Розробка моделі даних
При розробці будь-якої інформаційної системи всі необхідні елементи й структури даних повинні бути об'єднані у відповідну модель даних. Така модель даних являє собою інформаційну модель певної предметної області й служить для рішення наступних завдань:
1. Модель даних - це основа для створення відповідної бази даних.
2. Модель даних виступає засобом спілкування різних категорій осіб, що приймають участь у створенні інформаційної системи (розроблювачі, експерти по предметній області, прикладні програмісти й т.д.)
. Наявність моделі даних дозволяє надалі адаптувати існуючу інформаційну систему до змін, що виникають у предметній області.
Модель даних - абстракція, яка задається кортежем трьох множин:
UD = {S, O, C}
Де S - множина структур даних, дозволених в цій моделі.
О - множина операцій, які доступні для цих структур.
С - множина обмежень, які повинні виконуватись під час існування даної моделі.
Модель предметної області - це наші знання про предметну область. Знання можуть бути як у вигляді неформальних знань у мозку експерта, так і виражені формально за допомогою яких-небудь засобів. Як такі засоби можуть виступати текстові описи предметної області. Але більше інформативними й корисними при розробці баз даних є описи предметної області, виконані за допомогою спеціалізованих графічних нотацій.
Одним з найбільш ефективних методів для цього є метод моделювання даних на концептуальному рівні з використанням ЕR -діаграм.засоби - це програмні засоби, що підтримують процеси створення й супроводу інформаційних систем, включаючи аналіз і формулювання вимог проектування прикладного програмного забезпечення й баз даних, генерацію коду, тестування, документування, конфігураційне керування й керування проектами, а також інші процеси.
Застосування CASE-засобів істотно підвищує ефективність діяльності розроблювачів інформаційних систем. Серед основних переваг їхнього використання можна назвати:
- істотне підвищення швидкості розробки за рахунок потужного редактора діаграм, автоматичної генерації бази даних, автоматичної підготовки документації;
- відсутність необхідності ручної підготовки SQL-пропозицій для створення бази даних;
- можливість легко вносити зміни в модель при розробці й розширенні системи;
- розроблювачі прикладного програмного забезпечення постачені зручними в роботі діаграмами;
- система документації, що може бути використана колективом розроблювачів бази даних і додатка для комунікації між собою й з кінцевим користувачем;
- забезпечення наочності подання обмежень посилальної цілісності, що досить істотно при розробці реляційних моделей.
- надання концептуальної схеми, незалежної від типу використовуваної СУБД, що використається автоматичними засобами для генерації інформації для конкретної СУБД. Таким чином, та сама діаграма може бути використана для генерації декількох реляційних схем для різних СУБД.
Розробка концептуальної моделі даних «сутність-зв'язок» (entity-relationship model) здійснювалася з використанням методу побудови ER/EER діаграм.
На цьому етапі були виділені сутності (entities) з використанням основних абстракцій об’єктно-орієтованого аналізу; були визначені основні інформаційні атрибути (attributes) всіх сутностей s їх домени; були визначені ключові атрибути (key attributies); семантичні відносини (relations) між сутностями, їхня розмірність (1:1, 1:N, N:M) і типи приналежності (обов'язковий, необов'язковий). Концептуальна модель у вигляді ER-діаграми представлена на рис.4.1
Рис. 4.1 - Логічна концептуальна ER-модель
Ця модель відображає логіку побудови бази даних. На ній чітко видно як саме пов’язані між собою ті чи інші суттєвості.
Цікаві статті з розділу
Аерокосмічний моніторинг як система оцінювання і прогнозування майбутнього стану довкілля
Космічні знімки разом з матеріалами традиційних методів вивчення Землі дають надійні дані для будови еколого-геологічних моделей територій, що досліджуються.
Довгострокова стратегія охорони та збереж ...
Викиди АЕС - основне забруднення середовища
Актуальність.
Забруднення навколишнього середовища - небажана зміна
її властивостей в результаті антропогенного надходження різних речовин і
з'єднань. Воно призводить або може призвести в м ...
Біологічні основи інтродукції видів рододендрон в Житомирському Поліссі
Дипломний проект Мельника В.В. "Біологічні основи інтродукції
видів рододендрон в Житомирському Поліссі." Розроблені пропозиції щодо
збереження та охорони рідкісних видів рослин Жи ...