Рослинність і тваринний світ
Більша частина Антарктиди позбавлена рослинного, покриву і тваринного світу. Це зона антарктичної пустелі. Лише в прибережних районах материка і на островах ростуть мохи, лишайники та нижчі водорості. Тільки влітку де-не-де поблизу берегів, на підвищених місцях поверхня землі, завдяки вітрам встигає трохи прогрітись і звільнитися від снігу. Такі ділянки називають оазисами. Оазиси в Антарктиді - це сухі й холодні кам'яні пустелі.
Хоча Антарктичний півострів не можна в науковому сенсі назвати млявим, в порівнянні з іншими півостровами він безумовно виглядає пустелею. Адже на льоду розвиток життя, за окремими виключеннями (бактерії, деякі види водоростей), практично неможливий. І лише там, де оголюються гірські породи, перш за все в оазисах, картина декілька міняється.
Оазиси Антарктичного півострова можна розглядати як вогнища життя в крижаній пустелі [11, 347].
Проте якщо порівняно з навколишньою поверхнею льодовиків оазиси - вогнища життя, то в порівнянні з аналогічними ділянками скельних порід в Арктиці вони самі виглядають як пустелі.
Бідність рослинного життя в антарктичних оазисах пояснюється перш за все впливом гігантського льодовикового покриву. Клімат Антарктичного півострова незрівнянно м'якший від інших частин Антарктиди, тому тут можна побачити квіткові рослини. У Арктиці на тих же і навіть значно вищих широтах квіткові рослини широко поширені.
Крім того сучасна рослинність Антарктичного півострова представлена в основному нижчими рослинами: мохами, лишайниками, водоростями, мікроскопічними грибами. Найширше представлені лишайники, число їх видів досягає 300. Мохів же налічується близько 80 видів.
Мохи - найбільш високоорганізовані з нижчих рослин - мешкають переважно в прибережних оазисах в сприятливих, захищених від вітру і достатньо зволожуваних літом місцях. Деякі види мохів, що мешкали раніше на суші, переселилися в озерні водоймища, де умови сприятливіші.
Як відомо, лишайники невибагливі до оточуючого середовища. Перешкодою до їх розповсюдження є не стільки низькі температури, скільки засуха. Виглядають лишайники дуже різноманітно. Вони можуть бути яскраво-оранжевими, ясно-зеленими, жовтими, сірими і чорними. Чорне забарвлення переважає, оскільки воно допомагає поглинати максимальну кількість сонячного тепла [14, 42].
Найчастіше лишайники прикріплені до скель у вигляді щільних кірок, які можна відчухрати або зіскоблити лише за допомогою ножа: вони як би злилися воєдино з породою (накипні лишайники). Зустрічаються лишайники листоподібні, які утворюють подібність квіточок, і кущисті, такі, що ростуть дрібними кущиками. Вони також щільно прикріплені до поверхні скель і здатні протистояти суворим антарктичним вітрам. Деякі лишайники селяться на поверхні моху.
На молодих льодовикових відкладеннях, валунах сучасних морен лишайників зазвичай немає. На породах, що давно звільнилися від льоду, вони зустрічаються часто.
Найбільш багате життя в оазисах Антарктичного півострова. Тут відмічено три види квіткових рослин: два - з сімейства злакових і одне - з гвоздикових. Втім, по вигляду вони мають мало загального з подібними рослинами інших материків: маленькі, непоказні травички. Зате мохи і лишайники в оазисах Антарктичного півострова часто покривають скелі суцільним кольоровим килимом. Нічого подібного не побачиш в інших районах Антарктиди.
Проте, найширше поширена на Антарктичному півострові мікроскопічна рослинність - водорості. В більшості випадків її не можна побачити неозброєним оком, але, як правило, в зразках ґрунтів повсюдно присутні різноманітні водорості: зелені, синьо-зелені, діамантові. Найбільш багаті за кількістю водоростей і різноманітності їх видового складу прибережні райони. Проте водорості були виявлені і далеко від моря, в суворих гірських районах, прямо на голих скелях. Деякі з них, поза сумнівом, занесені сюди птахами.
Цікаві статті з розділу
Діяльність озер та боліт у формуванні мінеральних ресурсів
Актуальність. Ми живемо в
епоху гострого конфлікту між людським суспільством та природою, коли
нераціональна господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери
нашої планети, що ...
Моніторинг поверхневих вод Сандракського водосховища
Кожен майбутній економіст, спеціаліст народного господарства, кожна свідома людина повинна обов’язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні на ...
Природоохоронна діяльність на територіях природно-заповідного фонду України
Одним з ефективних заходів охорони довкілля
є заповідання. Більш як 100 років минуло з часу започаткування активної форми збереження
й відтворення незайманих ландшафтів в Україні. На 1 січня ...