Експлуатаційні роботи на осушувальній системі
Кротовий дренаж проектується з врахуванням таких умов: торфовище має бути кротостійким, тобто ступінь розкладу його не повинен перевищувати 50-60%, а зольність - 25-30%, без піщаних прошарків та інших сторонніх включень. Глибина залягання кротових дрен переважно становить від 1 м в гирлі до 0,7 м у верху на місцевості без похилу. Відстань між кротовими дренами приймається від 5 м у слабоводопроникних торфах до 10-15 м в добреводопроникних. Для осушення і зволоження кротовий дренаж надрізається з похилом до канави в межах 0,002-0,003. Кротовини закладають кротодренажними машинами з діаметром дренера від 20 см у добре розкладених торфах, до 25 см у торфовищах з невисоким ступенем розкладу.
Важливою умовою поліпшення працездатності меліоративної системи є їх реконструкція, яка ґрунтується на діагностиці причин, що викликають незадовільний меліоративний стан осушуваних земель. Необхідність реконструкції визначається на основі аналізу даних, що характеризують господарський і технічний стан системи в цілому або її частини, можливістю своєчасно проводити на осушуваних землях польові роботи. Причиною виконання реконструкції меліоративної системи може бути також зміна напрямку сільськогосподарського використання осушуваних земель, спеціалізації господарств, модернізації системи. В першу чергу реконструкції підлягають системи, на яких незалежно від погодних умов року формується несприятлива меліоративна обстановка з ознаками перезволоження (50 і більше відсотків площі системи). Підчас реконструкції здійснюються заходи, спрямовані на заміну способів осушення конструкцій та основних габаритів осушувальної мережі водоприймачів, інших елементів, технічних дефектів мережі, додаткове будівництво окремих каналів і споруд, заміна тимчасових споруд постійними.
При реструктуризації землекористування на меліоративній системі повинні бути встановлені природоохоронні зони навколо гідротехнічних споруд, а також введені обмеження господарської діяльності з метою запобігання погіршенню роботи колекторно-ураженої мережі [6, 29].
Існуючі осушувальні системи конструктивно і технологічно спроектовано для експлуатації в цілісному комплексі, а меліоровані землі на них - для використання крупними колективними і державними господарствами. Тому реформування господарств і схем землеустрою на цих системах, що здійснюється вданий час, як правило, в бік їх розукрупнення та приватизації, повинно проводитись на основі чинного законодавства і правових актів, але з врахуванням технологічних умов експлуатації осушувальних систем.
Особливістю гідротехнічних споруд на меліоративних системах є цільове їх призначення для обслуговування меліоративних земель.
Цікаві статті з розділу
Оцінка стану екологічної системи басейну річки Інгул
Нині екологія стала теоретичною основою та науковою базою для розробки питань охорони природи й раціонального використання її ресурсів, визначення стратегії й тактики гармонізації взаємин людського су ...
Глобальні екологічні проблеми людства. Шляхи їх вирішення
Перед людством постійно виникають багаточисленні проблеми, що потребують невідкладного вирішення. Одні з них мають локальний характер, інші торкаються значних регіонів світу.
Розвиток сучасної цивілі ...
Особливості фітоценозів Корецького лісництва Рівненського лісгоспу
Ліс регулює водний стік, пом’якшує клімат навколишнього середовища, водний
режим ґрунтів і, особливо, пасовищних земель, покращує погодні умови, захищає
поля від суховіїв, пилових бур, захищ ...