Відбір проб води для гідрохімічних досліджень
При застосуванні хімічних методів аналізу води велике значення відводиться правильному відбору проб води.
Існують загальні вимоги до відбору проб: проба повинна відображати умови, місце та мету її відбору; відбір, зберігання та доставка проб до лабораторії повинні забезпечувати незмінність у вмісті відповідних хімічних компонентів; об'єм проби повинен бути достатнім для наступного її аналізу. Останнє визначається повнотою хімічного аналізу проби. Для неповного аналізу - визначають тільки кілька компонентів, або окремі властивості води досить відібрати 1л, а для більш широкого аналізу відбирають 2л води.
Місце для відбору проб вибирається у відповідності з метою аналізу на основі вивчення місцевості. Визначаючи місце відбору проб води для хімічного аналізу, особливо ретельно потрібно обстежити притоки річки та джерела їх забруднень, що знаходяться вище місця відбору проби.
Разові проби відбирають один раз у відповідному місці і розглядають як результат одного аналізу, якого досить для з'ясування стану якості води на даний час та у даному місці.
Розрізняють дві основні проби: просту та змішану. Проста - це коли з одного місця разово відбирається увесь об'єм потрібної проби. Змішану пробу одержують шляхом злиття простих проб води, відібраних з одного і того ж місця через відповідні проміжки часу, або відібрані одночасно на різних ділянках річки. Ця проба відображає середній хімічний склад води із урахуванням як місця, так і часу відбору. У більшості випадків цей вид проб застосовується для характеристики якості води у заплавних озерах річок. Необхідно пам'ятати, що змішану пробу не можна використовувати для визначення компонентів якості води, які легко змінюються (наприклад рН, розчинні у воді гази тощо). Ці компоненти визначають у кожній окремо взятій пробі.
Для зберігання проб використовують попередньо ретельно вимитий скляний або поліетиленовий посуд відповідного об'єму. Перед відбором проб посуд слід кілька разів сполоснути тією ж водою, з якої береться проба. Ємкості з пробами потрібно підписати, або пронумерувати та зареєструвати у щоденнику.
Відбір проб здійснюється шляхом занурення ємкості у воду, заповнюючи посуд до верху і при можливості уникати контакту води з повітрям.
Середню пробу води з річок відбирають у місці де найбільша течія, краще на фарватері. Відбирають пробу під поверхнею води (як правило 20-30 см). Проби відбирають одночасно, або серійно, прості або змішані. Якщо є необхідність відібрати пробу в місці надходження до річки стічних вод, то здійснюють це там, де стічні води повністю змішуються з річковою водою. Але при цьому потрібно враховувати, що річкова вода і стічні води мають різну щільність, тому процес змішування може проходити досить повільно. Як правило, процес змішування вод відбувається на відстані від сотень метрів до кількох кілометрів. У свою чергу місце відбору проб не повинно бути дуже віддаленим від місця поступання у річку забруднених вод.
Хімічні характеристики у відібраній пробі з часом можуть мінятись. Наприклад, досить швидко може змінитись рН, температура, вміст розчинених у воді газів тощо. Кисень, двоокис вуглецю, сірководень, хлор тощо можуть або з'явитись у пробі, або зникнути з неї. Ці та подібні їм показники потрібно визначити на місці відбору проб, або пробу води зафіксувати. Зміна величини рН, вмісту кисню, карбонатів, вільного двоокису вуглецю і т.д. може викликати зміну властивостей інших компонентів, які містяться у пробі. Деякі із них можуть випасти в осад, або навпаки із нерозчиненої форми перейти до розчину. Це відноситься особливо до солей заліза, марганцю та кальцію. У нефіксованій пробі проходять різні біохімічні процеси за участю мікроорганізмів, водоростей тощо. Ці процеси у відібраній пробі проходять не так, як у природному середовищі річки і приводять до окислення або відновлення деяких компонентів проби: нітрати відновлюються до нітритів, або амонію, сульфати до сульфітів, витрачається кисень або навпаки, відбувається окислення сульфідів, до сульфітів заліза (II), ціанідів тощо. Вплив різних факторів на зміну компонентів, які знаходяться у воді, може бути як прямим так і опосередкованим.
Цікаві статті з розділу
Сучасні екологічні проблеми озера Сиваш та шляхи їх вирішення
Дипломна робота представлена на 50 сторінках, має 7 рисунків та 2 таблиці. При написанні роботи було використано 56 літературних джерел.
Тема дипломної роботи – Сучасні екологічні проблеми озер ...
Проблема утилізації твердих побутових відходів
Сміттєві війни, комунальні
корупційні оборудки й створення стихійних звалищ триватимуть в Україні
безкінечно, якщо докорінно не буде змінено всю систему поводження з відходами.
У Німеччин ...
Екологічна проблема Дніпра
Вода
є незамінною складовою існування і розвитку життя на Землі. Легка доступність
води для більшості людей призвела до того, що на неї почали дивитися як на
невичерпний дар природи. Однак ...