Визначення фізичних властивостей природних вод
Визначення температури води та повітря під час відбору проб є невід'ємною частиною аналізу. Температуру води вимірюють завжди одночасно з відбором проб ртутним термометром з поділками від 0,1-0,5°С. Там де є можливість і дозволяють умови, температуру природних та стічних вод вимірюють шляхом занурення термометра у воду. Якщо це неможливо, то температуру вимірюють у посудині зразу після відбору проби. При цьому вона не повинна освітлюватися сонцем.
Прозорість води залежить від її кольоровості та мутності. Тому для її визначення можна застосувати білу квадратну, або круглу дошку з довжиною сторони, або діаметром 20 см. Дошку на шнурку занурюють у воду до тих пір, поки вона стане невидимою. За допомогою мірної рейки або шнурка визначають товщину прозорого шару води в см.
Кольоровість води обумовлена присутністю у ній гумінових речовин та трьохвалентного заліза. Кольоровість води в якій присутні завислі частки визначають після відстоювання. Це відбувається всього через 2 години після відбору проби. Пробу наливають у циліндр висотою стовпчика 10 см. Розглядають пробу на білому фоні на розсіяному денному світлі. Результат визначення описується словесно з зазначенням відтінку та інтенсивності забарвлення (слаба, сильна).
Мутність води обумовлена вмістом у воді нерозчинних і колоїдних речовин неорганічного та органічного походження. Причиною мутності є мулисті частки, кремнієва кислота, гідроокиси заліза та алюмінію, органічні колоїди, мікроорганізми та планктон. Мутність води визначається різними методами, але зупинимось на характеристиці найбільш доступного.
Візуальне визначення мутності проводиться з допомогою двох циліндрів об'ємом до 200 мл. В один із них наливаємо досліджувану воду висотою стовпчика 20, 30 або 40 см в залежності від мутності. До іншого циліндру доливаємо дистильовану воду до половини його об'єму і добавляємо із бюретки розбавлену стандартну суспензію SiО2. Чим більше мутність, тим більшої концентрації виготовляють стандартний розчин SiО2. Для визначення незначної мутності використовують стандартну суспензію, що містить 0,1 мг SiО2 в 1 мл. При аналізі проб, мутність яких складає вище 50мл SiО2, в 1л використовують суспензію 1мг SiО2 в 1 мл. Стандартну суспензію доливають до тих пір, поки вода в обох циліндрах стане однакової мутності. Після цього до обох циліндрів доливають дистильовану воду до 200 мл, тобто до висоти стовпчика води в циліндрах (40 см). При необхідності в один із циліндрів добавляють стандартну суспензію SiО2 до менш мутного циліндру. Записують об'єм проби та об'єм стандартної суспензії SiО2, що добавили до циліндру з дистильованою водою. Далі усі розрахунки виконують за формулою:
Мутність води (х) у мг SiО2/л
С - концентрація стандартної суспензії мг/мл;- об'єм стандартної суспензії мл;- об'єм проби мл;
Результати округляють з точністю до 1 мг/л.
Визначення змулених речовин. Визначаються змулені речовини зважуванням. Для визначення змулених речовин застосовується фільтрування. Фільтрують через раніше зважений тигель Гука, або фільтруючий скляний тигель, чи воронку. Висушують у термостаті при температурі 105°С, охолоджують і зважують. При відсутності тиглів Гука змулені речовини визначають за допомогою доведених до сталої ваги безколірних паперових фільтрів. При цьому обов'язково проводять сухий дослід, пропускаючи через такий же фільтр дистильовану воду в такому ж об'ємі, потім фільтр сушать до сталої ваги і знайдену таким способом поправку віднімають [17, 35].
При великій кількості змулених речовин беруть води для визначення менше літра при малій - більше літра. Кількість змулених речовин у досліджуваній воді в мг/л визначають за формулою:
- вага тигля із змуленою речовиною,- вага пустого тигля,- кількість взятої води для визначення.
Смакові якості води обумовлюються присутністю речовин природного походження, або речовин, які надходять до річки разом з забрудненням. Розрізняють наступні смакові якості: солоний, солодкий, гіркий, кислий. Крім того можна виділяти і деякі присмаки: металічний, лужний тощо.
Цікаві статті з розділу
Вирішення глобальних енергетичних проблем на прикладі країн Європи
Актуальність
дослідження. Розвиток людського суспільства нерозривно пов’язаний з
використанням природних ресурсів нашої планети, з споживанням різних видів
енергії в все зростаючих масштаба ...
Еколого-економічні аспекти раціонального природокористування
Суттєво:
Після
вивчення матеріалу ви повинні:
Знати:
- що
таке екологічний збиток; з яких витрат він складається;
- як
встановлюється плата за забруднення навколиш ...
Роль лісу в екологічній стабілізації ландшафтів
Біорізноманітність
України є її національним багатством. Особливості географічного положення
України рельєф, клімат та історичний розвиток зумовили формування на її
території багатої рослин ...