Еколого-економічна ефективність природоохоронних заходів у Харківському районі
Територія Харківського району потерпає від значного антропогенного навантаження, що пов’язане з безпосередньою близькістю м. Харків, яке територіально не входить до складу району, але є потужним джерелом забруднення. Тому, територія Харківського району потребує розробки комплексу заходів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, оздоровлення території, на покращення екологічного стану компонентів природного середовища. На території Харківського району кожен рік здійснюють природоохоронні заходи спрямовані на охорону та покращення екологічного стану атмосферного повітря, водних, земельних, рослинних ресурсів та тваринного світу.
Таким чином, доцільно розрахувати ефективність природоохоронних заходів згідно з Тимчасовою типовою методикою визначення економічної ефективності здійснення природоохоронних заходів і оцінка економічного збитку, нанесеного народному господарству забрудненням навколишнього середовища [1]. Методика призначається для розрахунку економічної ефективності здійснення природоохоронних заходів при:
1. Економічному обґрунтуванні головних етапів досягнення нормативної якості навколишнього середовища.
2. Оцінці фактичної ефективності здійснюваних заходів.
. Оцінці результатів природоохоронної діяльності підприємств та об’єднань, міністерств та відомств.
Методика може бути використана для оцінки економічної ефективності водо - та атмосферо охоронних заходів при проектуванні об’єктів виробничого та невиробничого призначення [1].
Природоохоронні заходи розглядаються у вузькому і широкому розумінні.
У вузькому розумінні природоохоронні заходи - це ті види господарської діяльності, які безпосередньо спрямовані на вирішення певних природоохоронних завдань, тобто ці заходи зазвичай мають одно цільову спрямованість.
У широкому розумінні до середовище захисних заходів можна віднести всі види господарської діяльності, що як прямо, так і побічно сприяють зниженню або ліквідації негативного впливу дій людини на довкілля, тобто підвищують загальну ефективність функціонування економічних систем [2].
Теорія ефективності чітко розмежовує поняття ефекту й ефективності, розуміючи під першим результат заходу, а під другим - співвідношення ефекту і витрат, що його викликали.
Ефект
означає результат, наслідок певних причин, дій. Ефект може вимірюватися в матеріальному, соціальному, грошовому вираженнях. Зокрема, ефект може оцінюватися обсягом додатково виробленої чи спожитої продукції (тобто штуками, кубічними чи квадратними метрами, тоннами тощо), показниками поліпшення здоров’я населення (наприклад, зниження захворюваності або смертності, виробничого травматизму, підвищення середньої тривалості життя) тощо [2]. У тому випадку, коли зазначені результати отримують грошову оцінку, говорять про економічний ефект.
Економічний ефект
- виражений у вартісній формі результат будь - яких дій [2]. Економічний ефект природоохоронних заходів виражається в економії або відверненні втрат природних ресурсів, живої праці у виробничій і невиробничій сферах народного господарства, а також у сфері особистого споживання, яких досягають завдяки їх здійсненню [1].
У тому випадку, якщо згадані результати впливають не тільки на суто виробничу сферу, але й обумовлюють зміни, пов’язані з впливом на здоров’я або умови життєдіяльності людини, прийнято говорити про соціально - економічний ефект. Якщо ці зміни стосуються природоохоронної сфери, використовують вираз еколого - економічний ефект
[2].
Соціальний ефект
охорони навколишнього природного середовища виявляється в зниженні захворюваності населення, поліпшенні умов праці і відпочинку, збереженні природних комплексів і ландшафтів. Соціальний ефект безпосередньо не має вартісної форми. Можна, втім, визначити, наприклад, скільки коштує лікування людини. Але не можна говорити, що здоров’я, відновлене лікуванням, має вартість, що дорівнює витратам на лікування. Разом з тим, поліпшення здоров’я населення супроводжується цілою низкою економічних результатів, зокрема:
- економією витрат на соціальне страхування і лікування хворих;
- зменшенням кількості недовиробленої за час хвороби працівників продукції.
Завдяки цьому окремі економічні показники соціального ефекту можна визначити саме у вартісній формі [2].
Загальний екологічний ефект
складається у зменшенні негативного впливу на навколишнє середовище і покращенні його стану та проявляється в зниженні об’ємів забруднень, що надходять до навколишнього середовища і рівня його забруднення (концентрації шкідливих речовин у середовищі, рівнів шуму, радіації і т. д.), збільшення кількості і покращення якості придатних до використання земельних, лісових і водних ресурсів і т. д. [1].
Цікаві статті з розділу
Основні напрямки розвитку неоекології
Екологія як окремий
розділ біологічної науки склалася наприкінці XIX ст. і розвивається швидкими
темпами. Особливо значний інтерес до екології людське суспільство почало
виявляти в середині ...
Забруднення навколишнього природного середовища
Земля – це планета на якій ми
живемо. З космосу вона виглядає, як прекрасна, біла з блакитним куля. Більша
частина Землі покрити голубою водою океанів та морів. Суша Землі – коричневого
кол ...
Екологічна криза сучасності
Стосунки біологічної системи і довкілля в процесі еволюції прагнуть
оптимальності. Але вони не завжди є гармонійними. Зміни життєвоважливих для
біологічної системи параметрів зовнішного сере ...