Рослинність і тваринний світ
Найбільш різноманітним рослинним світом відрізняються озера оазисів, які в межах холодної антарктичної суші є вогнищами тепла, а значить, і життя. Температура води в озерах на 10-20° вище за температуру повітря, а висока мінералізація вод разом з інтенсивною сонячною радіацією створює умови, достатньо сприятливі для розвитку життя.
Особливо багаті озера різноманітними водоростями, які часто визначають кольорове забарвлення води. Нерідко нитчасті синьо-зелені водорості разом з мохами і бактеріями утворюють товсту слизисту кірку на дні водоймищ [14, 43].
Бактерії Антарктичного півострова вивчені поки слабо. Відомо, що їх тут значно менше, чим в інших районах земної кулі. Бактерії зустрічаються не тільки на гірських породах і в озерах, вони присутні в повітрі і в снігу.
Тваринний світ Антарктичного півострова також своєрідний. Майже цілком він пов'язаний з омиваючим материк океаном, основним джерелом живлення для тих, що мешкають на континенті тварин. Літом на прибережних островах і в оазисах кубляться і виводять пташенят близько десятка видів птахів. Це перш за все антарктичний і сніжний буревісники, південно-полярний поморник, пінгвін Аделі, Вільсонова качурка і т.д. Імператорські пінгвіни рідко виходять на берег, вважаючи за краще залишатися на морському льоду.
Пінгвіни Аделі з'являються біля берегів Антарктичного півострова ще ранньою навесні, в середині вересня - на початку жовтня. Уподобавши місця на скелях, вони будують з камінчиків подібність гнізд. Самки відкладають яйця, зазвичай два яйця кожна, а потім йдуть на якийсь час годуватися в морі. Висиджують яйця - не більше, ніж місяц - самці. Пташенята, що вилупилися, на перших порах проходять курс індивідуального виховання в рідному кублі, а потім в свого роду «яслах» - групах пташенят, опікуваних дорослими птахами.
Рис. 2. Пінгвіни Аделі готові до довгої антарктичної зими
Не всі пінгвіни Аделі, проте, займаються відповідальною справою виховання потомства. Інший раз окремі особини пускаються в тривалі подорожі по скелях і льодовиках, віддаляючись на десятки кілометрів від берега моря [13, 283].
Птахів, що літають, на відміну від пінгвінів можна зустріти далеко від моря. Антарктичні і сніжні буревісники кубляться деколи високо в горах на відстані декількох сотень кілометрів від побережжя. Мабуть, птахи кубляться так далеко від берега в тих випадках, коли ближче немає відповідних виходів гірських порід. Для того, щоб поповнити запаси їжі і нагодувати пташенят, їм постійно доводиться здійснювати перельоти до моря і назад.
Тільки південно-полярні поморники становлять виняток. Вони можуть обходитися без моря, оскільки промишляють «розбоєм і грабіжництвом». У горах ці птахи кубляться поблизу колоній буревісників, винищуючи найбільш слабких і недосвідчених з них. На прибережних скелях вони завжди знаходяться по сусідству з пінгвінами, добиваючи хворих птахів, полюючи за пташенятами, що відбилися від батьків, а при нагоді ласуючи яйцями пінгвінів.
Окрім птахів в прибережних районах Антарктичного півострова можна побачити тюленів. Хоча головну частину часу тюлені проводять у воді або на морських льодах, нерідко вони виповзають на скелі прибережних оазисів. У антарктичних водах мешкають всього п'ять видів тюленів: Уедделла, крабоїд, морський леопард, Роса і морський слон. Тюлень Уедделла найбільш поширений біля берегів материка. Морський слон віддає перевагу помірнішим умовам і зустрічається в основному поблизу Антарктичного півострова. На островах в цьому районі раніше було багато морських котиків, але їх винищили тюленебої.
Тюлені дуже інертні і миролюбні на суші. Вони можуть годинами лежати поряд з пінгвінами, не звертаючи на них ніякої уваги. Зате у воді пінгвіни часто стають жертвами тюленів [13, 285].
Цікаві статті з розділу
Проблема утилізації твердих побутових відходів
Сміттєві війни, комунальні
корупційні оборудки й створення стихійних звалищ триватимуть в Україні
безкінечно, якщо докорінно не буде змінено всю систему поводження з відходами.
У Німеччин ...
Біологічні основи інтродукції видів рододендрон в Житомирському Поліссі
Дипломний проект Мельника В.В. "Біологічні основи інтродукції
видів рододендрон в Житомирському Поліссі." Розроблені пропозиції щодо
збереження та охорони рідкісних видів рослин Жи ...
Розроблення системи автоматизації процесу очищення нікельмістких стічних вод
Охорона навколишнього середовища
є одним з основних завдань народного господарства. У зв'язку з цим проблема
очищення стічних вод промислових підприємств і населених місць придбала
особливо ...