Поняття інновації
Спираючись на класичну теорію інновації, український і вчений Ю.М.Бажал стверджує: "Інновація як економічна категорія, це не просто поняття, що означає будь-яке нововведення,а нова функція виробництва. Це - зміна технології виробництва, яка має історичне значення і є необхідною. Інновація становить стрибок від старої виробничої функції до нової, але не кожне нововведення, нове виробництво є інновацією" [2]. Тобто наступною важливою ознакою інновації є її науково-технічна новизна і здатність до виробничого застосування. Ю.Бажал слушно акцентує увагу на здатності інновації матеріалізації у нові технічно досконалі види промислової продукції, засоби і предмети праці, технології і організації виробництва.
Відповідно до міжнародних стандартів, які викладені у Керівництві Фраскаті П. «пропонована стандартна практика для обстежень досліджень і експериментальних розробок» редакції від 1993 року, а також у "Методиці збирання даних щодо технологічних інновацій", прийнятих у 1992 році в Осло, існує наступне трактування терміну "інновація" : "інновація - це кінцевий результат інноваційної діяльності, що знайшов втілення у вигляді нового або вдосконаленого продукту, впровадженого ринку, нового або вдосконаленого технологічного процесу, що використовується в практичній діяльності, або в новому підході соціальних послуг [64, стор. 30-31]. Орієнтуючись саме на статичний аспект терміну "інновація", вищенаведена дефініція відокремлює продуктові та процесні інновації.
Перша українська економічна енциклопедія пропонує розглядати інновацію як '. новий підхід до конструювання, виробництва, збуту товарів, завдяки якому інноватор (автор інновації) та його компанія здобувають переваги над конкурентами ." [21, стор. 656].
Отже, узагальнюючи можна стверджувати, що термін "інновація" може трактуватись в двох змістах. По-перше, для окреслення нового продукту, процесу або системи, що мають потенціал реалізації та дифузії (статичний аспект). По-друге, для описання процесу, охоплюючи такі види діяльності, як дослідження, проектування, розроблення, організація виробництва, комерціалізація та поширення нового продукту, процесу або системи (динамічний аспект).
Інновація - це використання нових для організації ідей шляхом втілення їх в товарах, процесах, послугах, та/або в системах управління, якими оперує організація.
Незважаючи на різні підходи у трактування терміну "інновація", всі визначення об'єднує думка, що інновації пов'язані з якісними змінами в економічному процесі, спрямованому на динамічні шляхи зростання.
Термін "інновація" може використовуватись в двох змістах. По-перше, для окреслення нового продукту, процесу або системи {статичний аспект). По-друге, для описання процесу, охоплюючи такі види діяльності, як дослідження, проектування, розроблення, організація виробництва та комерціалізація нового продукту, процесу або системи (динамічний аспект).
Для інновації притаманні наступні основні ознаки:
. науково-технічна новизна;
. здатність інновації до матеріалізації у нові технічно досконалі види промислової продукції, засоби і предмети праці, технології і організації виробництва;
. здатність до комерціалізації самої інновації і/або результатів її впровадження. Результат науково-технічної діяльності (новація) перетворюється на інновацію з моменту використання на ринку. Багато новацій можуть бути не придатними до впровадження на ринку і тому не мати комерційної привабливості, такі новації не можна вважати інноваціями
Цікаві статті з розділу
Оцінка екологічної безпеки території Харківської області та виявлення факторів ризику
Вихідні дані
Область
Донецька
Найменування НХР
Хлор
Відстань від населеного пункту
-
Ємнос ...
Аграрна фітомеліоративна зона урбанізованих районів
Фітомеліоративну роль в умовах великих міст і міських
агломерацій відіграють не лише зелені насадження, але й усі
сільськогосподарські землі, які в період вегетації продукують кисень,
зволо ...
Гідрологічний нарис басейну річки Дністер
Вода є джерелом життя
на Землі. Ріки і озера дають воду для зрошення та обводнення земель, служать
цілям транспорту, водопостачання та джерелом утримання енергії. Окрім того, що
вода – вели ...