Експлуатаційні роботи на осушувальній системі
Основним завданням експлуатації осушуваної системи є своєчасне відведення весняних талих вод і регулювання водного режиму активного шару ґрунту у вегетаційний період на рівні який би забезпечував проведення польових робіт в оптимальні строки та нормальний ріст і розвиток рослин.
Успішне вирішення цього завдання залежить від чіткого функціонування осушуваної мережі і споруд та без перешкод транспортуватись до водоприймача без запруд або підпорів у каналах. Для внутрігосподарської мережі, яка виконує функції регулювання водного режиму ґрунту, прямо залежить від працездатності міжгосподарської осушуваної мережі.
При експлуатації осушувальної системи для нормального її функціонування важливе значення має своєчасний ремонт та упорядкування осушувальної мережі: каналів та гідротехнічних споруд. Для цього потрібно виконувати такі роботи як охорона і догляд за осушувальною мережею, протипожежні заходи на осушуваних торфоболотних ґрунтах, поліпшення меліоративного стану осушуваних площ, регулювання водного режиму кореневмісного шару ґрунту.
Охорона споруд осушувальної системи полягає в тому щоб не допустити засмічення і механічних пошкоджень дренажних ліній та колекторних оголовків.
Найбільш характерними роботами, які виконуються при догляді за внутрігосподарською мережею, є обстеження відкритих каналів, споруд і дренажних ліній навесні після проходження повені та влітку після зливових дощів з метою своєчасного виявлення обвалів і просадки ґрунту. Виконується поточний ремонт осушувально-зволожувальної мережі, споруд і гідротехнічного обладнання, скошування відкритих каналів, вирівнювання від-косів каналів і гребенів дамб, обвалування, очищення каналів від обвалів ґрунту, чагарників, сміття. Обов'язковими роботами на осушувальній мережі є поглиблення каналів, вирівнювання їхніх поперечних і поздовжніх профілів, закріплення відкосів, очистка і ремонт дрен та колекторів, дренажних колодязів, отворів мостів, трубчастих переїздів, шлюзів-регуляторів, підтримання в робочому стані мережі доріг.
На мінеральних землях, осушених гончарним дренажем, як правило, більша частина площ між дренами має несприятливі водно-фізичні властивості через ущільнення ґрунту. Закритий дренаж не зменшує його щільності по профілю навіть за досить тривалої дії. Застосування тільки закритого дренажу не завжди забезпечує своєчасне відведення надлишку води при весняно-літньому перезволоженні. Особливо це помітно з вологі роки на площах з розрідженою дренажною мережею. Першочерговим завданням в таких умовах є створення оптимальних умов водного режиму у кореневмісному шарі ґрунту за рахунок нагромадження вологи в нижніх горизонтах.
Цього можна досягнути при застосуванні глибокого розпушення та щілювання. Дані агромеліоративні заходи є складовою частиною робіт по оптимізації меліоративної обстановки на осушуваних землях.
Застосування глибокого розпушування на осушуваних мінеральних ґрунтах з одночасним внесенням підвищених доз органічних добрив і вапна сприяє інтенсивній інфільтрації гравітаційної води з орного шару в нижні горизонти при збереженні її продуктивного запасу. При цьому збільшується шпаруватість і аерація, зменшується об'ємна маса, верхній шар ґрунту набуває дрібно-грудкуватої структури. Для підвищення ефективності рівномірного зволоження ґрунту переважно на глибоких і середніх торфовищах виконують кротовий дренаж. Він сприяє відведенню з осушуваної площі надлишку води при перезволожені, а при нестачі вологи - швидкій інфільтрації при подаванні її по кротовинах з водоприймача [6, 28].
Цікаві статті з розділу
Екологія міських систем
Що являє собою місто? Передусім,
місто уже на початку свого існування являло собою факт концентрації населення
знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села характерним і донині є
протиле ...
Екологічне дослідження забруднення повітря автотранспортом
Кому загрожує небезпека? Усім. Хіба ви не
бачите, що перед вами терези, на одній шальці
яких ваша могутність, а на іншій-ваша
відповідальність?
В. Гюго. Людина, що сміється.
...
Роль лісу в екологічній стабілізації ландшафтів
Біорізноманітність
України є її національним багатством. Особливості географічного положення
України рельєф, клімат та історичний розвиток зумовили формування на її
території багатої рослин ...