів Чернігівської області
Лісова промисловість – одна з найстаріших галузей, яка,
займаючись заготівлею, механічною обробкою та хімічною переробкою деревини,
виробляє конструкційні матеріали: круглий ліс, вироби з де ...
Дослідження екологічного стану техногенного навантаження на навколишнє природне середовище підприємством Чернігівське Хімволокно
До основних антропогенних джерел забруднення природного середовища
відноситься промисловість – 45,4%. Промислові комплекси України являються
головними споживачами води в державі.
Однією ...