Охорона водних об’єктів
В Україні, як і в усьому світі, вживаються заходи для охорони водних об'єктів, особливо тих, що слугують джерелами водопостачання. Внаслідок цього концентрація деяких забруднюючих речовин стабілізувалася, а подекуди навіть знизилася. Зокрема, дослідженнями на кафедрі гідрології і гідрохімії географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка встановлено, що протягом останніх 5 - 8 років у воді багатьох приток Дніпра спостерігається тенденція до стабілізації вмісту деяких важких металів (мідь, цинк), зменшення вмісту пестицидів і нафтопродуктів (В. К. Хільчевський, В. М. Савицький, І. О. Шевчук, 2000). Крім водоохоронних заходів, така тенденція зумовлюється також зменшенням обсягів скидів стічних вод.
Охорона вод від забруднення є комплексним і дуже складним завданням. Стан водних об'єктів повинен бути таким, щоб не завдавати шкоди здоров'ю людей і забезпечувати нормальне функціонування природних екосистем. Проблема охорони вод пов'язана з організаційно-економічними аспектами, створенням правової основи для проведення комплексних заходів (соціальних, технологічних).
В Україні постійно проводиться державний моніторинг природних вод (поверхневих і підземних). Ці функції покладено на установи і служби системи Міністерства екології та природних ресурсів. Так, гідрометеослужба проводить моніторинг якості поверхневих, а геологічна - підземних вод. Інформація подається до відповідних державних органів для прийняття необхідних рішень. Постійний нагляд за станом джерел водопостачання та якістю питної води проводить Міністерство охорони здоров'я України через свої підрозділи, якими є санітарно-епідеміологічні станції. Станції наділені значними повноваженнями, аж до права зупиняти те чи інше виробництво, якщо викиди стічних вод створюють загрозу здоров'ю людей.
Створено правову базу водних відносин. Так, у 1995 р. прийнято Водний кодекс України, який спрямований на забезпечення раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, охорони вод від забруднення і виснаження, поліпшення стану водних об'єктів, а також визначення прав і обов'язків водокористувачів.
Відповідальність водокористувачів за скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, порядок відшкодування коштів за понадлімітний забір води визначаються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» (1991). Ці кошти спрямовуються на здійснення заходів щодо охорони вод, відтворення водних ресурсів, підтримання водних об'єктів у належному стані.
Технологічні аспекти охорони природних вод від забруднення пов'язані із зменшенням об'єму стічних вод за рахунок удосконалення технології виробництва, підвищенням ефективності системи стічних вод, вилученням із стічних вод цінних речовин і наступним їх використанням, якнайширшим упровадженням оборотного водопостачання, заміною водяного охолодження повітряним.
Соціальні аспекти пов'язані з координацією зусиль державних органів і громадських організацій у справі охорони водних ресурсів і розумінням її важливості в охороні всього навколишнього природного середовища, створенні сприятливих умов для життя, здоров'я і відпочинку населення. В Україні прийнята і реалізується Національна програма екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води (1997), а також діє громадський комітет, який займається цією проблемою. Значну роль у вихованні бережливого ставлення до водних ресурсів, зокрема малих річок, джерел виходів підземних вод, відіграють громадська організація «Зелений світ», а також шкільні екологічні гуртки та екологічні центри.
Цікаві статті з розділу
Аналіз ефективності використання антрацит-фільтрату в очисних спорудженнях систем комунального господарства
При мінімальній забезпеченості водними ресурсами необхідної якості
Україна займає провідне місце у світі по питомій кількості стічних вод, що
утворяться, (більше 2 м3/чол. у добу). Недостатн ...
Розрахунок максимальних приземних концентрацій забруднюючих речовин в
атмосфері
Максимальне
значення приземної концентрації шкідливої речовини См (мг/м) при викиді газоповітряної
суміші з одинарного точкового джерела з круглим гирлом, яке досягається при
несприятливих метеорол ...
Екологічний стан Ємільчинського району Житомирської області
На
Землі скорочуються ареали і знижується чисельність багатьох видів живих
організмів. Багато з них зникає через діяльність людини.
У
природи ми беремо все необхідне для нашого життя. Ал ...