Рослинний та тваринний світ району
Ратнівщина вкрита чудовими лісами й лісовими насадженнями, які займають площу 63,1 тисячі гектарів, або третину всієї території району. Особливо характерними для краю є соснові ліси, бори, які займають 70 відсотків лісових масивів. Вони знаходяться в основному на підвищених місцях. В соснових борах - велике різнотрав'я, росте верес. Значні площі соснових борів займають ягідники, зокрема чорниці, лохини, менше - ожини. На окремих місцях росте брусниця, а подекуди на низинах збереглася журавлина. Багаті ліси різними видами грибів. На високих піщаних дюнах, де бідний ґрунт, велике розмаїття лишайників. Правда, тут сосни ростуть не вище десяти метрів. Також є чимало змішаних лісових насаджень, де ростуть ялина, сосна, дуб, чорна вільха, граб, береза, осика та інші.
Ліси мають вагоме природоохоронне і рекреаційне значення, виконують ґрунтозахисні, водорегулюючі і санітарно-гігієнічні функції, покращують мікроклімат, зменшують забруднення повітря. Особливо велика їх роль у житті людей. Ліс споконвіку забезпечував поселенців матеріалами на житло, він обігрівав їх вогнищами, а також у печах, грубках. Лісом і його продуктами завжди торгували.
Ще у прадавні часи ліси часто знищували для випалювання поташу, який вивозили на продаж аж до Балтійського моря. Однак ліс знову виростав. Були й такі дрімучі пущі, до яких можна було дістатися лише взимку, коли мороз сковував непрохідні місця. У минулому столітті багато лісу вивозили у різні краї. З цією метою працювали лісопильні, або, як їх називали в тридцяті роки, тартаки.
Про експлуатацію лісів свідчать цифри. У колишньому Заболотівському районі за час воєнних дій було вирубано 1305 гектарів лісу, а за п'ятдесяті роки - 3897 гектарів. Лише Заболотівський ліспромгосп у IV кварталі 1945 року вивіз 18 тисяч кубометрів лісу за допомогою селян з підводами, яких організовували на роботи сільські ради.
Безжальна експлуатація лісового багатства призводила до знищення великих площ, які самостійно засівалися малоцінними породами дерев, чагарниками. Вже в післявоєнні роки розпочалися роботи з культивації лісів. Якщо в 1946 році посаджено трохи більше ста гектарів нового лісу, то вже в 1952 році - 501, 1953 -752 га. У створеному лісорозсаднику площею 5,72 га вирощено 15,8 млн. сіянців. У 1957 році у Заболотівському лісгоспі вже було посаджено ліс на площі 1375 га [18, 151].
Для збільшення продуктивності лісу на заболочених масивах проводиться осушення. Так, Ратнівським лісгоспзагому 1964 році осушено 415, в 1965 - понад тисячу гектарів заболочених земель.
Не завжди осушення приносило позитивні результати. У 1989 році списано 140 гектарів лісових культур попередньої посадки через їх висихання. Через пониження рівня ґрунтових вод висихали окремі ділянки лісу.
Всього на території району державне лісове господарство в кінці XX століття займало площу 28,8 тисячі га, а міжгосподарський лісгосп опікує площу 16,8 тисячі га. За останні роки держлісгосп щорічно створює нові насадження в середньому на 145 гектарах. У 1996 році нові насадження з'явились на 170 гектарах. Для цього в Жиричівському лісництві в урочищі Смольна на площі 36,4 гектара діє закладений ще у 1976 році постійний базисний розсадник, де вирощується понад 2,3 млн. штук посадкового матеріалу різних порід дерев. Цими саджанцями забезпечується не тільки район, але й область.
З давніх часів на Ратнівщині було розвинуте полювання на звіра. Тисячоліття назад це був один із основних промислів для прожиття поселян. На Ратнівщині в ті часи водились табуни турів, стада оленів по 30-50 голів, косуль та інших.
Сітками ловили на болотяних озерцях бобрів, і був спеціальний податок - "бобровниче". Згодом цей податок стає постійним, його платили поселяни грішми або продуктами, щоб не брати участі у довготривалих бобрових гонах.
Цікаві статті з розділу
Поняття Консорції в сучасній синекології та її значення у структуруванні біоценозів
Актуальність. Біоценоз це свого роду сукупність різних живих
організмів, які заселяють певну ділянку простору та характеризуються певними
стосунками між собою та пристосованістю до середовищ ...
Проблеми утилізації твердих побутових відходів в малих містах (а прикладі смт. Ставище)
У результаті неконтрольованих демографічних
процесів ряду азіатських країн відбувся різкий ріст чисельності населення
Землі, що уже перевищує 6,4 млрд. докорінно змінився вплив людини на при ...
Сталий розвиток Чернігівської області
На початку ХХ століття зміни
природного середовища розглядалися як побічний ефект розвитку промисловості.
Екологічні проблеми, що виникали з часом намагалися розв’язувати в межах
охорони пр ...