Рослинний та тваринний світ району
Нині на території Ратнівського району діє державне мисливське господарство "Ратнівське", угіддя якого займають 55 тисяч гектарів, з них 35 тис. га лісу, понад 20 тисяч га - водно-болотні, польові простори. Згідно з даними державного лісогосподарського об'єднання "Волиньліс", у 1998 році в господарстві налічувалося 45 лосів, 67 оленів благородних, 721 козуля, 163 диких кабани, майже дві з половиною тисячі зайців [18, 153].
Взагалі тваринний світ краю багатий. Тут налічується понад 60 видів комахоїдних, рукокрилих, хижих, зайцеподібних, гризунів і парнокопитних. Поширені тут білозубка мала і білочеревка, різні види мишей, кріт, їжак, тхір темний, лісова куниця, ласка, видра річкова, борсук, лисиця, єнотовидний собака. З 1948 року почалася міграція по річці Прип'ять завезеної в район Шацьких озер ондатри, яка стала досить численною. Мали місця відновлення поселень бобрів. Серед птахів найбільш поширені лелека білий, синиця, горобець, сіра ворона. Також на водоймах і болотах гніздяться крякви, чирки, лиски, норці, деркачі, чибіси, різні види чайок. У лісах є шуліки, деякі види яструбів. В угіддях гніздяться сірі куріпки, перепілки. Рідко зустрічається лелека чорний, глухар, трішки частіше - тетерук, рябчик.
У водоймах є такі цінні породи риб, як лящ, короп, карась, сріблястий окунь, щука, лин, краснопірка, плітка, в'юн, у річках зустрічається минь, золотистий карась, акліматизується товстолобик. Особливе засилля в озерах сомика канадського. Із земноводних поширені тритони, ще збереглася на луках рідкісна жаба: ропуха очеретяна. У каналах і озерах живе черепаха болотяна. Досить багато є ящірок живородних. Поширені звичайний і болотяний вужі, які живляться земноводними. У лісах є гадюка звичайна і рідко - мідянка. Неоціненну роль у ґрунтоутворюючих процесах відіграють дощові черви, або як ще їх називають, люмбіріціди. Їх кількість за сприятливих умов може досягати до 1000 одиниць на один квадратний метр. Спостереження свідчать, Що до 100 дощових хробаків на одному квадратному метрі на загальній площі в один гектар переробляють опале листя, відмерле коріння разом із землею масою до 20 тонн.
На Ратнівщині особливо якісно виражена рослинність на берегах річок, озер. Є багато видів очерету, хвощу, рогози. Ростуть лепеха, стрілолист та інші. На воді знаходять своє місце латаття, жабурник, глечики жовті. Ще милують око рідкісні білі лілеї. Є великі площі лісових сфагнових і просто сфагнових боліт. Сфагнові мохи є підкласом листяних мохів. Нараховується понад 100 видів роду сфагнум. Ці мохи білувато-зеленого, бурого або червонуватого забарвлення утворюють подушкоподібні дерновики.
Однак інтенсивна меліорація, зменшення площі лісів, природних угідь привели до зникнення багатьох представників рослинного і тваринного світу. З метою збереження унікальних пам'яток природи Ратнівщини, ряд з них поставлено під охорону. Зокрема, на території краю є унікальна гідрологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення - озеро Святе, що біля села Тур і розташоване в Заболотівському лісництві. Озеро карстового походження, глибоке, живиться джерелами. Воно має площу 44 гектари і майже кругле, оточене з двох сторін сосновим бором, деревам якого понад 100 років, а зі сходу - відокремлене від села посадкою хвойних дерев. Вода в озері досить прозора, в ньому водяться цінні породи риб.
Особливе значення має державна охорона водно-болотяних угідь. Так, на території Ратнівщини (частково на Любешівщині) знаходиться під охороною заплава річки Прип'ять площею 12 тисяч гектарів як об'єкт міжнародного значення, затверджений в 1995 році постановою Кабінету Міністрів України № 395. Відзначено, що тут зустрічається 7 видів рослин та 17 видів тварин, занесених до Червоної книги України. Зокрема, тут знаходяться значні мікропопуляції росичок, махона, ропухи очеретяної, сірих журавлів. У період сезонних міграцій в цих місцях налічували до 1200 журавлів. Тут ще можна побачити видру річкову та інших рідкісних представників флори й фауни.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми міст України
Сучасній людській цивілізації властиві стрімкі темпи урбанізації. Вони вирішальне зумовлені двома факторами — «демографічним вибухом» другої половини XX ст. та науково-технічною рево ...
Екологія регіону
Екологія людини є міждисциплінарною наукою, яка вивчає закономірності
взаємодії людей із навколишнім середовищем, і є спільним науковим підрозділом
географії, соціоекології та медицини, що в ...
Екологічний аудит, як основний інструмент екологічного менеджменту
Постановка проблеми. Основою розвитку світової
спільноти в XXI столітті за рішенням Конференції ООН з охорони навколишнього
середовища в Ріо-де-Жанейро (1992) прийнята концепція сталого розв ...